Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Nabory” z empory

 
Elbląg, „Nabory” z empory Na pierwszym planie praca Gerarda Kwiatkowskiego prezentowana na wystawie "Nabory" (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Galeria EL kontynuuje myśl swojego założyciela Gerarda Kwiatkowskiego i poszerza zainicjowaną przez niego kolekcję. W tym roku dołączyły do niej 34 obiekty, w tym trzy pochodzące z najwcześniejszej fazy twórczości Kwiatkowskiego. Artysta nie używał wówczas farb, ale żywicy, cementu i smarów. - To unikaty - podkreśla Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL i zaprasza dziś (30 listopada) na emporę na wernisaż wystawy zatytułowanej „Nabory”. Zobacz zdjęcia.

Gerard Kwiatkowski przekazał nieodpłatnie swej macierzystej instytucji część zbiorów - ponad 220 prac - ze swojej kolekcji zgromadzonej w Museum Modern Art w niemieckim Hünfeld. Ta część zbiorów Galerii EL - sztuki geometrycznej jest w skali kraju jedną z najciekawszych kolekcji sztuki konkretnej i też jedną z najmłodszych kolekcji sztuki tego nurtu w Polsce, a jednocześnie jest przykładem świadomego kolekcjonowania, który na poziomie zgromadzonych dzieł daje efekt niezwykłej homogeniczności zbioru. Elbląski zbiór sztuki geometrycznej składa się z prac 160 artystów, reprezentantów wielu nurtów abstrakcji i geometrii w sztuce – od opartu, sztuki zredukowanej, abstrakcji przełomu lat 50. i 60., minimal art'u po sztukę inteligibilną i poezję konkretną. Stanowi on jednocześnie znakomite uzupełnienie kolekcji tzw. Otwartej Galerii tj. 55 monumentalnych rzeźb z metalu - form przestrzennych, powstałych pomiędzy 1965 a 2017 rokiem oraz znajdującej się na dziedzińcu Galerii EL kolekcji poezji konkretnej na granitowych ławkach.
     - Od 2011 r. wzbogaciliśmy kolekcję zgromadzoną przez Gerarda, realizując testament naszego założyciela, o ok. 70 nowych prac – mówi Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria EL. - Rok 2017 był wyjątkowo owocny, bo pozyskaliśmy 34 obiekty, w tym trzy autorstwa Gerarda Kwiatkowskiego, pochodzące z najwcześniejszej fazy jego twórczości. Dwa reprezentują tzw. malarstwo materii, bez użycia farb, natomiast z zastosowaniem cementu, żywicy czy smarów. Tu akurat elementy zostały naniesione na płótnie, ale Kwiatkowski wykorzystywał też w swoich pracach uniformy robotnicze. Trzeci obiekt – unikalny – opisuje dyrektor Denisiuk – na płótnie pokrytym fakturą tynkową elementy zostały naniesione ławkowcem. Tę pracę znaliśmy dotychczas tylko z filmu nakręconego w pracowni Gerarda Kwiatkowskiego, w Laboratorium.
     Na pozyskanie nowych obiektów do kolekcji Galeria EL otrzymała dofinansowanie ministerialne w kwocie 42 tys. 800 zł.
     Nowe prace zakupione do kolekcji, jak również te przekazane przez artystów w formie darów będzie można oglądać na emporze od dziś (30 listopada). Ekspozycja została zatytułowana „Nabory”, a wśród nazwisk autorów prac znajdziemy: Gerarda Kwiatkowskiego, Andrzeja Smoczyńskiego, Wiesława Łuczaja, Tomasza Zawadzkiego, Piotra Korola, Ryszarda Litwiniuka oraz Arkadiusza Sylwestrowicza. Początek wernisażu o godz. 18.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Płyn Hayne