UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie tylko klasyka

 
Elbląg, Nie tylko klasyka
Henryk Gwardak w trakcie swojego koncertu we fromborskiej katedrze (fot. WS)

W trzecią niedzielę (8 lipca) obywającego się we Fromborku 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej zebrani w katedrze mieli okazję posłuchać koncertu w wykonaniu Henryka Gwardaka. W programie koncertu znanego na całym świecie organisty znalazły się zarówno utwory klasyczne, sakralne jak i współczesne.

Koncert zgromadził we fromborskiej katedrze około 200 osób. Wśród nich byli mieszkańcy Fromborka, Elbląga czy Braniewa i okolic. Festiwal ma już stałych, wieloletnich fanów, którzy nie opuszczają praktycznie żadnego koncertu. Melomani ci są zdania, że impreza ta promuje nie tylko Frombork, ale praktycznie samą Polskę. I chyba mają sporo racji, skoro na festiwalu pojawiają się światowej sławy organiści z różnych zakątków naszego globu. Na koncercie nie zabrakło również turystów, którzy licznie o tej porze roku odwiedzają Frombork. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z muzyką organową w pięknym katedralnym wnętrzu. Niektórzy zapowiedzieli, że jeśli nie teraz, to z pewnością wrócą tu przynajmniej na jeden koncert za rok.
– W związku z tym, że tegoroczna edycja fromborskiego festiwalu to już 45 z kolei, postanowiliśmy zaprosić do udziału w niej muzyków, którzy są z tą imprezą związani od bardzo dawna - mówi dyrektor 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Jan Brzozecki. – Henryk Gwardak, mimoże od wielu lat nie mieszka w Polsce to od czasu do czasu pojawia się we Fromborku i gra festiwalowe koncerty. W końcu to on był w latach 80-tych dyrektorem artystycznym naszego festiwalu – dodaje.
     Jan Brzozecki podkreśla, że coraz więcej młodych ludzi garnie się do muzyki klasycznej, organowej.
– Wydawać by się mogło, że jest to muzyka elitarna, ale nie jest to prawda. To muzyka naprawdę dla każdego, czego przykładem był dzisiejszy koncert. Mieliśmy przecież okazję posłuchać dwóch utworów świeckich czym Henryk Gwardak pozytywnie zaskoczył słuchaczy – kończy Jan Brzozecki.
     Bezpośrednio po koncercie Henryk Gwardak powiedział nam: – Muzyka organowa kojarzy się większości ludziom głównie z kościołem, natomiast literatura organowa jest dużo bogatsza. Starałem się dziś zaprezentować bardzo zróżnicowany program. Zacząłem więc od klasyki, a skończyłem dosyć odważnie - rumbą, walcem i polonezem. Byłem bardzo ciekawy, jak to przyjmie publiczność. Końcówka koncertu dla niektórych słuchaczy mogła być trochę kontrowersyjna. Jak się okazało zgromadzonym we fromborskiej katedrze taki program mojego koncertu spodobał się.
     
     Koncerty festiwalowe we fromborskiej katedrze będą odbywały się w każdą niedzielę, aż do 26 sierpnia. Organizatorzy na czele z Janem Brzozeckim serdecznie na nie zapraszają. Tym bardziej, że będzie można posłuchać sław światowej organistyki. Już w najbliższą niedzielę, 15 lipca o godz. 14 wystąpią dwaj włoscy organiści: Emanuele Cardi i Gianfranco Nicoretti. Serdecznie zapraszamy do Fromborka!
Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama