Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga - Coma Dni Elbląga - Coma

Nowoczesna pracownia konserwacyjna

Elbląg, Nowoczesna pracownia konserwacyjna Fot. z archiwum biblioteki.

Biblioteka Elbląska realizuje projekt inwestycyjny obejmujący wyposażenie pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych. Organizacja i wyposażenie pracowni jest kontynuacją działań związanych z szeroko rozumianą ochroną odzyskanego z depozytu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK (lata 2000-2002) liczącego 57.300 woluminów niezwykle cennego dla biblioteki zbioru rękopisów, starodruków i druków XIX-wiecznych, stanowiących wartość historyczną, kulturalną i naukową.

W trosce o stan zachowania swoich cennych zbiorów Biblioteka Elbląska prowadzi od 2006 roku szereg działań zmierzających nie tylko do zabezpieczenia zabytkowych woluminów, ale również ich naukowego opracowania. Dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych, Pracowni Przechowywania, Konserwacji i Digitalizacji Zbiorów Zabytkowych otrzymała nowe pomieszczenia magazynowe spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa.
     
     Biblioteka Elbląska - przed realizacją projektu - dysponowała przygotowanymi i wyposażonymi w odpowiednie media pomieszczeniami. Kolejnym etapem jest wyposażenie pracowni w specjalistyczne urządzenia i niezbędne meble. Zakupiony obecnie sprzęt uwzględnia specyfikę i stan zachowania zabytkowych woluminów i stanowi niezbędne minimum do wykonywania prac konserwatorskich i funkcjonowania nowoczesnej pracowni konserwatorskiej.
     
     W ramach projektu zakupione zostały między innymi:
     - wanno-stół niskociśnieniowy służący do wielu zabiegów takich, jak: oczyszczanie chemiczne papieru z użyciem roztworów wodnych nanoszonych miejscowo, uzupełnianie ubytków w materiale zabytkowym z zastosowaniem zawiesiny włókien celulozowych lub wyczerpanych wcześniej arkuszy oraz prasowanie;
     - stół podświetlany wykorzystywany w etapach przygotowawczych do uzupełniania ubytków, niezbędny przy dublażach obiektów o wysokiej destrukcji, wykorzystywany do badań budowy technologicznej obiektu oraz w diagnozowaniu zniszczeń;
     - mobilna lampa światła dziennego konieczna przy większości prac konserwatorskich, a szczególnie przy pracach związanych ze scaleniem kolorystycznym oryginału i uzupełnienia;
     - prasa introligatorska o różnych rozmiarach i sile nacisku wraz z deskami rozkładającymi obciążenie na właściwy format;
     - gilotyna - urządzenie do cięcia papieru, kartonu, tektury i płótna oraz wiele innych niezbędnych narzędzi i urządzeń.
     

 


     Ponadto w wyposażeniu pracowni przewidziano mobilne urządzenia służące do oczyszczania powietrza i odciągania oparów rozpuszczalników organicznych i pyłów, które są niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa pracy. Zakupione zostały również mobilne urządzenia takie, jak osuszacze i nawilżacze powietrza, które umożliwiają miejscową zmianę warunków atmosferycznych konieczną w niektórych etapach konserwacji. Mobilność tych urządzeń umożliwia wykorzystanie ich w razie konieczności również poza pracownią, np. w magazynach zbiorów. Aby zapewnić pełną kontrolę warunków zakupione zostały również urządzenia monitorujące warunki atmosferyczne w pomieszczeniach (termohigrometr) oraz wilgotność materiałów zabytkowych (wilgotnościomierz).
     
     Wyposażenie pracowni pozwoli na nawiązanie szerokiej współpracy z uczelniami kształcącymi przyszłych konserwatorów i wzbogacanie ich doświadczenia zawodowego w organizowanych wakacyjnych praktykach studenckich. Możliwa będzie również realizacja związanych z księgozbiorem prac magisterskich i dyplomowych. Prowadzone sukcesywnie prace konserwatorskie pozwolą na szczegółowe poznanie zbiorów pod kątem zawartości ich treści, historii i techniki wykonania. W działalność pracowni konserwacji będą również wpisane warsztaty z rekonstrukcji dawnych technik wytwarzania i zdobienia papieru oraz introligatorstwa artystycznego prowadzone we współpracy z Pracownią Artystyczną.
     W najbliższym czasie Biblioteka Elbląska planuje doposażyć pracownię w kolejne urządzenia do prac konserwatorskich w ramach złożonego wniosku do MKiDN.
     
     Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 116.484 zł.
     
     Wyposażenie pracowni konserwacji dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • wszystko pięknie, tylko jedno ale -konserwacja to jest coś innego niż poznawanie zawartości treści, od zawartości treści zabytkowych ksiąg to są historycy, a nie konserwatorzy, no chyba że historycy w Bibliotece Elbląskiej to są od czegoś innego???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-17)
 • Co ty bełkoczesz? Przy konserwacji pracuje konserwator i takowy jest zatrudniony w Bibliotece. Może tak czas zacząć czytać ze zrozumieniem, cymbale?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-17)
 • a historyków to tam nie ma???? Bo coś mi się wydaje, że do czytania takich rzeczy to jest potrzebna znajomość: 1.języka niemieckiego 2.neografii gotyckiej, a nie technik konserwacji, nie dyskutuj ze mną obrażając mnie antycymbał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-17)
 • i jeszcze jedno: taka praca jest trudna, żmudna, długotrwała, mało efektowna- na powązne efekty tzreba poczekać nieco dłużej i chyba nie mieście się w festiwalowo-salonowo wszechkulturalnej koncepcji pracy biblioteki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-17)
 • chyba się mieści skoro to robią imbecylu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-18)
 • to zaczyna być nudne, ile można tłumaczyć, że konserwacja to nie jest odkrywanie zawartości treści, chyba wiem kto tak potrafi polemizować- tzn. obrażać, kiedy coś jest nie po myśli to, przecież oczywista oczywistość. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-18)
 • O kurcze, 116 000 zl. Odejmijmy 6000 zl na koszta wszelakie, to zostaje 110 000 zl. Przy sredniej cenie ksiazki 50 zl - daloby to 2200 nowych ksiazek. No ale po co nowe ksiazki w bibliotece - bo przeciez, jak w tym dowcipie o milicjancie - ksiazki to ona juz ma. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-19)
 • ty, matematyk, a jakiej książki potrzebujesz i do czego ci ona?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-19)
 • tak, Kudlaty, wiem co powiesz: "Gupi taki jestes od tego czytania. .. " Niestety. Jestem. Pozdrawiam, matematyk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 8
AMK Kuchnia 13
!!!PROMOCJA!!!
DRZWI POL-SKONE ETIUDA A02-PROMOCJA!!!