UWAGA!

Od zachwytu do negacji

 Elbląg, Alter Ego
Alter Ego

Teatralna grupa "Alter Ego" zakwalifikowała się do udziału w 29. Tyskiej Wiośnie Teatralnej. Młodzi aktorzy, pracujący pod okiem Tomasza Walczaka, zaprezentują spektakl "Opowieść o człowieku spolegliwym". W Tychach wystąpią najlepsze polskiego grupy offowe.

Grupa "Alter Ego" działa w Elblągu od czterech lat. Jej opiekunem oraz reżyserem spektakli jest Tomasz Walczak. Pod jego okiem młodzi aktorzy przygotowali już siedem premier. Obejrzała je publiczność elbląska, a także widzowie festiwalowi. "Alter Ego" bowiem często uczestniczy - z powodzeniem - w prestiżowych festiwalach sztuki offowej. Najnowszym dziełem Tomasza Walczaka i jego podopiecznych jest spektakl "Tajemnica mieszka na końcu drogi". Gra w nim cały zespół. Także debiutanci.
     - Po dwóch poprzednich spektaklach ze słowem postanowiliśmy wrócić do plastyki - mówi Tomasz Walczak. - Słowem można oszukać widza - ciało wyjawi każdą tajemnicę. W naszym nowym spektaklu wykorzystaliśmy maski kaszerowane - martwe, wyrobione na glinie. Maski grają światłem. Gra w nich wcale nie jest prosta. Aktorzy musieli bowiem nauczyć się oddychać pod ciężką kopułą, a do tego skupić na grze ciałem.
     Spektakl opowiada o tym, co nas otacza i o nas samych.
     - Człowiek jest największą tajemnicą - wyjaśnia T. Walczak. - Tajemnicą jest poczęcie, a także śmierć. W spektaklu można zobaczyć miłość, nienawiść, obojętność. Wszystko opowiadamy symbolami, bo jest to działanie bardzo teatralne.
     Jak twierdzi Tomasz Walczak teatr offowy zawsze wywołuje emocje - od zachwytu do totalnej negacji. Widz nie wychodzi ze spektaklu obojętny. Zawsze coś go dotknie.
     - Cieszę się z wypracowania w Elblągu mądrej, offowej widowni - dodaje. - Nie ma przecież teatru bez widza. Jest on niezbędny. Czasami widzowie przyznają się, że do naszej sztuki przyciągnął ich teatr zawodowy - czasami jest odwrotnie.
     "Alter Ego" prezentuje się często podczas festiwali teatralnych. Tym razem aktorzy Tomasza Walczaka jadą na 29. Tyską Wiosnę Teatralną. Zaprezentują tam "Opowieść o człowieku spolegliwym”.
     - Jest to festiwal organizowany przez Teatr Mały w Tychach - wyjaśnia Walczak. - Współpracował już z nim wielokrotnie zawodowy teatr elbląski. Dla nas, teatru offowego, tyska wiosna jest imprezą wysokiego kalibru. Tam bowiem prezentuje się pierwsza liga polskiego offu. Śląsk jest zagłębiem teatrów alternatywnych. W festiwalowych prezentacjach wezmą udział najlepsze z nich, m.in. z Tychów, Jeleniej Góry, Katowic. Nie zabraknie także grup z Gdańska - "Wiatraka" i "Znaku" oraz Teatru Studenckiego z Lublina. To naprawdę I liga. Jesteśmy dumni, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym przeglądzie.
     W jury 29. Tyskiej Wiosny Teatralnej zasiadają znakomici aktorzy, reżyserzy, którzy w przerwach pokazów będą prowadzić warsztaty teatralne.
     - Zajęcia prowadzić będzie m.in. Piotr Cieplak, reżyser związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości, Leszek Bzdyl, tancerz i choreograf oraz aktorka Anna Chodakowska - dodaje instruktor "Alter Ego".
     Spektakl stanowi wypadkową doświadczeń i refleksji wielu osób. To ukazanie spolegliwości, jako drogi do szukania kompromisu, bezkonfliktowego i odpowiedzialnego działania. Młodzi artyści przedstawiają obrazy znane i symboliczne, ale wzbogacone obszarami, w których nikt z nas jeszcze nie obcował. Wymowna scena rajska, narodziny martwego dziecka, które są dla bohatera początkiem metamorfozy i zmiany hierarchii wartości, to początek rozważań nad życiem. Obraz śmierci odsłania natomiast koleje duszy po uwolnieniu się z ciała, to dalsza wędrówka ludzkiej spolegliwości. Sztuka zupełnie odmienna od prezentowanych ostatnio przez "Alter Ego", ale utrzymana w obranej konwencji teatru. To gra emocji na wszystkich tonach ludzkiej duszy.
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Uważam iż przedstawienie grupy pana Walczaka w pełni odwzorowywuje nasza drogę przez życie. Miłość, nienawiść, śmierć...jest wszystko i do tego dochodzi pobudzająca wiele zmysłów gra masek.
  • Uważam ze jest to jedno z wspanialszych przedstawień teatralnego stuidium młodych Alter Ego pod kierownictwem wybitnej osoby pana Tomasza Walczaka. W spektaklu tym dostrzec mozna wiele prawd ktore zawiera ludzkie zycie. Profesjonalna gra aktorow wprowadza nas w magiczny swiat masek.
  • Nie oglądałam niestety przedstawienia więc nie mogę się wypowiedzieć, ale z przykrością zauważyłam, że pochlebne opinie o spektaklu są anonimowe, dlaczego? Natomiast w dość długim artykule, zabrakło informacji czy elblążanie będą mogłi jeszcze tę sztukę obejrzeć. Zdjęcie wygląda niesamowicie, zaciekawia.
Reklama