Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Nauka, pasja, rozwój, czyli Pracownia Rysunku i Malarstwa w Liceum Plastycznym

 
Elbląg, Nauka, pasja, rozwój, czyli Pracownia Rysunku i Malarstwa w Liceum Plastycznym fot. nadesłana
Rek

Jubileusz dziesięciolecia Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym to świetna okazja, aby przybliżyć czytelnikom Portelu funkcjonowanie tej placówki. Kontynuujemy zatem cykl artykułów – w tym miesiącu prezentujemy Pracownię Rysunku i Malarstwa. I choć zajęcia z tego przedmiotu nie są w szkole jedynymi z dziedziny sztuk plastycznych (uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu fotografii, projektowania, grafiki komputerowej; specjalizują się w technikach druku oraz intermediach), to stanowią niezwykle istotną część programu nauczania. Zobacz zdjęcia.

Pracownia Rysunku i Malarstwa w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym znajduje się na poddaszu starego budynku gospodarczego. Staranna adaptacja tej zabytkowej przestrzeni na pracownie artystyczne w początkach organizacji szkoły rozpoczęła się wielkim sprzątaniem. Wśród gratów i rupieci znalazła się tam stara, niemiecka walizka z czystą bielizną, spisem zawartości i afiszem reklamowym jakiejś elbląskiej firmy odzieżowej. Zapewne zapomniana w popłochu pakowania zawieruchy ewakuacyjnej w 1945 roku. Znak czasu, memento świata, na jakim żyjemy.
     
     Zanim jednak powstała pracownia na poddaszu....
     Początki nie były łatwe. Liceum Plastyczne kawałek po kawałku wykuwało swoje miejsce w przestrzeni kulturalnej regionu i kraju, ale nade wszystko swoje fizyczne miejsce do pracy. Pierwsza pracownia rysunku i malarstwa została zaaranżowana w dawnej oranżerii. Dobre było tam tylko światło. Ciasno, duszno, latem gorąco, jesienią wilgotno, zimą zimno. Rzeźba i Grafika na przemian w jednej piwnicy też nie miały się lepiej. Pani Dyrektor Krystyna Brinkiewicz podejmuje decyzję o adaptacji nieużywanego, zaniedbanego budynku. Zachowując starą zewnętrzną strukturę i wygląd, urządzono wewnątrz trzy wygodne pracownie. Malarstwu przypadło miejsce na górze.
     Nauczycielami przedmiotu są czynni artyści, prezentujący cyklicznie swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, biorący udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, nie tylko w kraju:
     Aleksandra Hońko - malarka, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Zbigniew Chrostek – malarz, rzeźbiarz, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Rysunku uczyli też: Adrianna Ronżewska Kotyńska – architekt i Janusz Kozak - grafik, oboje po Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Janusz Kozak przedtem ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy.
     Do Rysunku i Malarstwa, jako jednego z głównych przedmiotów artystycznych, przywiązujemy w naszym Liceum dużą wagę. Te dwie klasyczne dziedziny sztuki mają wpływ na większość działań plastycznych. Rysunek bowiem, jako narzędzie, służy we wszystkich dyscyplinach od malarstwa, przez grafikę, rzeźbę po wszelkiego rodzaju projektowania użytkowe, architektoniczne czy multimedialne. Sam może też być dyscypliną niezależną. Jak głosi stara sentencja, „rysunek jest prawdą sztuki”, mówi wszystko o umiejętnościach artysty. Malarstwo zaś kształtuje wrażliwość na kolor, kompozycję, otwiera szerokie wrota wyobraźni i kreatywności. Wiele razy wieszczono upadek, wręcz śmierć malarstwa. Jednak rozwój cywilizacyjny ani żadne nowoczesne wynalazki nie wyhamowały w człowieku tej wielkiej, pierwotnej namiętności.
     Na zajęciach uczniowie realizują zespołowy program autorski, opracowany wspólnie na podstawie programowej, pozostawiający jednak margines na indywidualne podejście do przedmiotu przez poszczególnych nauczycieli. W zakres programu wchodzą: szkice, krótkie i wieloetapowe studia rysunkowe i malarskie martwych natur i postaci. Szczególny nacisk kładzie się na opanowanie perspektywy i anatomii człowieka, ale też na kompozycję, wrażliwość na kolor, umiejętność operowania pojęciami abstrakcyjnymi, takimi jak walor, kontrast, plama, rytm... Usytuowanie i otoczenie szkoły daje możliwość wyjścia z zajęciami na zewnątrz, zatem przerabiane są również motywy przyrodnicze i architektoniczne oraz szeroko rozumiany pejzaż. To przydaje się później, bowiem trzecią klasę kończy wyjazd na obowiązkowy plener malarski. Plenery odbywają się w różnych, czasem odległych miejscach: nad morzem, w górach. Jeden z plenerów odbył się nawet w Berlinie.
     W czwartej klasie uczniowie realizują indywidualne projekty rysunkowe i malarskie. Zwykle są to ich pierwsze próby wyrażenia własnych, oryginalnych wizji plastycznych. Próbują też znaleźć swój niepowtarzalny język ekspresji.
     Wyposażenie pracowni pozwala na lekcje teoretyczne i różnego rodzaju prezentacje multimedialne. Dodatkowo uczniowie biorą udział w wielu konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Liczne nagrody i wyróżnienia oraz wyniki dorocznych, Makroregionalnych i Ogólnopolskich Przeglądów z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby stawiają stosunkowo młodą placówkę w czołówce rankingu liceów plastycznych w Polsce.
     Niemal codzienna, nadprogramowa obecność uczniów na zajęciach dodatkowych jest świadectwem dobrze funkcjonującej  pracowni.
     

     Patronem medialnym jubileuszu dziesięciolecia Liceum Plastycznego jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Zbigniew Chrostek, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem