UWAGA!

„Nabory” z empory

 Elbląg, Na pierwszym planie praca Gerarda Kwiatkowskiego prezentowana na wystawie "Nabory"
Na pierwszym planie praca Gerarda Kwiatkowskiego prezentowana na wystawie "Nabory" (fot. Michał Skroboszewski)

Galeria EL kontynuuje myśl swojego założyciela Gerarda Kwiatkowskiego i poszerza zainicjowaną przez niego kolekcję. W tym roku dołączyły do niej 34 obiekty, w tym trzy pochodzące z najwcześniejszej fazy twórczości Kwiatkowskiego. Artysta nie używał wówczas farb, ale żywicy, cementu i smarów. - To unikaty - podkreśla Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL i zaprasza dziś (30 listopada) na emporę na wernisaż wystawy zatytułowanej „Nabory”. Zobacz zdjęcia.

Gerard Kwiatkowski przekazał nieodpłatnie swej macierzystej instytucji część zbiorów - ponad 220 prac - ze swojej kolekcji zgromadzonej w Museum Modern Art w niemieckim Hünfeld. Ta część zbiorów Galerii EL - sztuki geometrycznej jest w skali kraju jedną z najciekawszych kolekcji sztuki konkretnej i też jedną z najmłodszych kolekcji sztuki tego nurtu w Polsce, a jednocześnie jest przykładem świadomego kolekcjonowania, który na poziomie zgromadzonych dzieł daje efekt niezwykłej homogeniczności zbioru. Elbląski zbiór sztuki geometrycznej składa się z prac 160 artystów, reprezentantów wielu nurtów abstrakcji i geometrii w sztuce – od opartu, sztuki zredukowanej, abstrakcji przełomu lat 50. i 60., minimal art'u po sztukę inteligibilną i poezję konkretną. Stanowi on jednocześnie znakomite uzupełnienie kolekcji tzw. Otwartej Galerii tj. 55 monumentalnych rzeźb z metalu - form przestrzennych, powstałych pomiędzy 1965 a 2017 rokiem oraz znajdującej się na dziedzińcu Galerii EL kolekcji poezji konkretnej na granitowych ławkach.
       - Od 2011 r. wzbogaciliśmy kolekcję zgromadzoną przez Gerarda, realizując testament naszego założyciela, o ok. 70 nowych prac – mówi Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria EL. - Rok 2017 był wyjątkowo owocny, bo pozyskaliśmy 34 obiekty, w tym trzy autorstwa Gerarda Kwiatkowskiego, pochodzące z najwcześniejszej fazy jego twórczości. Dwa reprezentują tzw. malarstwo materii, bez użycia farb, natomiast z zastosowaniem cementu, żywicy czy smarów. Tu akurat elementy zostały naniesione na płótnie, ale Kwiatkowski wykorzystywał też w swoich pracach uniformy robotnicze. Trzeci obiekt – unikalny – opisuje dyrektor Denisiuk – na płótnie pokrytym fakturą tynkową elementy zostały naniesione ławkowcem. Tę pracę znaliśmy dotychczas tylko z filmu nakręconego w pracowni Gerarda Kwiatkowskiego, w Laboratorium.
       Na pozyskanie nowych obiektów do kolekcji Galeria EL otrzymała dofinansowanie ministerialne w kwocie 42 tys. 800 zł.
       Nowe prace zakupione do kolekcji, jak również te przekazane przez artystów w formie darów będzie można oglądać na emporze od dziś (30 listopada). Ekspozycja została zatytułowana „Nabory”, a wśród nazwisk autorów prac znajdziemy: Gerarda Kwiatkowskiego, Andrzeja Smoczyńskiego, Wiesława Łuczaja, Tomasza Zawadzkiego, Piotra Korola, Ryszarda Litwiniuka oraz Arkadiusza Sylwestrowicza. Początek wernisażu o godz. 18.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama