Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O elbląskim muzeum w „Polityce”

 
Elbląg, O elbląskim muzeum w „Polityce”
O elbląskim muzeum pisze "Polityka" (fot. nadesłana)

Artykuł o elbląskim muzeum zamieszczony został w najnowszym wydaniu tygodnika „Polityka”. Powodem dziennikarskiego zainteresowania Agnieszki Krzemińskiej była realizacja międzynarodowego projektu „Muzea ponad granicami”, przy którym pracowały wspólnie muzea z Elbląga i Kaliningradu.

Nad projektem, mówiącym o wspólnej, choć nieraz trudnej przeszłości obu miast, prace trwały dwa lata. Elblążanie sporo już o nich słyszeli, teraz mogą się z nimi zapoznać czytelnicy „Polityki” w całym kraju. Reporterka tygodnika odwiedzała Elbląg i Kaliningrad, opisała ich dzieje, przypominając zarówno lata świetności, jak i wyniszczających wojen. Także historię ostatnich dekad, kiedy jedna część dawnych Prus znalazła się w Polsce, druga w dzisiejszej Rosji. Obie nacje zbudować tu musiały zupełnie nową tożsamość, będącą wypadkową przejętej z terenem tradycji, jak też kultur napływających, nowych ludzi. Krzemińska zauważyła też niełatwą współczesność, kiedy współpraca muzeów przetrwać musi trudny czas napięcia między obu krajami, spowodowanego zajęciem Krymu i sytuacją na Ukrainie, ale na lokalnym poziomie udaje się to bez poważniejszych wstrząsów. Muzea przeprowadziły remonty w swoich obiektach, zaprzęgły do opowiadania historii technologię holograficzną, udoskonaliły wystawy, przygotowały się do wizyt turystów po obu stronach granicy. Planują dalsze, wspólne przedsięwzięcia.
     Zaciekawionych, jak postrzegana jest historia Elbląga i praca muzeum, odsyłamy do artykułu „Łączenie rozdzielonych”, zamieszczonego w „Polityce” z 3-9 grudnia.
Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II