Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O przyjemności czytania nie tylko kryminałów

Elbląg, O przyjemności czytania nie tylko kryminałów

Od wielu lat popularność kryminału jako gatunku nie słabnie, wprost przeciwnie – wciąż pojawiają nowi autorzy, nowe tytuły i serie. O tym, czemu lubimy czytać kryminały i o przyjemności czytania, w piątek 9 marca o godz. 18 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej będzie można porozmawiać z autorami książki „Kryminalna odyseja oraz inne szkice o czytaniu i pisaniu” – antropologiem kultury Wojciechem Bursztą i antropologiem kultury i autorem kryminałów w jednej osobie, czyli Mariuszem Czubajem. Zapraszamy!

Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.
     O książce z opisu wydawnictwa Oficynka:
„Kryminalna odyseja oraz inne szkice o czytaniu i pisaniu” to książka o literaturze kryminalnej, przed dekadą ledwie raczkującej w Polsce, dzisiaj wielkim terytorium nieustającej produkcji literackiej setek autorów i autorów znad Wisły, którzy na księgarskich półkach rywalizują z uznanymi sławami i debiutantami z Europy i świata. Kryminalne tsunami jest faktem i póki co nie widać oznak odpływu czy objawów wysychania źródeł tego niewątpliwego fenomenu. W zbiorze esejów Burszta i Czubaj przyglądają się kryminalnemu światu z dwóch podstawowych perspektyw – jako antropolodzy i okiem zawodowego pisarza, jakim jest już dzisiaj autor „Piątego Beatlesa” i innych powieści. Łącząc w sobie te podwójne kompetencje, autorzy zachęceni ideą „antropologii zaułków i szczelin” Clifforda Geertza tropią mniej oczywiste konteksty, których ujawnienie pozwala rozjaśnić tajemnice powodzenia literatury wprawdzie produkowanej przemysłowo, ale zawsze, w jej najlepszych emanacjach, naznaczone autorską sygnaturą. Kryminał to dzisiaj także źródło wiedzy o popkulturowej historii i pamięci, dla których ujawnienia zbrodnia i kara bywają niekiedy wyłącznie pretekstem. W kropli dobrego kryminału widać akweny historii i teraźniejszości, których próżno szukać w oficjalnej, uczesanej wizji medialnej.
     
     Mariusz Czubaj – antropolog kultury, autor powieści kryminalnych. Pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej. Opublikował książki: „Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (WAiP, 2007), „W stronę miejskiej utopii. Szkice o wyobraźni społecznej” (Academica, 2007), „Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (z Wojciechem J. Bursztą, Muza, 2007), „Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne” (Oficynka, 2010), „Postfutbol. Antropologia piłki nożnej” (z Jackiem Drozdą i Jakubem Myszkorowskim, WN Katedra, 2012). Jest autorem powieści kryminalnych: „Aleja samobójców” (z Markiem Krajewskim, WAB, 2008), „Róże cmentarne” (z Markiem Krajewskim, WAB, 2009), „21:37” (WAB, 2008), „Kołysanka dla mordercy” (WAB, 2011), „Zanim znowu zabiję” (WAB, 2012), „Martwe popołudnie” (Albatros, 2014), „Piąty Beatles” (WAB, 2015), „R.I.P.” (Albatros, 2016). Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „21:37”.
     
     
     Wojciech Burszta – antropolog kultury, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury. Zajmuje się badaniami z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych. Pracuje w Katedrze Kulturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS w Warszawie. W roku 2014 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Glora Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP. Autor ponad 300 artykułów poświęconych kulturze współczesnej i kilkunastu książek, m.in.: „Wymiary antropologicznego poznania kultury” (WN UAM, 1992), „Antropologia kultury. Tematy, teorie, interpretacje” (Zysk i S-ka, 1998), „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Waldemarem Kuligowskim, Sic!, 1999), „Asteriks w Disneylandzie. Zapiski antropologiczne” (Wydawnictwo Poznańskie, 2001), „Różnorodność i tożsamość. Antropologia jako kulturowa refleksyjność” (Wydawnictwo Poznańskie, 2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Waldemarem Kuligowskim, Muza, 2005), „Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (z Mariuszem Czubajem, Muza, 2007), „Świat jako więzienie kultury. Pomyślenia” (Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008), „Od mowy magicznej do szumów popkultury” (Academica, 2009), „Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle” (Iskry, 2013), „Preteksty” (WN Katedra, 2015).
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Z dobrych, polskich kryminałów wydanych w ostatnim czasie polecam "Szkołę na wzgórzu" Imielskiego. Powieść i autor mało znani, ale książka bije na głowę wszelkie mrozopodobne hity. Szczególnie spodoba się fanom serialu Belfer
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 0
    Agara(2018-02-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 2
Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk
AMK Kuchnia 2
AMK Szkło ozdobne 6