UWAGA!

Niebieski i jego różne oblicza

 Elbląg, Na zdj. Artur Kalinowski, koordynator wystawy
Na zdj. Artur Kalinowski, koordynator wystawy (fot. WS)

Bardzo ciekawie i trudno pokazać kadr fotograficzny jednym kolorem, żeby był on dominujący. Z racji tego, że kolor niebieski nie jest aż tak mocno widoczny w naturze, to właśnie on stał się tematem konkursu – powiedział Artur Kalinowski podczas wernisażu pokonkursowej wystawy „Kolor – Niebieski”. Zobacz zdjęcia.

Puste, niebieskie butelki po pięciolitrowej wodzie mineralnej, niebieskie koszule, niebieskie klamerki zanurzone w szklance wody, szyb w niebieskiej poświacie, niebieskie kredki, dziewczyna zdmuchująca niebieski brokat z dłoni, niebieskie trampki, mały chłopiec ubrany na niebiesko, rozleniwiony kot na niebieskiej ławce, dziewczyna w niebieskiej sukience na tle czerwonej roślinności, kolorowy latawiec na tle nieba, dziewczyna trzymająca w zębach pędzel umoczony w niebieskiej farbie – to niektóre ze zdjęć zaprezentowanych podczas pokonkursowej wystawy, której otwarcie świętowano wczoraj (21 maja) w CSE „Światowid”. Elementem łączącym wszystkie zaprezentowane prace był oczywiście kolor niebieski.
       Zdjęcia są owocem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym: – Pierwsza edycja konkursu, która odbyła się w zeszłym roku, powstała z inicjatywy fotografa, który wcześniej pracował w Liceum Plastycznym – mówi koordynator wystawy Artur Kalinowski. – Była to jego inicjatywa i dyrektora szkoły, pani Krystyny Brinkiewicz. Ja przejąłem po nich pałeczkę i w tym roku zostałem koordynatorem konkursu.
      
       Po czerwonym – niebieski
      
Wcześniejsza edycja była poświęcona kolorowi czerwonemu. W tym roku przyszedł czas na kolor niebieski: – Bardzo ciekawie i trudno pokazać jest kadr fotograficzny jednym kolorem, żeby był on dominujący – mówi Artur Kalinowski. – Z racji tego, że kolor niebieski nie jest aż tak mocno widoczny w naturze, to właśnie on stał się tematem konkursu. Być może w przyszłym roku wybierzemy jeszcze trudniejszy do uchwycenia kolor, żeby zachęcić uczestników, by kreatywnie podeszli do projektu i żeby zdjęcia były ciekawe.
       Na konkurs spłynęło 107 prac z 43 szkół gimnazjalnych z całej Polski. Poziom nadesłanych prac był znacznie wyższy niż w poprzedniej edycji konkursu: –Widać, że forma kultury i masowego przekazu jest o wiele wyższa – podkreśla koordynator projektu. – Uczniowie świadomie podejmują ten temat i wiedzą, do czego nawiązuje projekt. Przy wyborze najlepszych zdjęć kierowaliśmy się przede wszystkim tym, by były one jak najbardziej naturalne, by nie były obrabiane. W niektórych pracach ewidentnie widać, że jest przeskalowana szala koloru niebieskiego. Kadr musiał być bardzo ciekawy, liczył się pomysł i prostota zdjęcia. Zdjęcie powinno być proste w przekazie. Zdjęcia nagrodzone to według jurorów zdjęcia, która mają coś do powiedzenia.
      
       Oni fotografują, a inni?
      
Na konkurs odpowiedziały tylko dwa elbląskie gimnazja: Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 6. Uczennica Gimnazjum nr 3, Agata Grzesz, zdobyła wyróżnienie. Na wyróżnionym zdjęciu można zobaczyć samą jego autorkę zanurzoną w cyberprzestrzeni.
       – Wykonując zdjęcie, pomyślałam o cyberprzestrzeni, o tym, że teraz jest to popularne, że młodzież tam znajduje siebie – mówi Agata. – Pomyślałam o facebooku, ponieważ jego tło jest niebieskie i będzie dawało odpowiednią poświatę. Fotografowanie to moja wielka pasja, wiążę z nią swoją przyszłość. Po gimnazjum chciałabym dostać się do Liceum Plastycznego, a potem zobaczymy.
       Drugie i trzecie miejsce w konkursie zdobyły uczennice z Gimnazjum w Sztutowie. Pasją fotografowania zaraziła ich nauczycielka, która na terenie placówki prowadzi społecznie kółko fotograficzne: – Fotografia to moja pasja. Oprócz tego, że pełnię funkcję dyrektora Gimnazjum w Sztutowie, organizuję w naszej szkole społecznie kółko fotograficzne – mówi dyrektor Bożena Nowak. – Swoją pasją zarażam uczniów. Widać tego efekty, ponieważ możemy pochwalić się także sukcesami w konkursach międzynarodowych. Bierzemy udział w wojewódzkich konkursach, w których też odnosiliśmy sukcesy. Interesujemy się wszystkimi konkursami, wysyłamy prace, gdzie się da. Niedawno zorganizowałam na terenie szkoły trzydniowe warsztaty fotograficzne, na które przyjechali ludzie z Warszawy. Podczas warsztatów uczniowie nauczyli się różnych sztuczek fotograficznych. Dzieci wyniosły z nich bardzo dużo.
       Laureatka drugiego miejsca Wiktoria Zientkiewicz jest autorką zdjęcia „Moje koszule”: – Moje zdjęcie powstało spontanicznie – mówi Wiktoria. – Na początku nie miałam pomysłu, co by tu sfotografować. Niebieski to kolor, który jest wszędzie, ale chciałam postawić na nietypowość. W końcu sfotografowałam koszule.
       Karolina Brzezińska, laureatka trzeciego miejsca, sfotografowała niebieskie klamerki zanurzone w szklance z gazowaną wodą.
       – Na początku także nie miałam pomysłu na zdjęcie i zaczęłam się bawić gazem – mówi Karolina. – Bardzo lubię fotografować i wiążę z tym przyszłość. Wybieram się do technikum o profilu fototechnik.
       Pierwszą nagrodę w konkursie zdobyła Hanna Pydynowska z Opola za „Niebieski dla spragnionych” i „Niebieski dla zakręconych”. Pozostali wyróżnieni to Aleksandra Marczyk z Łodzi oraz Szymon Florek z Zabrza.
       Na wystawie można było również zobaczyć zdjęcia z warsztatów fotograficznych prowadzonych w trzech elbląskich gimnazjach i trzech gimnazjach powiatu elbląskiego przez Stowarzyszenie TalentArt działające przy Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym.
      
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama