Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Nadmiar istnienia Ryszarda Tomczyka

Elbląg, Nadmiar istnienia Ryszarda Tomczyka

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy Ryszarda Tomczyka "Nadmiar istnienia", który odbędzie się w Galerii Laboratorium 28 września o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Urodzony w 1931 roku w Radomiu. Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Teatrolog, nauczyciel, krytyk teatralny, plastyczny i literacki. Związany z Elblągiem od 1953 roku. Współzałożyciel i długoletni prezes: Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego (ETK), Związku Teatrów Amatorskich, Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów (SEKA). Publicysta, redaktor pism „Elbląski Magazyn Ilustrowany” , „TygliEL”, „Jednak Centrum” oraz „Regiony”. Literat i badacz naukowy. Autor ponad 30 książek literackich, w tym wspomnieniowych, publicystyczno-rozrachunkowych. Ważniejsze publikacje: pięciotomowy cykl tekstów literacko-wspomnieniowych, zrealizowanych w technikach synkretycznych (esej – nowela, notatka, narracja fabularna, dygresja naukowa etc.), pt. „Spadanie” (części zrealizowane po 2000 roku – „Pakamera, „Tobół”, „Schody”, „Podróżujący”, „Biomowisko”), 4 tomy tekstów recenzenckich. Publikacje faktograficzno-wspomnieniowe i rozrachunkowe: „Otrzęsiny”, „Zadra”, „Nie samym chlebem”. A także teksty literackie, satyryczne i komediowe oraz serie tekstów nowelistycznych, np. „Brama”, „Odleżałe donchichoterie”, „O! -gród!...ale nieplewiony”, „Było – minęło”, „Spectaculum” i in. Ponadto publikował prace naukowe oraz krytyczne, głównie dotyczące teatru, np. rozprawa doktorska o Teatrze im. S. Jaracza z 1976 roku, czy wydanie jej wersji zweryfikowanej i uzupełnionej, pt. „Teatr elbląski 1945 – 1975” . Recenzje i szkice historyczne o Teatrze Dramatycznym i Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu, w latach 1975-2015. Jego dorobek stanowi około 2000 publikacji prasowych.
     Ryszard Tomczyk jest aktywnym artystą malarzem – od 1976 roku należy do ZPAP, związany ściśle, również jako dyrektor - komisarz, z Galerią EL, w latach 1980–1987. Uczestnik konkursów, wystaw indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych. Ważniejsze cykle prac: „Biomy”, „Maski”, „Kompozycje strukturalne”, „Maski i demony”, „Mój świat”. Ostatnim cyklem prac, kształtowanym w latach 2015–17, jest seria obrazów pt. „Nadmiar istnienia”. W latach 2001-2013 Ryszard Tomczyk pełnił funkcję Przewodniczącego Jury konkursu literackiego Fundacji Elbląg. Za twórczość artystyczną i społeczno-kulturalną był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, niejednokrotnie prestiżowymi nagrodami krajowymi. W 2011 roku Rada Miejska Elbląga przyznała Ryszardowi Tomczykowi, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Elbląga.
     Wystawa czynna do 29 października.
     
Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe