Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie deprecjonujcie kultury: opinia bardzo osobista

 
Elbląg, Nie deprecjonujcie kultury: opinia bardzo osobista Maria Kasprzycka z Nagrodą Prezydenta Elbląga (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Można rozważyć, czy w dobie innych, ważnych potrzeb warto wydawać pieniądze na kulturę. Czy rzeczywiście jest to tylko fanaberia wąskiej grupy przeintelektualizowanych osobników, czy też podstawowa potrzeba społeczna - pisze Maria Kasprzycka. 

Bez własnej kultury nie istnieje naród. Państwo staje się sztucznym tworem, rozpadają się więzi społeczne, gubi się poczucie tożsamości, ludzie stają się tylko ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego, by w końcu zatracić własne człowieczeństwo. To, co po nas przetrwa, to właśnie wkład w kulturę – jej dziedzictwo, muzyka, sztuka, literatura. Bo jeśli nie - wykruszy się asfalt, rozsypią się betonowe konstrukcje, zostaną jedynie hałdy śmieci i kości.
     Niewiele mamy instytucji kultury w Elblągu, więc może warto je docenić. A jest za co.
     Najpierw Galeria EL. Legenda, ale i żywy świadek niepokornego ducha Elbląga. Ewenement na skalę europejską, skupia w sobie pierwiastek genius loci naszego miasta. Dyrektor Denisiuk i pracownicy Galerii w stu procentach oddają awangardowy i nieco absurdalny klimat współczesnej sztuki, choć to dla przeciętnego odbiorcy – a sama nim jestem – temat trudny. Jednak to właśnie Galeria EL określa naszą współczesną odmienność i wyjątkowość, więc doprowadzenie do jej upadku lub przyzwolenie na dalszą wegetację odbiorą Elblągowi uzasadnione poczucie odrębnej tożsamości.
     Następnie najmłodsza, a jakże ambitna i prężna – Elbląska Orkiestra Kameralna. W przedwojennym Elblągu działały liczne chóry i grupy muzykujące. Po wojnie też powstały ogniska muzyczne i szybko wysoki prestiż osiągnęła Państwowa Szkoła Muzyczna. Dzisiaj mamy EOK i wszyscy możemy być z niej dumni. Sukcesy zawdzięcza niewątpliwie talentowi i pracowitości wykształconych w naszej szkole muzyków, ale też rozwija się w zawrotnym tempie dzięki konsekwencji i determinacji dyr. Bożeny Sielewicz. To dzięki niej nasza orkiestra może rozkwitać u boku Marka Mosia - wybitnej postaci muzycznego świata. Nie podcinajmy więc im skrzydeł i życzmy, by niebawem to EOK stała się główną gwiazdą i atrakcją wielu koncertów.
     Biblioteka Elbląska. Można czasami z przymrużeniem oka spoglądać na światowe ambicje jej dyrektora, ale nie da się ukryć, że właśnie dzięki temu naprawdę jest jedną z najlepszych i wyjątkowych bibliotek w Polsce. Cyfrowe udostępnianie zbiorów, liczne działania promujące czytelnictwo oraz umożliwianie elblążanom kontaktu z wielkimi nazwiskami współczesnej publicystyki - to niewątpliwie ogromne plusy. Do tego rzeczywista dbałość o zabytkowy zbiór, jego udostępnianie, promowanie i docenianie podnoszą wartość intelektualną całego miasta.
     Na koniec Muzeum – tu pewnie kończy się mój obiektywizm. Dlatego skupię się na kulturowym dziedzictwie Elbląga, tj. Starym Mieście. To ono jest sercem tego miasta, a o serce trzeba dbać szczególnie. O każdy jego element i całość. Kolejne pokolenia elblążan angażują się w działania przywracające mu blask i siłę, a coraz liczniej przybywający turyści chwalą jego świeżość i urok. Czasami staje się to tak oczywiste, że umyka świadomości naszych włodarzy. Trzeba zwracać na to szczególną uwagę, dlatego np. osobiście zabiegałam w ramach konsultacji społecznych Strategii Rozwoju Elbląga 2020+ o umieszczenie zadania rewitalizacji Starego Miasta w przedsięwzięciach priorytetowych. Uwaga ta została uwzględniona, dzięki czemu dzisiaj Biblioteka, Muzeum czy Galeria mogą skutecznie starać się o środki UE na przywrócenie świetności ważnych staromiejskich obiektów. I trudno mi uwierzyć, że są mieszkańcy tego miasta, którym na tym nie zależy.
     Drodzy elblążanie, wybaczcie więc nam wszelkie słabostki, bo któż jest od nich wolny. I bez względu na to, czy jesteście wielbicielami literatury, sztuki, muzyki czy historii – wspierajcie naszą elbląską kulturę i działania Waszych instytucji. I tak, jak dotychczas, bądźcie z nami, bo to Wasza obecność nadaje sens naszej pracy.
Maria Kasprzycka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • O co chodzi w tej całej sprawie ? Poza oczywistymi pieniędzmi, które jak się domyślam są tylko pretekstem, ale do czego. .. ? Czemu rzekomo wolne media nie starają się opowiedzieć na te pytania, ba nawet ich nie zadają. Czyżby pan doradca, pana Prezydenta ponownie zobaczył złoty pociąg, tym razem na przedzamczu w Elblągu ? Czemu niby lewicowo-liberalne środowiska rozpiepszają fachową robotę profesjonalistów - jakim są, takimi są, ale generalnie wymienione w liście pani Kasprzyckiej instytucje, na tle krajowym nie odstają, a momentami są w czołówce, dołączając tym samym do poziomu "dobrej zmiany". Komu zależy na Janowie Lubelskim i Michałowie bis w Elblągu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  z_ubocza(2016-12-10)
 • Pani Mario, gratuluję nagród, pasji i zaangażowania, ale czy warto wydać tak ogromne pieniądze ( i nie ważne skąd one są bo i tak my podatnicy za to płacimy ) na coś tak niszowego? W pani argumentacji brakuje ciągle, tego, jednego najważniejszego- ile osób odwiedza rocznie muzeum i proszę o dane np. z ostatnich kilku lat, aby wykazać, że to co Pani robi przynosi efekty. Proszę wybaczyć, ale dużo nam brakuje do innych podobnych instytucji i nawet jak wpakujemy w to kolejne miliony nie zmieni to faktu, że Elbląg nie jest ulubionym miastem dla turystów. I nadal muzeum będzie świecić pustkami. Kolejną rzeczą jest Pani samowolka, w mojej ocenie jako managera nie dopuszczalne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 8
  ell(2016-12-10)
 • Argumenty typu: frekwencja w muzeum, czy galerii sztuki, liczba: czytelników i melomanów, są oczywiście zasadne, ale ustawiając taką perspektywę pytanie powinno brzmieć - czy Elbląg (ale także tym samym Polska) chce równać do poziomu miast krajów rozwiniętych czy rozwijających się (nazywanych przez niektórych 3-cim Światem). Twarde dane są takie: 2 na 10 elblążan przeczytało w zeszłym roku cokolwiek, zatem po co sieć Bibliotek, po co trzymać tam książki grubsze niż 15 stron, po co napisane w języku innym niż polski ? Oczywiście to samo dotyczy Muzeum, Galerii i Orkiestry. Takie poglądy jak Ell to czysty populizm, ale to jest modne, miejmy nadzieję że chwilowo. Co do "samowolki" to przypominam strajki w sierpniu '80 to może było trochę coś innego, ale jednak też samowolka i warcholstwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 12
  z_ubocza(2016-12-10)
 • z_ubocza- nie mam nic przeciwko muzeum, proszę nie upraszcać mojej opinii, tylko, że dzisiaj miasto jest zadłużone i na remonty brak, a muzeum może działać sobie dalej w obecnej formie. Ostatnie zdanie pozostawię bez komentarza, bo jest żenujące,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 7
  ell(2016-12-10)
 • @ell - Nie wiem, skąd się bierze przekonanie, że muzeum świeci pustkami. Do 2014 roku liczba odwiedzających nie przekraczała 20 tysięcy osób. W tym roku niemal tyle było w samym sezonie turystycznym. Warto przyjść i przeczytać wpisy turystów do naszej księgi gości, a jest ich sporo. Najważniejsze, że deklarują chęć powrotu i to z bliskimi lub przyjaciółmi. A co do tego, że Elbląg nie jest ulubionym miejscem turystów. Nie jest, ale przecież może się stać. To tylko od nas zależy. Róbmy tak, żeby był.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 9
  MariaKasprzycka(2016-12-10)
 • Brawo, 20 tysięcy turystów razy ( cena biletu , informacja ze strony muzeum) 5zl to 100 tysięcy zł. Liczac caly rok , miasto może dac nieco mniej na wkład wlasny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  (2016-12-10)
 • Brawo Pani Mario pokazała pani klasę! W tej całej rozgrywce nie chodzi o pieniądze tak jak napisał "z_ubocza". Pieniądze, które otrzymało Muzeum chce przejąc Biblioteka. Spytacie się pewnie jak? Otóż chodzi o zastosowanie tzw numeru Jerzego Wilka czyli. .. Muzeum rezygnuje z dotacji, pieniądze wracają do worka i jest kolejny konkurs w którym startują inne instytucje kultury z całego województwa plus elbląska Biblioteka. Nie ma 100% pewności, że w tym konkursie wygra biblioteka. .. a nie np muzeum z Olsztyna. Tego nie wie nikt. To jest konkurs! Ale popatrzmy obiektywnie co przyciągnie do Elbląga turystów. Czy nowe NOWOCZESNE wystawy w Muzeum? Czy biblioteka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 7
  #MuremZaMuzeum(2016-12-10)
 • Jaki kulturalny tytuł? Ta pani swoją samowolka zaprzepaściła swój dorobek kulturalny. A może ma zamiar startować za 2 lata w wyborach, bo nie wierzę, że zrobiła to znając zasad starania się o środki własne, tyle lat szefuje muzeum. .Moim zdaniem powinna być nawet zwolniona, bo jak zrobią tak samo wszyscy dyrektorzy Spółek, to co? cały budżet Miasta legnie w gruzach, a przecież ostatecznie odpowiedzialnym jest pan prezydent.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 17
  (2016-12-10)
 • Jesli Pani Dyrektor pisze prawdę o ilości turystów mając wtedy takie zyski i dla biblioteki starczy na wkład własny. Klasę czlowieka ocenia się z całokształtu zachowania Szanowna Pani , Panie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 7
  (2016-12-10)
 • pani Kasprzycka i klasa. Proszę nie żartować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 8
  (2016-12-10)
 • RobertKoliński Zgadzam się z tezami dyr. Kasprzyckiej postawionymi w tym artykule. Co do malkontenckich uwag dot. frekwencji i 'wolnorynkowego' podejścia do spraw kultury (funkcji elbląskiego Muzeum w tym przypadku) to należy zauważyć, że kultura, sztuka czy działalność edukacyjna nie są i nie powinny być działalnością stricte komercyjną - każde cywilizowane państwo dokłada do instytucji kulturalno-oświatowych i nie ma w tym nic dziwnego, ani zdrożnego. Złośliwie można by dodać, że państwu dużo bardziej opłaca się łożyć na takie niekomercyjne instytucje służące całemu społeczeństwu, niż wyrzucać pieniądze w błoto na kolejne świątynie opaczności czy poronione pomysły miejskich radnych o ustanowieniu patronatu jakichś legendarnych bohaterów bajek dla dzieci, którego to patronatu koszta dla miasta idą w co najmniej dziesiątki tysięcy złotych i setki zmarnowanych roboczogodzin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 4
  RobertKoliński(2016-12-10)
 • W pewnym sensie ma Pan rację. Tyle , że Muzeum rok temu zakończyło dużą modernizację z niemałym wkładem miasta i planowanie kolejnej powinno odbyć się racjonalnie np. za 5 mln na inwestycje -wystarczyłoby, i można było też przeprowadzić w jakimś zakresie w pozostałych inst. kultury. To już ostatnie projekty dające możliwość finansowania ww działań. Problem , że Pani Dyrektor nie ma klasy i .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 9
  (2016-12-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna