UWAGA!

Muzyka w Ogrodach

 Elbląg, T.Love
T.Love

Koncerty na podzamczu elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego są mocnym, wieczornym akcentem każdego dnia Letnich Ogrodów „Polityki” organizowanych przez Bibliotekę Elbląską. Tak będzie i w tym roku. Zagrają T.Love, Lech Janerka, The Relievers, Karimski Club i Tam Tam Project.

W środę, pierwszego dnia Ogrodów (30 maja, godz. 20.30) zagra dla elblążan grupa T. Love. Zespół T.Love został założony w 1982 r. jako Teenage Love Alternative (pod tą nazwą funkcjonował do 1987 r.) przez Zygmunta „Muńka” Staszczyka (wokal), Janusza Konorowskiego (gitara), Dariusza Zająca (instrumenty klawiszowe) i Jacka Wudeckiego (perkusja). Pomimo braku profesjonalnego przygotowania zespół szybko zdobył dużą popularność i już w 1984 r. wystąpił jako gwiazda na festiwalu w Jarocinie i nagrał pierwszy, nieoficjalny krążek „Nasz Babylon”. W 1989 r. działalność zespołu została przerwana z powodu wyjazdu Staszczyka do Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Polski w 1991 r. Muniek reaktywował zespół (ze starego składu nie pozostał jednak nikt poza wokalistą). Już pierwsza płyta reaktywowanej grupy wydana w 1991 roku odniosła wielki sukces. Album „Pocisk miłości”, a szczególnie piosenka „Warszawa” osiągnęła szczyt listy przebojów programu III Polskiego Radia. 24 marca tego roku ukazała się długo oczekiwana płyta T.Love „I hate rock'n'roll”.
     Oficjalne albumy T. Love: „Miejscowi – live” (1988), „Wychowanie” (1989), „Pocisk miłości” (1991), „Dzieci rewolucji” (1992), „King” (1992), „I Love You” (1994), „Prymityw” (1994), „Częstochowa” (1995), „Al Capone” (1996), „Chłopaki nie płaczą” (1997), „BesT.Love” (1998), „Antyidol” (1999), „Model 01.” (2001), „T.Live” (2003), „I hate rock'n'roll” (2006).
     
     W czwartek 1 czerwca wystąpi Lech Janerka (godz. 20.30), muzyk rockowy, kompozytor, basista, autor tekstów. Po raz pierwszy pokazał się na Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1974 r., a wkrótce potem związał się z zespołem Klaus Mitffoch. W 1985 r. ukazała się płyta grupy zatytułowana po prostu „Klaus Mitffoch” - przez wielu dziennikarzy do dziś uznawana za numer jeden pośród albumów polskiego rocka. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat osiemdziesiątych, wiele z nich zawierało zawoalowaną krytykę panującego reżimu. Album zwyciężył w ankiecie „Magazynu Muzycznego” wśród dziennikarzy na płytę trzydziestolecia i wśród czytelników „Tylko Rocka” na album lat 80. W 1986 r. Lech Janerka wydał „Historię podwodną” - pierwszy album sygnowany własnym nazwiskiem. Od tego czasu nagrał w różnych składach kolejne płyty: „Piosenki” (1989), „Ur” (1991), „Bez prądu” (1993), „Bruhaha” (1994), „Dobranoc” (1997), „Fiu Fiu...” (2002), „Plagiaty” (2005). W 1996 r. Janerka wziął udział w projekcie Wojciecha Waglewskiego „Najlepsi śpiewają VOO VOO. Flota Zjednoczonych Sił”. Jest też autorem muzyki do filmów „Chce mi się wyć” Jacka Skalskiego, „Obcy musi fruwać” Wiesława Saniewskiego i „Czyż nie dobija się konia?” Macieja Żurawskiego.
     
     W piątek 2 czerwca usłyszymy The Relievers (godz. 20.30) i Karimski Club (godz. 21.30).
     Zespół The Relievers istnieje od 2004 r. i jest muzyczną przygodą ludzi, którzy, grając w różnych składach polskiej sceny muzycznej, odnaleźli się w klimacie reggae. Grają kojąco (nazwa zespołu w wolnym tłumaczeniu znaczy „ukajacze”), melodyjnie, ale również ekspresyjnie i „bujająco”. Inspirują się muzyką Boba Marleya i innych jamajskich muzyków lat 70. Dużo czerpią z czarnej muzyki. Zespół tworzą: Janek Pęczak (wokal, gitara), Witek Wrzosiński (gitara basowa), Marcin Słomiński (perkusja), Grzesiek Rytka (saksofon, wokal), Ania Ołdak (wokal), Tomek Mackiewicz (instrumenty klawiszowe, wokal) i Tomek Bielecki (harmonijka).
     Po nich wystąpi Karimski Club - międzynarodowy kolektyw muzyków, dj. i vj. Pomysłodawcą i założycielem Karimski Club‘u jest Karimm (Karim Martusewicz), absolwent renomowanej europejskiej jazz‘owej uczelni Universität für Musik und darstellende Kunst w Austrii. W Polsce kojarzony jest głównie jako basista legendarnej grupy Voo Voo. Jest też aranżerem i kompozytorem współpracującym m.in. z Fiszem, Zakopowerem, Justyną Steczkowską, Marią Peszek, Nickiem Cave’em i zespołem Delmara Browna World Pop Experience. Od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną zwiazaną z Krakowską Szkołą Jazz’u i Muzyki Rozrywkowej oraz Webster University w St. Louis. Do muzyków najczęściej współpracujących z Karimski Club należą: Luis Ribeiro - Brazylia (instrumenty perkusyjne, wokal), Eldis la Rosa - Kuba (saksofon, instrumenty perkusyjne, wokal), Harry Tanschek - Austria (perkusja), Lukas Knoefler - Austria (perkusja), Piotr „Stopa“ Zyzelewicz (perkusja /VooVoo), Burza (gitara /ex Kobranocka, Kazik na Żywo), Falko (instrumenty klawiszowe /Zakopawer), Giampiero Locatelli - Włochy (instrumenty klawiszowe), Horst-Michael Schaffer - Austria (trąbka), DJ’e: Haeem, Krime, Pedro Gonzales, A dUb oraz wokaliści: Sylwia Wiśniewska, Manushka, Antar Jackson, Ricky Lion.
     
     W sobotę 3 czerwca, na zakończenie III Letnich Ogrodów „Polityki” organizatorzy zapraszają na koncert Tam Tam Project (godz. 21.30). W ich muzyce odnaleźć można afrykańskie rytmy, arabską i romską melodykę, motywy z muzyki klasycznej, ale też współczesne, transowe gatunki. Patrząc na skład zespołu, trudno sobie wyobrazić większą mieszankę kulturową i artystyczną. Piotr Jackson Wolski jest perkusistą o korzeniach jazzowych (grał m.in. z Tomaszem Stańko), Mamadou Diouf - wokalistą głęboko tkwiącym w afrykańskiej stylistyce. Oprócz instrumentów akustycznych takich jak saksofony i instrumenty perkusyjne z różnych szerokości geograficznych, usłyszymy tu gitary elektryczne Grzegorza Sorbiana i „żywą elektronikę” kreowaną przez DJ Lalina. Równie ważną część przekazu stanowi tekst śpiewany i mówiony w czterech językach: wolof, polskim, francuskim i romskim. Skład zespołu: Piotr Jackson Wolski (instrumenty perkusyjne), założyciel i lider Tam Tam Project, Mamadou Diouf (śpiew), Grzegorz Sorbian (gitara), Andrzej „Lalin” Kasprzyk (elektronika) i Marcin „Odi” Odyniec (saksofon, flet).
     
     Wejściówką na wszystkie koncerty jest - tradycyjnie - aktualny numer tygodnika „Polityka”, w tym roku może to być również najnowszy numer tygodnika „Forum”. W przyszły tygodniu do elbląskich kiosków trafi łącznie 2 tys. egzemplarzy „Polityki” i „Forum”, więc dla chętnych powinno wystarczyć. Więcej publiczności organizatorzy nie są w stanie przyjąć ze względów bezpieczeństwa.
     
     
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama