Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

O przeszłości Elbląga z Tomaszem Glinieckim

Elbląg, O przeszłości Elbląga z Tomaszem Glinieckim fot. nadesłana

Wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta zapraszamy w piątek, 6 grudnia o godz. 17 do Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej na Osiedlu Zawada na spotkanie z Tomaszem Glinieckim, promujące jego najnowszą książkę „Elbląskie okruchy XX wieku”. Wstęp wolny.

Jak mówi sam autor, pisane przez niego książki, to nie książki historyczne, lecz książki o historii napisane w formie reportażu historycznego.
     Tomasz Gliniecki historią interesuje się od zawsze. Pisał o niej wiele lat jako dziennikarz. Teraz pracuje w elbląskim muzeum. Jest autorem historycznego fotobloga i felietonów telewizyjnych. Napisanie książki zasugerowali mu znajomi. Na razie powstały dwie – poznajemy w nich Elbląg poprzez losy różnych ludzi.
     Pierwsza książka Tomasza Glinieckiego pt. „Elbląg czasów wojny” ukazała się na początku tego roku. Wszystkie opisane w niej historie przedstawiają nasze miasto w czasie II Wojny Światowej z perspektywy różnych ludzi, których los sprowadził wówczas do Elbląga.
     Na grudzień tego roku przewidziana została również premiera kolejnej książki autora pt. „Elbląskie okruchy XX wieku” i to właśnie tej książce w głównej mierze poświęcone będzie spotkanie.
     Oto, co autor pisze o swojej drugiej książce:
     Okruchy, które znalazły się w książce, to zjawiska lub postacie (…). Trochę przybliżając – zaczynamy od przełomu wieków i zmian w mieście, przejścia Elbląga handlowo-portowego w przemysłowy, poznajemy świat pozostawiony przez Schichaua swojemu zięciowi, obserwujemy narodziny i upadek fabryki samochodów Komnicka. Oczywiście, wpadamy w wir wojny – najpierw tak, jak się zaczęła z niemieckim atakiem na Polskę, za kilka lat burza wraca z czołgami kapitana Diaczenki, a efektem jest powrót do Rzeczpospolitej i zarazem sowiecka grabież i niemożność odbudowania przez ministra Kwiatkowskiego portu, stoczni i przekopania mierzei. Trzy kolejne reportaże to elbląskie uczestnictwo w dochodzeniu do wolności. "Sprawa Elbląska" w słowach świadków i w dokumentach, Elbląg strajkujący i elblążanie zastrzeleni w Grudniu '70, a także Elbląg jako współtwórca "Solidarności" i jego tragiczne ofiary z czołgu jadącego na Gdańsk.
     
     Tomasz Gliniecki – elblążanin z urodzenia i z wyboru. Pedagog, specjalista od historii wychowania. Wieloletni dziennikarz, redaktor licznych tytułów prasy i radia, były redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” oraz bezpłatnego tygodnika „Nasz Elbląg”. Dziś zajmuje się upowszechnianiem przeszłości w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Jest też recenzentem książek historycznych, autorem fotobloga i audycji telewizyjnych „Okruchy czasów wojny”. Zainteresowania minionymi czasami koncentruje wokół I i II wojny światowej – głównie Niemiec i Rosji/Związku Sowieckiego, jak też historii regionalnej Warmii i Mazur (Prus Wschodnich).
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety Trójmiasto
Fototapety ze zwierzętami
Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka
Obraz na płótnie