Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

O Ziemiach Odzyskanych w Kawiarence Clio

Elbląg, O Ziemiach Odzyskanych w Kawiarence Clio Kartka pocztowa wydana w 1945 roku, przerobiona z pocztówki niemieckiej. Z archiwum Arkadiusza Wełniaka (fot. nadesłane)

"Ziemie Odzyskane, Ziemie Pozyskane, Ziemie Wyzyskane, Ziemie Zachodnie… Mit i rzeczywistość" to temat wtorkowej (16 listopada) Kawiarenki Historycznej Clio, której gościem będzie Arkadiusz Wełniak, historyk z Archiwum Państwowego w Elblągu (z siedzibą w Malborku).

Różnorodne zagadnienia związane z tematyką ziem północnych i zachodnich Polski w pierwszym okresie powojennym są, ze zrozumiałych powodów, szczególnie interesujące dla obecnych mieszkańców tych ziem. W dziejach Polski okres - nazywany stalinowskim – dopiero od niedawna jest przedmiotem rzetelnych badań. Charakter obszarów włączonych do państwa polskiego po drugiej wojnie światowej najlepiej odzwierciedla mnogość terminów funkcjonujących oficjalnie i nieoficjalnie, zarówno tych ukształtowanych historycznie rozwijanych na sztandarach propagandy nowej władzy, jak i tych tworzonych impulsywnie przez „ulicę” ( Ziemie Zachodnie, Ziemie Odzyskane, Ziemie Pozyskane, Ziemie Wyzyskane).
     Elbląg, Słupsk, Zielona Góra, Świdnica, setki miast i miasteczek, w których mieliśmy do czynienia z całkowitą wymianą ludności pod względem narodowościowym po wojnie, były widziane odmiennie z perspektywy osadników i władzy centralnej. Wyidealizowany obraz rodzimego Eldorado zderzał się z realiami powojennego bezprawia i spalonej ziemi. Podczas odczytu zostaną ukazane charakterystyczne zjawiska i procesy demograficzne, kulturowe i społeczne zachodzące na tych obszarach. Proces wymiany ludnościowej, problemy adaptacyjne i integracyjne ludności napływowej, tożsamość regionalna nowych mieszkańców i fenomen ich kulturowo-cywilizacyjnego zróżnicowania zostaną zilustrowane przede wszystkim odpowiednimi przykładami elbląskimi.
     
     PTH Oddział w Elblągu i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio, które odbędzie się 16 listopada (wtorek) w budynku Gimnazjum przy elbląskim Muzeum, godz. 17.30.

Wiesława Rynkiewicz - Domino, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble Terrarium
Promocja RATY 0%
DRZWI PORTA
Promocja RATY 0%