Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie żyje Gerard Kwiatkowski

Rek

Dzisiaj po ciężkiej i długiej chorobie zmarł Gerard Kwiatkowski, współzałożyciel Galerii El, honorowy obywatel Elbląga, artysta odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W tym roku skończyłby 85 lat...

Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1930 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo - przed II wojną światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74. Inicjator i kurator pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej (neokonstruktywizm, konceptualizm, kino rozszerzone, performance).
     W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie realizował ideę "stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Huenfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen i innych). Od 1975 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki w Huenfeld, a w 1990 roku otworzył Museum of Modern Art - z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. W ostatnich latach przekazał ponad trzysta prac z tej kolekcji Galerii El, można je oglądać na stałej wystawie urządzonej na emporze.  

  Gerard Kwiatkowski miał 84 lata (fot. WS, archiwum portel.pl) Gerard Kwiatkowski miał 84 lata (fot. WS, archiwum portel.pl)


     Gerard Kwiatkowski mieszkał przez ostatnie dziesięciolecia w Niemczech, ale nigdy nie rozstał się z ukochanym Elblągiem. W 2011 roku w Galerii El odebrał tytuł honorowego obywatela Elbląga. - Nie spodziewałem się takiej uroczystości. Chyba się rozpłaczę – mówił wtedy wyraźnie wzruszony.
     Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w niemieckim Huenfeld. W tym roku skończyłby 85 lat...
     Od dzisiaj (12 sierpnia) od godz. 12 w Galerii El zostanie wystawiona księga kondolencyjna.
     
     Przypominamy film z uroczystości nadania Gerardowi Kwiatkowskiemu tytułu honorowego obywatela Elbląga.
     
     
Korzystałem z informacji o działalności Gerarda Kwiatkowskiego zamieszczonych na stronie internetowej Galerii El. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • admin To wielka strata dla Elbląga i elbląskiej kultury. Odszedł dobry, miły człowiek, otwarty na nasze miasto i kontakty z jego mieszkańcami. Pozostawił na szczęście po sobie dzieło, które miejmy nadzieję na zawsze będzie odciskać piętno na charakterze Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 3
  admin(2015-08-11)
 • Zrobił cos, czym rozsławił Elbląg. Żegnaj PRZYJACIELU!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  StachuP.(2015-08-11)
 • Ogromny cios. Proszę o modlitwę za Jego duszę. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  JaD(2015-08-11)
 • Miałem zaszczyt wręczyć tytuły Honorowego Obywatela Elbląga Gerardowi Kwiatkowskiemu i Ryszardowi Tomczykowi. Ktoś powiedział, że artyści umierają mniej, bo żyją ich dzieła. Gerard Kwiatkowski w "swoim" Elblągu będzie żył wiecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 10
  J.Wcisła(2015-08-12)
 • Przykre jeśli człowiek tego formatu umiera, ale starożytni Rzymianie uważali, że 84 lata to optymalna długość życia. Tego, kto przekroczył ten wiek, porównywali do biegacza, który minął metę i tylko z rozpędu biegnie dalej. O tym w jednym z nr Magazynów Elbląskich "Cyceron o starości "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  (2015-08-12)
 • Czy nawet w obliczu śmierci drugiego człowieka nie może Pan spojrzeć na to inaczej niż poprzez pryzmat własnej osoby?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 8
  ratan(2015-08-12)
 • + + +
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-08-12)
 • żegnaj wspanialy człowieku, artysto zostawiłes nam elblążaną wspaniałą galerie el elblążanka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  (2015-08-12)
 • Odszedł człowiek niewątpliwie zasłużony dla kultury Elbląga - cześć jego pamięci - szkoda tylko, że tak za życia niezbyt hołubionego przez to "dziwne" miejsce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  AMalejużniekoniecznie(2015-08-12)
 • Wielki Człowiek i Wielkie Dzieło Jego Twórczości. Znałem osobiście chociaż wtedy byłem dzieckiem. Żegnaj Wspaniały Artysto i Wielki Człowieku. dawny sąsiad i kolega Twoich Synów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  kki(2015-08-12)
 • Po wojnie w Elblągu dokonano dwóch wielkich rzeczy !. Gerard Kwiatkowski i jego - Projekt Galeria EL oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Elbląskiej ''Jaszczur " i jego - Projekt Stare Miasto w Elblągu / Bagiński, Fedyk, Mielnicki/. O tym widzą wykładowcy wyższych uczelni w Polsce. Władze Elbląga są odmiennego zdania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  Wikka(2015-08-12)
 • Na każdego przyjdzie kiedyś pora, że będzie musiał odejść a jednak żal, cześć Jego Pamięci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Karol1950(2015-08-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Hosting WWW BIZNES
Hosting WWW START