UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na obrazie, w rzeźbie - duch Warmii

 
Elbląg, Na obrazie, w rzeźbie - duch Warmii
fot. nadesłana

Artystyczne wyzwanie pod hasłem „Warmio, quo vadis?” rozpoczęło się od…poszukiwania lipy. Po odnalezieniu ponad 130-letniego drzewa – wiatrołomu pod Lidzbarkiem Warmińskim, artyści mieli zabezpieczone tworzywo, a inspiracje otaczały ich z każdej strony. Jeszcze do 21 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” można oglądać efekty ich pracy na poplenerowej wystawie „Warmio, quo vadis?”. Wstęp wolny.

Prace powstały w trakcie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa. Podczas tygodniowego pleneru powstały obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rzeźby w drewnie i instalacje, ceramika i fotografie. Na wystawie można obejrzeć 95 prac. Ich tematyka jest bardzo różna - to krajobraz Warmii, oszczędne w formie syntetyczne kapliczki, detale architektoniczne czy ceramiczne naczynia. Prezentowane są również świątki – drewniane rzeźby o tematyce religijnej, które powstały podczas warsztatów ludowej rzeźby warmińskiej.
       Uczestnicy pleneru na początku zostali wprowadzeni w temat – przystępując do pracy wiedzieli sporo o kulturze i historii Warmii, zaś architekturę i przyrodę mogli podziwiać na własne oczy. Uczestnicy warsztatów, które poprowadził twórca ludowy z Biskupca - Marian Murat najpierw wysłuchali wykładu wprowadzającego w duchowość dawnych rzeźbiarzy i twórców na Warmii.
       - W każdej okolicy rzeźbiarze tworzyli inaczej, kształcąc styl lokalny. Warto podkreślić, że byli to ludzie, którzy każdą wolną chwilę poświęcali rzeźbie, nie szukając w niej zysków ponieważ mieli potrzebę tworzenia, wynikającą z pierwotnego instynktu zdobienia – tak wykład podsumowała Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki z CSE „Światowid”. - Ci ludzie rozmiłowani byli w stwarzaniu postaci niebiańskich wśród których czują się najlepiej.
       Podczas warsztatów powstało jedenaście prac, a wśród nich piety, postać i oblicze Ukrzyżowanego, św. Jan Nepomucen czy rajskie drzewo.
       Wystawę można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie Jantar z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.
      
Edyta Bugowska, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama