UWAGA!

O architekturze ceglanej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym

 Elbląg, O architekturze ceglanej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na otwarcie posterowej wystawy „Architektura ceglana na pobrzeżu Bałtyku. Nowe perspektywy badań”, które odbędzie się 5 marca o godz. 17 w pomieszczeniach tzw. skrzydła południowego przy budynku Podzamcza.

Wystawa została przygotowana przez Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen z Bonn pod kierownictwem naukowym prof. Christofera Herrmanna (Uniwersytet Gdański, Instytut Historii Sztuki), prof. Matthiasa Müllera (Uniwersytet w  Moguncji, Instytut Historii Sztuki) oraz dr. Ernsta Gierlicha, prezesa fundacji Kulturstiftung, z międzynarodowym udziałem wielu badaczy zagadnienia średniowiecznej architektury ceglanej . Wystawę zaprezentuje dr Ernst Gierlich, który będzie obecny na wernisażu.
       Krajobraz kulturowy obszaru nadbałtyckiego został ukształtowany przede wszystkim przez architekturę ceglaną. Proces ten rozpoczął się w 2 połowie XII wieku, a w naszym najbliższym regionie wiek później - wraz z postępem tworzenia krzyżackiego władztwa terytorialnego. Na 39 planszach, które będzie można zobaczyć na wystawie, zaprezentowano aktualny stan badań historyków architektury, historyków i archeologów nad średniowieczną architekturą ceglaną, jej zasięg geograficzny (od Danii po Łotwę), rodzaje budowli od założeń kościelnych, po zamki i domy mieszczańskie, zagadnienia technologiczne. Wreszcie, wystawa ukazuje nowe możliwości interpretacyjne współczesnych metod badawczych.

Po wernisażu serdecznie zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie, który wygłosi dr Kazimierz Pospieszny, historyk sztuki, jeden ze współautorów wystawy, specjalizujący się w zagadnieniach architektury zamkowej naszego regionu.

Temat wystąpienia naszego Gościa zapowiada się  niezmiernie interesująco, nie tylko dla miłośników historii Elbląga: "Zamek pruskiego mistrza krajowego w Elblągu z XIII w. - niezachowane dzieło architektury ceglanej na pobrzeżu Bałtyku". Wykład odbędzie się w sali edukacyjnej, w budynku Gimnazjum.

Wejście na teren Muzeum od strony ulicy Zamkowej. Serdecznie zapraszamy.

 

Wiesława Rynkiewicz-Domino, MAH

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama