UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

O nowych publikacjach w Bibliotece

Elbląg, O nowych publikacjach w Bibliotece

We wtorek, 29 stycznia, o godz. 17 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na prezentację XXVIII tomu „Rocznika Elbląskiego” oraz spotkanie z Cezarym Wawrzyńskim i promocję jego najnowszej książki pt. „Żegluga i Kanały Żeglowne Dawnej Rzeczypospolitej”. Wstęp wolny.

 1. Promocja XXVIII tomu „Rocznika Elbląskiego”
       „Rocznik Elbląski” ukazuje się od 1961 r., jest zatem najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. Pierwszym redaktorem naukowym „Rocznika” był zmarły w 2012 r. prof. dr hab. Marian Biskup. Obecnie funkcję tę sprawuje prof. dr hab. Andrzej Groth. Czasopismo wydawane jest przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Teksty publikowane w „Roczniku” dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach.
      
       Tom XXVIII zawiera:
       1. Artykuły
       Wiesław Długokęcki, Stosunki Elbląga z zakonem krzyżackim w XIII-XV w. a przywilej. Kazimierza Jagiellończyka dla Starego Miasta Elbląga z 24 VIII 1457 roku.
       Roman Czaja, Grupa rządząca Starego Miasta Elbląga w okresie wojny trzynastoletniej.
       Rafał Kubicki, Testamenty mieszkańców Elbląga z drugiej połowy XV w.
       Jerzy Sojka, Główne idee teologiczne wittenberskiej Reformacji.
       Józef Arno Włodarski, Przemiany ustrojowo-polityczne na Warmii w latach 1466-1512.
       Andrzej Groth, Znaczenie Elbląga dla handlu wiślanego w okresie kryzysów politycznych z lat 1577, 1656 i 1772.
       Tomasz Gliniecki, Celebrowanie pamięci wyzwoleńczej w powojennym Elblągu (1945-2015).
       Justyna Piekarska, Zwierzęce tropy na cegłach z zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim.
       2. Materiały
       Daniel Lewandowski , 70 lat Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych w Elblągu.
       3. Recenzje i omówienia
       Tomasz Gliniecki, Seria wydawnicza Żuławy w 1945 roku, pod redakcją Andrzeja Gąsiorowskiego i Janusza Hochleitnera, Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Sztutowo 2014, 2015, 2017, ss. 192. (omówienie)
       4. Kroniki i sprawozdania
       Małgorzata Gizińska, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu w latach 2008-2016.
       Helena Dutkiewicz, Sprawozdanie z konferencji Tworzenie się polskiej państwowości w krzyżackich Prusach. W 550 rocznicę podpisania II pokoju toruńskiego, Elbląg, 16 listopada 2016 r.
       Wacław Kulczykowski, Sprawozdanie z konferencji naukowej Dolna Wisła w dziejach Pomorza Gdańskiego do końca XVIII w., Elbląg, 15 listopada 2017 r.
       5. Nekrologi
       Prof. dr hab. Marian Pawlak – historyk (1935-2016) (Andrzej Groth)
       Prof. dr hab. Marian Mroczko – historyk (1938-2017) (Andrzej Groth)
       Dr hab. Janusz Hochleitner (1966-2018) (Andrzej Kilanowski)
      
       2. Promocja książki Cezarego Wawrzyńskiego „Żegluga i Kanały Żeglowne Dawnej Rzeczypospolitej”
       Cezary Wawrzyński – żeglarz, samorządowiec, społecznik i historyk z zamiłowania, inicjator i autor wniosku o wpisanie Kanału Elbląskiego na listę UNESCO, współautor książki „100 lat żeglugi pasażerskiej”. Człowiek, który o kanałach wie absolutnie wszystko. „Żegluga i Kanały Żeglowne Dawnej Rzeczypospolitej” to obszerne (ponad 300 stron) dzieło, które na pewno zaciekawi wszystkich tych, którzy interesują się żeglugą, historią Kanału Elbląskiego i innych kanałów żeglownych w Polsce.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama