UWAGA!

Niecodzienny jubileusz w Galerii EL

 Elbląg, Waldemar Cichoń pokazał w Galerii EL cały swój artystyczny dorobek
Waldemar Cichoń pokazał w Galerii EL cały swój artystyczny dorobek (fot. Anna Dembińska)

- Nie zliczę, która to już moja wystawa w Galerii EL – powiedział tuż przed otwarciem kolejnego wernisażu Waldemar Cichoń. Ta wystawa jest bez wątpienia wyjątkowa, bo podsumowuje 35-letni dorobek artysty. Zobacz zdjęcia. 

Jak bardzo cenionym artystą jest Waldemar Cichoń, pokazała liczba gości przybyłych na sobotni wernisaż w Galerii EL. Na wystawie można zobaczyć zarówno najstarsze dzieła artysty jak i te najnowsze eksponaty. Nie zabrakło prowokatorki - szpitalnej kaczki w moherowym berecie, która przed kilkoma laty zrobiła karierę w krakowskim środowisku artystycznym, obrażając uczucia nazbyt wrażliwej jej części. Być może podobną karierę zrobiłby eksponat „W szczerym polu” ukazujący tragiczną historię pewnego Tupolewa.
       - Nie zliczę, która to już moja wystawa w Galerii EL – mówi bohater wieczoru. – A jestem z nią związany już 35 lat. Za trzy dni kończę 60 lat i tą wystawą chciałem podsumować okres mojej twórczej działalności. Z jubileuszem związana jest także moja ostatnia publikacja. Dziś na wystawie widzimy zaledwie jedną trzecią tego, co do tej pory zrobiłem. Są tutaj prace najwcześniejsze, czyli z lat siedemdziesiątych i najnowsze sprzed pół roku.
       - Waldemar Cichoń jak mało który artysta związany z lokalnym środowiskiem rozsławiał nasze miasto w Polsce i za granicą – powiedział podczas otwarcia wystawy Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL. - Lucky loser czyli ktoś, kto mimo porażki pozostaje zwycięzcą. Taką perspektywę przyjęliśmy dla tej wystawy. Taki też tytuł nosi książka artysty, która stanowi swego rodzaju résumé życia wypełnionego przez sztukę.  

  Elbląg, Waldemar Cichoń
Waldemar Cichoń (fot. AD)


       A jak sztukę elbląskiego artysty odebrali zebrani na wystawie goście? - Lubię wracać do tego rodzaju rzeźby – mówi jeden z odwiedzających wystawę elblążan. - Szczególnie podobają mi się te, które są połączeniem drewna i kamienia. Są to moje ulubione twory popełnione przez mistrza. Połączenie drewna z kamieniem to coś, na co lubię patrzeć i często wracam do tego pamięcią. Ogólnie rzecz ujmując, jak na to patrzę, zachodzi reakcja w moim mózgu i to jest najważniejsze.
       Nie zabrakło także krytycznych głosów. - Przemawiają do mnie tylko dwie figury – dodaje elblążanka. - Może się nie znam i nie rozumiem sztuki, ale myślę, że poprzednia wystawa, która prezentowała fotografie prac Waldemara Cichonia w jego galerii była o wiele lepsza. Bardziej wymowna jest według mnie instalacja z zamieszczonymi artykułami z życia artysty.

dk

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • prace pana Cichonia są znakomite, tak, jak i wiele prac innych elbląskich twórców, tylko czemu nie można ich zgromadzić w jednym miejscu, by zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni mogli mieć z nimi stały kontakt. , a także zakupić. Idealny miejscem na taką galerię elbląskich artystów, bylyby niewykorzystane od kilku lat podziemia Ratusza Staromiejskiego. Mogłoby to takze być miejsce promocji muzyków, ludzi pióra, aktorów, fotografów. Szkoda by to miejsce stało puste.
  • Kiedyś takie okazje skupiały także urzędników różnych szczebli administracji, nie tylko z obowiązku. Dziś kultura wyższa nie interesuje w sobotę wieczorem ludzi z elbląskiego Ratusza.
  • Miejska Galeria w nieużywanych piwnicach Ratusza ze stałą wystawą elbląskich plastyków i nie tylko to dobry pomysł by mozna było ich ogladać i kupować na codzień nie tylko od rzadkiej okazji prace rzeżbiarskie pana Cichonia bardzo interesujące
  • Władze świętowały kulturę sportową. Szkoda ze nie podzielili swojej obecności pomiędzy te dwa wydarzenia. No cóż koszula bliższa ciału.
  • kilka miesięcy wstecz na stronach "portelu" ubolewano nad stanem Galerii-EL, podobno potrzebny jest natychmiastowy remont, więc co z tą sprawą.
  • Bez przesady nad tymi pracami. Tutaj unosi się duch genialnego Litwina - Stasysa Eidrigeviciusa.
  • Konteksty polityczne niszczą wraz dramatyczny poszczególnych prac !.
Reklama