UWAGA!

Niemalowane prace Zbyszka Opalewskiego

 Elbląg, Zbyszek Opalewski zaprezentował swoją twórczość zupełnie z innej strony
Zbyszek Opalewski zaprezentował swoją twórczość zupełnie z innej strony (fot. Witold Sadowski)

 Na pierwszej w tym roku wystawie z cyklu „Elbląg Plastyczny” można podziwiać prace Zbyszka Opalewskiego. Na wernisaż wystawy „Niemalowanie” przybyło tak wielu gości, że nie zmieścili się w tej części Galerii El, w której wystawiono prace. – Cieszę się, że państwo przybyli. Będziecie moją kolejną inspiracją – mówił Zbyszek Opalewski. Zobacz zdjęcia.

Intrygująca nazwa wystawy „Niemalowanie” wiąże się z techniką, jaką wykonane zostały prace. – Tu nie ma malowania pędzlem – wyjaśniał autor. – Malarstwo łączy się z innym podejściem, budowaniem, nakładaniem, a ja tu sobie naklejam, wydzieram, drapię, podziałałem też kwasem. To jest przekorna nazwa. Dzisiejsza sztuka nie ma rozgraniczeń – mówił Zbyszek Opalewski. – Dzisiaj malarstwo i obiekt jest instalacją albo performancem. Świat się zmienił. Dla mnie jako tradycjonalisty nie jest to dosłownie malowanie. Dla mnie samo uczestniczenie w procesie twórczym jest najważniejsze. Nieważne jaką techniką.
       Jak wyjaśnia Beata Branicka z Centrum Sztuki Galeria El, to autor zaproponował profil tej wystawy. – Chciał pokazać coś innego od tego, z czego znają go elblążanie. Tytuł wystawy wynika z technik, jakimi posługiwał się przy tworzeniu prac. Myślę, że wystawa pokazała pana Zbyszka z trochę innej strony niż go znamy.
       Prace Zbyszka Opalewskiego będzie można oglądać w Galerii Laboratorium mieszczącej się w Centrum Sztuki Galeria El do 8 lutego.
      
      
K

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • sory ale do mnei taka sztuka nei przemawia, jest to wyraz czegos co latwiej mi skrytykowac negatywnie z punktu widzenia warsztatu i umiejetnosci jest to poprostu denne tanie a jesli chodzi o wyraz to juz kwestia gustu
  • .. .to się chyba nazywa tzw. wypalenie twórcy (nie mylić z opaleniem). W sztuce nie ma nic na siłę. I właściwie co autor chciał przekazać tym "niemalowaniem"? naklejanki, drapanki to lepiej wychodzą dzieciom w szkole, bo od takich zajęć przeważnie zaczynają plastykę. Prace dawniejsze tego twórcy a obecne. .. jaka przepaść. .. ludzie którzy tak "tłumnie" przybyliście przejrzyjcie na oczy. .. "król jest nagi". ajaj
  • Dla nie jest to ciekawe.
  • Te prace to zwykła rzemieślnicza robota rysunkowa. Tutaj nie widać, minimalnej choćby, koncepcji intelektualnej.
  • ale za to pan Szmurło zamiast być na panelu o Rosji poszedł sobie drapanki oglądać. ..
  • nigdy nie widziałem Twoich prac. To co prezentujesz w ogóle do mnie nie przemawia jako sztuka
  • zdrapki i poharatki Zbychu nic poza tym
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    funfel(2015-01-16)
  • Znawcą nie jestem, ale sadze iż mi się to podoba. .. .. no i z gustami sie nie dyskutuje. .. .Tylko tyle i aż tyle.
  • Szału nie ma. .. Czas na zmiany w Galerii El!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    parach(2015-01-16)
  • komentarze są smutnym przykładem, kiedy ze swojej ignorancji robi się zaletę. Modne jest nie znać się na sztuce i obwiniać autora za to. Zamiast poczytać, pooglądać nawet w wikipedii, Co autor chciał przekazać? A chociażby to, że wszyscy żyjemy wśród odpadków: kultury, nauki, polityki itd. Nawet mówi się o młodych małżeństwach, że są już na "własnych śmieciach". Mogą być te śmieci na swój sposób ciekawe i oryginalne. Trzeba się trochę tylko wysilić, skupić i pomyśleć. Po prostu wystawy tak jak książki trzeba czytać ze zrozumieniem i oglądać za zrozumieniem.
  • Jak można było się spodziewać, wreszcie padło stwierdzenie o ignorancji komentujących, o atakach na autora przez czytelników, którzy hołdują rzekomej "modzie nie znania się na sztuce" i że z tego wynika "obwinianie autora". W wikipedii owszem można tez poczytać i pooglądać nawet o śmieciach sztuki i kultury, można też samemu coś wstawić nie zawsze przemyślanego. A takie puentowanie j. w. to jakby kierowane do samych ignorantów-dyletantów. A prawdziwa sztuka to sama się obroni.
  • No cóż, wysiłkiem intelektualnym się nie wykazałem. .. .Słowo NIE jest tez symbolem niezgody, stanowiska niejakiego Urbana, itd, itp. , ,Życie jako choroba śmiertelna, ,też jest symbolem. .. .tak jak + (plus) czy (-) minus. .. .. zresztą symbol zastepuje w naszym życiu, ,życie, ,. .. .. Przekazujemy sobie opinie, informacje symbolami, tak np słowo MAMA jest wszystkim znane. I u niektórych mają różne znaczenia np Chińczycy maja aż 4 - w zależności od tonu wypowiedzi. .. .. ( Mama, koń, chleb i. .. .. zgadnijcie co). Jęczeć można też na kilkanaście sposobów. .. .. Nie ma co, potęga symbolu jest wielka. .. chocby religijnego. .. .. No i kończę. Może nie usatysfakcjonowałem krytyka, ale coś w tym jest. .. .
Reklama