Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O bogatej i złożonej historii...

Elbląg, O bogatej i złożonej historii... Prof. Marek Andrzejewski

Rozmowa z prof. Markiem Andrzejewskim, historykiem Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą w zakresie stosunków polsko-niemieckich.

Jak widzi pan dzieje Elbląga lat 1918-1945?
     Chcę podkreślić, że Elbląg ma bardzo bogatą historię i o tym wciąż wie się za mało. W różnych okresach przeszłości miasta były silne wpływy polskie, niemieckie, szwedzkie. Lata 1918- 1945 są tym okresem, gdzie wpływy niemieckie były najsilniejsze. Nie oznacza to jednak, że my o tych latach mamy nie pisać. Ważne jest, by pokazywać przeszłość naszych miast, tak, jak wyglądała ona w rzeczywistości. Mieszkańcy Elbląga, Wrocławia, Gdańska powinni mieć świadomość, że nie była to od początku do końca historia Polski, ale w dużym stopniu historia Niemiec - czy to się nam podoba, czy nie. Także dzisiejsi mieszkańcy Niemiec muszą uświadomić sobie, że skutki II wojny światowej są trwałe, że polskie granice są trwałe i że Elbląg był, jest i będzie polskim miastem - acz w dużym stopniu z przeszłością niemiecką. Mieszkańcy Elbląga powinni być dumni z tego, że mieszkają w miejscu o tak bogatej i złożonej historii.
     
     Lata międzywojenne - jaki to był okres dla gospodarki Elbląga?
     To był czas bogaty, burzliwy i trudny. Były okresy wysokiego bezrobocia, ale mimo wszystko miasto rosło - i było to widać gołym okiem. Olbrzymi wpływ na sytuację ówczesnego Elbląga miała sytuacja w Rzeszy i przygotowania do wojny. Warto też pamiętać o tym, że właśnie wtedy utworzona została Akademia Pedagogiczna. Powstanie uczelni pół-wyższej było nawiązaniem do bardzo bogatej tradycji elbląskiego szkolnictwa.
     
     Zobacz także: "Spacer po starym Elblągu"

Rozmawiała Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Fototapety one color
Fototapety fashion z modą