Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niespokojne współistnienie

Elbląg, Niespokojne współistnienie Rycina „Kościół św. Mikołaja w Elblągu” wg miedziorytu Johanna Friedricha Enderscha, ok. 1737 r.

Taki jest tytuł kolejnego spotkania w Kawiarence Historycznej Clio, które odbędzie się we wtorek 9 października o godzinie 17.30 w budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum, a na które zaprasza Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Elbląg w XVII i XVIII wieku był drugim miastem Prus Królewskich w Rzeczypospolitej. Dzięki badaniom różnych dyscyplin historycznych wiemy już całkiem dużo o tym, jak wyglądał dom elbląskiego mieszczanina, w co się on ubierał, co jadł, jakimi sprzętami się otaczał. A jak wyglądało życie duchowe przeciętnego elblążanina? Czy w tej epoce - dość ogólnie uznanej za tolerancyjną w sprawach wiary - religia była tylko jego prywatną sprawą, czy też praktyki religijne podlegały kontroli władz duchownych lub miejskich.
     Społeczność elbląska w tamtym okresie była zdominowana przez luteran, ale w mieście funkcjonowała przecież również parafia katolicka, niewielka liczebnie, za to otoczona prestiżem i patronatem królewskim. Kościół św. Mikołaja - świadek całej historii Elbląga - imponujący, architektoniczny symbol górujący nad miastem, pomimo nieustających prób zdobycia go dla luteran pozostał katolicką świątynią. Czy toczyła się także jakaś walka o rząd dusz w Elblągu? Jak wyglądały spory katolików i luteran? Czego można się dowiedzieć o życiu codziennym, obyczajowości dawnych elblążan, śledząc ten, wydawałoby się, bardzo akademicki wątek badań?
     O ciekawych, często zaskakujących aspektach sporów katolików i luteran w Elblągu w XVII i XVIII wieku opowie kolejny gość kawiarenki, dr Elżbieta Paprocka, elblążanka, obecnie pracownik Działu Zbiorów Regionalnych i Miast Polskich im. Stanisława Gierszewskiego Biblioteki Elbląskiej.
     Wstęp na spotkanie jest wolny.

oprac. ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne EVA MINGE