Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pożar w Jegłowniku Pożar w Jegłowniku

Nowy "Tygiel"

Elbląg, Nowy "Tygiel"

Ukazał się kolejny zeszyt kwartalnika elbląskiego "Tygiel". Redagowane i wydawane przez członków Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów SEKA pismo wiele miejsca poświęca przeszłości regionu, tym razem sąsiadującej z Elblągiem starej wsi Milejewo.

W najnowszym zeszycie "Tygla" znajdują się dwa artykuły związane z Milejewem - Janusza Hochleitnera i Wojciecha Gajewskiego. "Dużą rolę w Milejewie, niemal od lokalizacji, spełniał kościół parafialny. Pierwotnie był fundowany w XIV wieku pod wezwaniem św. Bartłomieja, a od 1946 r. patronem świątyni jest św. Stanisław” - napisał Janusz Hochleitner w tekście "Milejewo w perspektywie etnografii historycznej”. Z kolei Wojciech Gajewski z obszernym artykule "Od Trunz do Milejewa" opisał najważniejsze wydarzenia związane z dziejami wsi. Autor podkreślił m.in., że "dzieje tej wsi ściśle związane są z dziejami Elbląga. Trunz, założone przez krzyżaków, powstało na obszarze należącym do dawnych Prusów. W wyniku wojny trzynastoletniej inkorporowane zostało do Królestwa Polskiego (...). Trunz zostało zasiedlone prawdopodobnie, gdy komturem Elbląga był Ludwig von Schippen, tj. miedzy 12 marca 1296 a 27 maja 1299".
     W ostatnim tegorocznym zeszycie "Tygla" nie zabrakło prac twórców związanych w naszym miastem. Tym razem w kwartalniku zamieszczono prozatorskie wspomnienia Krystyny Niedźwiedzkiej - Kowalskiej, fragment powieści Mieczysława Lenckowskiego (wyróżnionej w konkursie "Rękopis roku 2003") oraz dramat w jednym akcie "Czwarta ściana" Lecha Brywczyńskiego.
     Lech Brywczyński zajął się również podpatrywaniem – jak mówi jej nowy dyrektor Jacek Nowiński - “rewolucyjnych zmian” w Bibliotece Elbląskiej.
     Były elblążanin Paweł Żukowski przysłał do redakcji "Tygla" z odległej Kanady tekst, w którym stara się odpowiedzieć na pytanie, czy udało mu się być Polakiem w nowym kraju.
     Znalazły się w "Tyglu" także obszerne fragment tekstu o księdzu Mieczysławie Józefczyku zamieszczonym w miesięczniku "Elbinger Nachrichten", wydawanym przez Ziomkostwo Prus Zachodnich. Tak oto m.in. piszą Niemcy o elbląskim duszpasterzu: "Historia nie potoczyła się po naszej myśli, ale katolicki duchowny dr Mieczysław Józefczyk jest przyjacielem Niemców i miasta Elbląga z całą pogmatwaną jego historią. Jest Polakiem, a działa na rzecz przezwyciężenia różnic dzielących Niemców i Polaków i wspiera to, co te narody łączy".
     Numer ilustrują reprodukcje prac eksponowanych na pokonkursowej wystawie w siedzibie Stowarzyszenia "Civitas Christiana", które było organizatorem konkursu plastycznego pt. "Zabytki i Kościoły Ziemi Elbląskiej".
     W "Tyglu" nie brakuje recenzji książek elbląskich autorów. Ryszard Tomczyk omówił zbiór poetycki Jarosława M. Gruzli "Smak teraz" oraz wspomnienia Lucyny Kukomskiej "Oddech Ziemi". Z kolei Janusz Charytoniuk zrecenzował książkę Marii Kasprzyckiej "Goci na ziemiach Warmii i Mazur".
     W czwartym tegorocznym zeszycie "Tygla" publikują również Grzegorz Baranowski, Andrzej Chodubski, Krystyna Tylkowska, Wiesław "Ob.Wieś" Pawłowski, Agnieszka Przychodzka i Lech "Lele" Przychodzki.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pozdrowienia dla prof. zw dr hab. Chodubskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  POLITOLOG UG 2001r.(2003-12-31)
 • Tygiel gazeta nikogo dla nikogo. Kto to czyta??? Co to za chłam? Szkoda kasy i czasu!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  K. Wojtyła(2004-01-05)
 • Aktualności Gospodarka Społeczeństwo Kultura Sport Zbrodnia i kara Ogłoszenia Prasówka Niezbędnik Katalog firm Kina i teatry Konkursy Plan miasta ..., a moim zdaniem Imprezy 50 lat temu Fotoreportaże portEliki Aukcje Hit czy kit? Hyde Park Czat Poradnik WAP Fotka miesiąca Lapidarium Rozkład PKP Rozkład PKS Program TVP Serwis SMS Reklama Zapraszamy do zamieszczenia swojej opinii na temat tego artykułu, dodania swoich uwag, krytycznego ustosunkowania do postawionych w nim tez lub ich potwierdzenia. Jednocześnie proszę pamiętać, że: zachowujemy oryginalną pisownię jesteśmy pruderyjni i wykropkowujemy co trzeba pomijamy wyzwiska nie publikujemy reklam i kryptoreklam pomówienia wyrzucamy do kosza stosowanie znaków < > prowadzi do nieoczekiwanych efektów amatorom pogaduszek o niczym polecamy IRCa kasujemy wypowiedzi szerzące nienawiść rasową, religijną i środowiskową osoba zamieszczająca opinię sprzeczną z prawem może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną lub cywilną. nie ponosimy odpowiedzialności za treść zamieszczanych wypowiedzi zamieszczenie wypowiedzi zawierającej osobiste wycieczki i przytyki lub poważne zarzuty pod adresem innych osób wymaga uprzedniego przesłania jej na adres redakcji wraz z nazwiskiem oraz telefonem autora
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-01-05)
 • ygiel jest calkiem niezły. Ty, "Wojtyła", pewnie nigdy nie miałeś go w reku!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zoran(2004-01-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Nowym Jorkiem
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapety czarno białe Black&White
Fototapeta fizelinowa, laminowana 148x260 cm - Wodosp