Czwartek 15-11-2018, imieniny Alberta, Leopolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Iść, czy nie iść? Iść, czy nie iść?

Nic dwa razy się nie zdarzy

 
Elbląg, Nic dwa razy się nie zdarzy Już po raz 20. do Elbląga przyjadą zakochani w wartościowym słowie (fot. arch. portEl)
Rek

Kofta, Osiecka, ale i Staff, Mickiewicz, Turgieniew czy Jesienin inspirują kolejne pokolenia zakochanych w wartościowym słowie. Po ich dzieła sięgną uczestnicy XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?", który już jutro (17 marca) rozpocznie się w Elblągu. Ale - jak zapowiadają organizatorzy - nic dwa razy się nie zdarzy, czyli teksty nie powtórzą się.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 19 i 20 marca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Zgłosiło się niemal 70 osób, ok. 50 z nich zaprezentuje się podczas przesłuchań w dwóch kategoriach – piosenki poetyckiej i recytacji. Wstęp na przesłuchania jest wolny.
     Recytatorzy, których w tym roku będzie 28 pochodzą m.in. z Kielc, Szczytna, Poznania, Warszawy, Białegostoku, Włocławka, Tomaszowa Mazowieckiego, Zamościa, Torunia czy Szczecina. Dwójka recytatorów pochodzi z Elbląga.
     - Nie będzie dwóch takich samych tekstów, choć zdarzają się ci sami autorzy, np. Leopold Staff, Dorota Masłowska czy Adam Mickiewicz. - zapowiadają organizatorzy festiwalu. - Przeważają polscy poeci i prozaicy, ale sporo jest inspiracji literaturą rosyjską Iwanem Turgieniewem, Sergiuszem Jesieninem czy Włodzimierzem Majakowskim. Oczywiście, nie brakuje też tekstów z literatury zachodniej, jest i Samuel Beckett, i Elfriede Jelinek, i Rainer Maria Rilke.
     Przesłuchania rozpoczną się 19 marca o godz. 10 na Scenie na piętrze.
     W kategorii piosenka poetycka zaprezentuje się 25 uczestników, pochodzących m.in. z Ełku, Opola, Olsztyna, Koszalina, Płońska, Gniezna, Warszawy czy Krakowa, a także pięciu z Elbląga. Wśród wykonawców piosenki artystycznej repertuar jest również bardzo różnorodny. I tu też "nic dwa razy się nie zdarzy". Są piosenki Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, ale kilkoro uczestników przyjedzie z własnymi tekstami i muzyką.
     Prezentacje odbędą się 19 marca w sali kina Światowid. Początek o godz. 16.
     Festiwal "... czy to jest kochanie?" to także czas prezentacji teatralnych. Niestety, nie odbędzie się zapowiadany na 18 marca spektakl Anny Goc „Dwaj Bracia”. W zamian widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Pokuć” na motywach „Lidy” Aleksandra Jurewicza w wykonaniu Szymona Majchrzaka. Opowiada on historię Alika, który mieszka z rodzicami i ukochanymi dziadkami w małej miejscowości w powiecie Lidzkim na Kresach Wschodnich. Skromne, ale poukładane życie w wielokulturowej społeczności przerywa niezrozumiała dla niego decyzja rodziców. Wraz z jej podjęciem ginie bezpowrotnie sielankowy obraz dzieciństwa... Przez naiwnie subiektywne wspomnienia bohatera stajemy się świadkami trudnego problemu przesiedleń.
     Szymon Majchrzak za spektakl „Pokuć” otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę główną - „Złotą Igłę” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych „Igła” 2015 w Ostrołęce, wyróżnienie aktorskie na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „Bamberka” 2015 w Gorzowie Wielkopolskim, Grand Prix na IX Tyskim Festiwalu Monodramu oraz nominację do 42. Tyskich Spotkań Teatralnych, nagrodę Jury i nominację do 31. Toruńskich Spotkań Jednego Aktora na IV Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora „Solo”.
     Szymon Majchrzak weźmie też udział w festiwalu "... czy to jest kochanie?" i to w dwóch kategoriach: piosenka i recytacja.
     No i koncerty gwiazd. Tegoroczny, jubileuszowy festiwal rozpocznie 17 marca Ewa Błaszczyk. Artystka zaśpiewa piosenki z płyty, która powstała po sukcesie spektaklu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”. Nie przypadkiem właśnie te słowa Ryśka Riedla stały się tytułem zarówno w wersji scenicznej, jak i tej na płycie. „Modlitwa III” zamyka wszystko w idealną klamrę, podsumowuje i nadaje sens wszystkim pozostałym piosenkom.
     A na zakończenie tegorocznego Festiwalu gratka dla miłośników jazzu. Ewa Bem wystąpi z piosenkami Agnieszki Osieckiej, w nowych aranżacjach. Na koncercie nie zabraknie też największych przebojów m.in. „Wyszłam za mąż zaraz wracam”, „I co z tego dziś masz”,  „Podaruj mi trochę słońca”. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.
     Z okazji jubileuszu przygotowana została wystawa zdjęć, która będzie festiwalową retrospekcją oraz film. To taki powrót do korzeni, będzie można przypomnieć sobie te 20 lat festiwalu, wypatrzeć znajome twarze i powspominać, koniecznie z uśmiechem na ustach. Wystawę można oglądać na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
     Jubileuszowa edycja festiwalu przyniesie jeszcze jedną nowość. Laureaci, oprócz nagród finansowych, otrzymają statuetkę specjalnie zaprojektowaną przez Ewę Bednarska - Siwilewicz.
     
     Program XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ... czy to jest kochanie?

     
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnymi OFSS "...czy to jest kochanie?"
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem