Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O Kaukazie z Wojciechem Góreckim

 
Elbląg, O Kaukazie z Wojciechem Góreckim Wojciech Gorecki, fot. Magda Borowiec
Rek

Dziś (piątek, 15 listopada) o godz. 18 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Wojciechem Góreckim – polskim reporterem i dziennikarzem, specjalizującym się w tematyce Kaukazu. Wstęp wolny.

Wojciech Górecki – historyk, dziennikarz, reporter. Wyśmienity znawca Kaukazu, który poznał od podszewki podczas swoich licznych podróży w różne jego regiony. Kaukaz – tygiel kultur, języków i narodów, region pełen konfliktów i napięć, niezwykle wielobarwny właśnie poprzez swoją różnorodność – to świat, który wciąga i fascynuje autora, czemu wyraz daje w swoich doskonałych reportażach. Autor zadebiutował w 1986 roku na łamach „Sztandaru Młodych”. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „Więzią”, „Res Publicą Nową” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Członek zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury”, stały współpracownik „Nowej Europy Wschodniej”. Autor książek: „Łódź przeżyła katharsis” (1998), „Planeta Kaukaz” (2002), „La terra del vello d'oro. Viaggi in Georgia” (2009), „Toast za przodków” (2010) oraz „Abchazja” (2013). Tłumaczony na język włoski, uhonorowany Nagrodą Giuseppe Mazzottiego. W latach 2002–2007 pierwszy sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011. W roku 2013 za książkę „Abchazja” został laureatem Nagrody im. Beaty Pawlak.
     
     Kaukaz wciąga, bo na małej powierzchni jest dużo wszystkiego. To dziesiątki narodów, języków, kultur i kultów (obok judaizmu, chrześcijaństwa w kilku obrządkach, islamu sunnickiego i szyickiego oraz buddyzmu, który wyznają Kałmucy). Można zgłębiać ten mikrokosmos latami – i życia nie starczy, żeby poznać go do końca. Równie nieokiełznany jest krajobraz. Góry z wiecznie ośnieżonymi pięciotysięcznikami oblewają dwa ciepłe morza, gaje palm i bambusów przechodzą po paruset kilometrach w stepy i półpustynie. (…) Ponieważ miejsca jest niewiele (a dodatkowo znaczną część powierzchni zajmują wysokie góry), relacje między narodami, klanami, wioskami, a nawet pojedynczymi ludźmi zawsze były tam gęste, intensywne, pełne napięcia – gorące albo lodowate, przyjacielskie albo wrogie i nienawistne. To świat skrajności, namiętnych emocji, górnego „ c”, świat bez półcieni i bez umiarkowanych temperatur. Świat nienawiści, sporów, konfliktów i wojen, ale też wielkoduszności, szczodrości, serca na dłoni. Oraz straceńczej odwagi, ułańskiej fantazji i niedzisiejszej godności i dumy. Wreszcie mitów, które zastępują światopogląd, marzeń branych za rzeczywistość i historii, która dominuje nad współczesnością. Wojciech Górecki, „Abchazja”, Wyd. Czarne, Wołowiec 2013
     
     Spotkanie odbywa się w ramach „2. Elbląskiej Jesieni Literackiej”.
     
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • tak, Kavkaz to-mikrokosmos, mini-planeta, piękno, duma, honor, klany, obowiązki. Ale wy nas nigdy nie zrzumiecie, najwyżej możecie podziwiac, poopowiadac albo osądzic. Kavkaz-to inny świat.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5 0
    (2013-11-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie
Fototapety z Paryżem
Fototapety dziecięce
Fototapety do siłowni/fitness club