Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na spokojnie z akordeonem

 
Elbląg, Na spokojnie z akordeonem (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Mołdawski dyrygent Mihail Agafita i polski akordeonista Rafał Grząka byli dziś gośćmi Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W sali koncertowej elbląskiej szkoły muzycznej artyści wraz z kameralistami zagrali piękny koncert, który pokazał mniej znane oblicze kameralistów. Zobacz zdjęcia.

Mihail Agafita jest określany mianem jednego z najbardziej utalentowanych młodych dyrygentów Europy. - Jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Kiszyniowie. Poznaliśmy się przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kiszyniowie. Bardzo nam się spodobała jego praca i to w jaki sposób wspólnie funkcjonowaliśmy artystycznie na tym festiwalu. Zaprosiliśmy go do Polski i myślę, że sami państwo zobaczą czy warto? - tak dyrygenta dzisiejszego koncertu przedstawiła Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
     Mołdawski dyrygent przedstawił inny sposób kierowania orkiestrą – bardziej spokojny. Muzycy grali wolniej, dzięki tej interpretacji utwory brzmiały bardziej dojrzale. A burza oklasków ze strony wypełnionej niemal po brzegi widowni jest najlepszą odpowiedzią na pytanie dyrektor EOK.
     Pod batutą Mihaila Agafity Elbląska Orkiestra Kameralna wykonała Concerto Grosso op. 6 nr 4 Arcangelo Corelli'ego i Divertimento F-dur KV 138 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
     Ale tematem przewodnim dzisiejszego koncertu był akordeon. Rafał Grząka (nie pierwszy raz w Elblągu) zagrał „Reminiscences of Past” - koncert na bandoneon i orkiestrę smyczkową Rafała Janiaka oraz „Opale Concerto” - koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Richarda Galliano. - Występ z Rafałem Grząką jest dla nas zawsze dużym wydarzeniem – mówiła Bożena Sielewicz.
     Jeszcze w tym sezonie artystycznym elblążanie będą mogli posłuchać utalentowanego akordeonisty na koncertach w marcu i w maju. Wszystko dlatego, że elbląska orkiestra wygrała konkurs Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Artysta – rezydent”. I lepszego rezydenta nie mogła sobie znaleźć.
     Jeżeli jest akordeon, to musi być też i bandoneon. I to właśnie na tym instrumencie Rafał Grząka zagrał swój pierwszy utwór dzisiejszego wieczoru. Za pulpitem dyrygenta przez cały koncert stał Mihail Agafita. Warto zwrócić uwagę na dialog, jaki podczas tego utworu wytworzył się pomiędzy elbląskimi kameralistami a artystą oraz sekcją dętą. W pamięć wbiły się fragmenty solowe na akordeonie i następujące po nich niepokojące fragmenty w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
     A na deser melomani wysłuchali dwóch bisów: Rafała Grząki z akordeonem bez udziału orkiestry i dyrygenta. Burza braw pokazała, że o frekwencję na następnych koncertach artysty w Elblągu nie trzeba się martwić.
     Trzeba też wspomnieć o otwartej próbie generalnej, która odbyła się dziś w południe. Fragmentów koncertu mogła posłuchać młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół podstawowych. Patrząc na młode twarze na ostatnich koncertach naszych kameralistów widać, że ta metoda przynosi właściwe skutki. Trudną muzyką „poważną” zaczynają się interesować coraz młodsi melomani.
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III