UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na takie cuda warto było czekać

 
Elbląg, Na takie cuda warto było czekać
Muzeum czeka, drzwi otwarte (fot. Michał Skroboszewski, arch. portel)

Hokus pokus, czary mary i muzeum jest jak nowe? No, niestety, na pstryknięcie palcami remont sam się nie zrobi. Na tę inwestycję budowlaną Muzeum Archeologiczno-Historyczne w dużej mierze samo „zapracowało”, pozyskując unijne dofinansowanie. Prace, które ruszyły wiosną 2017 r., już się zakończyły, a teraz wszyscy możemy ocenić ich efekty. Można wirtualnie dotknąć historii, ale też poczuć zapach żuławskiej ziemi czy zajrzeć do żuławskiego domu. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie od 9 do 11 listopada.

Nowy dach, a na nim wieżyczka i zegar. Sale ekspozycyjne, pracownie konserwatorskie, magazyn, sale edukacyjne wyglądają jak nowe. Nowa elewacja oraz nowe (stare) wejście główne od strony rzeki. Dużo tych zmian w budynku Gimnazjum, ale jak zapewnia dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego dr Maria Kasprzycka – duch dawnych czasów się nie zgubił. Zachowany został pałacowy, jak określono w 1599 r., charakter budynku.
     A co w nim można zobaczyć? Czary mary na miarę XXI wieku. W podziemiach można dotknąć historii wkraczając do wirtualnego świata. Duże emocje budzi przebywanie w średniowiecznej szkolnej klasie czy przejażdżka autem Komnicka ulicami miasta z lat 30.
     Interesująco prezentuje się też nowa wystawa związana z Żuławami. Już od progu pachnie ziemią, bo wchodzimy na ...  pole. Obok znajdziemy krótkie, tekstowe informacje o tym, czym są Żuławy, dalej przechodzimy przez cmentarz, aż do domu żuławskiego. Towarzyszą nam obrazy z przedwojennych filmów nakręconych na tych terenach.
     Na pierwszym piętrze czeka również nowa wystawa "Relikty chwały Elbląga i regionu", na której prezentowane są zabytki sztuki sakralnej.
     Co jeszcze zmieniło się w muzeum? W budynku Podzamcza przesłuchują! I to jak w Urzędzie Bezpieczeństwa! W pokoju dzwoni telefon, a w słuchawce słychać pierwszą podpowiedź. Szukaj klucza i drzwi, do których pasuje. Chcesz się wydostać z pokoju? Musisz być uważny i szybki. Taką przygodę już można przeżyć w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu, gdzie uruchomiono escape room.
     W skrzydle południowym Podzamcza otwarta została również wystawa "Historia ukryta pod ziemią".
     Muzeum po remoncie urządzi wielkie otwarcie 8 listopada, a od 9 do 11 listopada wszystkie wystawy i atrakcje będą dostępne dla gości bezpłatnie.
     
     Na tę inwestycję budowlaną elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne czekało od lat i w dużej mierze samo na nią „zapracowało”, pozyskując unijne dofinansowanie w wysokości 10 mln 350 tys. zł. Projekt „Z Muzeum w przyszłość” kosztował ok. 12 mln zł. Potrzebny był wkład własny i tu pojawiły sie problemy. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie ujął tego wydatku w projekcie budżetu na rok 2017, argumentując, że dyrektor muzeum wystartowała w konkursie o unijne środki bez jego zgody. Były nerwy i niepewność, ale ostatecznie prace budowlane ruszyły wiosną 2017 r. i przebiegały bez komplikacji. Dziś muzeum jest jak nowe.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Ciekawe czy pan prezydent Witold Wróblewski pojawi się na uroczystości wielkiego otwarcia elbląskiego muzeum po w/w remoncie - jak myślicie?:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 5
  RobertKoliński(2018-11-02)
 • po co komu muzeum jak wiekszosc starych ulic wyglada jak muzeum i jakos miasto nie chce ich naprawic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 27
  (2018-11-02)
 • No a teraz nowa dyrekcję i będziemy mogli napisać, że nastąpiło nowe otwarcie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 7
  Fan_Gargamela(2018-11-02)
 • @RobertKoliński - Jak go zaproszą, to czemu nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2018-11-02)
 • @Fan_Gargamela - "No a teraz nowa dyrekcję" pewno z PISu się marzy, no nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 3
  (2018-11-02)
 • RobertKoliński Zaprosić zaproszą, bo tam pracują ludzie kulturalni i z protokołem obyci, niemniej pytanie moje wciąż pozostaje w mocy:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 2
  RobertKoliński(2018-11-02)
 • W KAŻDEJ firmie pracownik, który zaciągnąłby, bez względu na intencję, wielomilionowe zobowiązania bez wiedzy i zgody przełożonych WYLECIAŁBY dyscyplinarnie!!!!! Prezydent Wróblewski okazał daleko idącą wielkoduszność w stosunku do niedoszłej radnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 11
  młotkowy(2018-11-02)
 • kolejny wielki sukces budowniczo- inwestycyjno - kulturalno - muzealny Prezydenta Wróblewskiego, po stworzeniu milionów miejsc pracy na Modrzewinie teraz stworzył pracującym tam ludziom nowoczesne muzeum , brwooo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 9
  Echolk(2018-11-02)
 • kiedy konkurs na dyrektora będzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  Popierająca Wróblewskiego(2018-11-02)
 • RobertKoliński @młotkowy - Jeśli firma miałaby głupiego szefa bez wyobraźni, który zamiast słuchać mądrzejszych - nawet jeśli formalnie tylko mu podległych pracowników - woli zarządzać firmą jak folwarkiem, to być może tak rzeczywiście by się stało. Jeśli natomiast firma miałaby szefa z wizją, który wkład i pracę podległych mu pracowników (oraz jej efekt końcowy, dla całej społeczności i samej firmy) docenić należycie potrafiłby, to takiej pracownicy przyznałby nagrodę, awans i chwalił ją po wszystkich odpustach;) Pytanie dziś zasadne - jakiego szefa chcielibyśmy dla naszej elbląskiej "firmy" po najbliższej niedzieli 4 listopada?:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  RobertKoliński(2018-11-02)
 • Panie Koliński nikt nie kwestionował nigdy potrzeby remontu Muzeum. Powinien Pan jednak wiedzieć i zapewne Pan wie, że kreatywność w zarządzaniu i kreatywna księgowość to dwie różne rzeczy z czego ta druga jest niezbyt chwalebna. Mówię tylko i wyłącznie o UZGODNIENIU zatem proszę bez nadinterpretacji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 5
  młotkowy(2018-11-02)
 • Rozumiem po wypowiedziach Pana Kolińskiego, że Partia Razem / oszałamiający wynik wyborczy/ jest zwolennikiem Wilko- Pisu. Gratuluję maoistowskiej mądrości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  (2018-11-02)
Reklama