Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odkryć rzemiosła zapomniane

 
Elbląg, Odkryć rzemiosła zapomniane
fot. nadesłana

Kowalstwo artystyczne, koronkarstwo, rzeźbienie w drewnie to dziedziny rękodzieła, które powoli zanikają. Ocaleniu tych form twórczości służą warsztaty w ramach projektu „Ślady kultury, dziedzictwo znane i nieznane”. Ostatnie spotkanie poświęcone było metaloplastyce.

W dniach 8 i 9 czerwca odbyły się warsztaty kowalstwa artystycznego w Oleśnie, poprowadzone przez Rafała Szwemińskiego. Uczestnicy przyjechali z Młynar, Elblaga i Oleśna. W zajęciach wzięło udział 11 osób. Wszyscy tworzyli z niezwykłym zapałem, a twardy metal pod wpływem temperatury i narzędzi, zamieniał się w tworzywo pozwalające się kształtować.
     Powstały niezwykłe przedmioty użytkowe: świeczniki, lampy, ozdobne wieszaki oraz metalowe instalacje połączone ze szkłem stapianym. Uczestnicy mieli okazję odkryć, że surowa stal może przemienić się w dzieło o wymyślnej formie, a dzięki nowym umiejętnościom - zwykły pręt może stać się świecznikiem, lampą, fragmentem bramy lub ogrodzenia - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki CSE „Światowid”.
     Obiekty, które powstały podczas warsztatów, będzie można zobaczyć w grudniu, na wystawie stanowiącej podsumowanie projektu „Ślady kultury, dziedzictwo znane i nieznane”. Zaprezentowane zostaną dzieła będące rezultatem warsztatów: malowania skrzyń, koronkarskich, rzeźbienia w drewnie postaci do szopek bożonarodzeniowych czy malowania na kaflach.
     Współczesne kowalstwo artystyczne to tradycja wzbogacona o nowe wzornictwo i bogate doświadczenie, ze szczególnym uwzględnieniem przemian zachodzących we współczesnej twórczości ludowej.
     W minionych epokach, kowalstwo było wysoko cenionym rzemiosłem ze względu na swój utylitarny charakter. Kowale dostarczali niezbędnych narzędzi, ale wykonywali też obiekty o wysokich walorach artystycznych. Zapotrzebowanie na wytwory ich pracy było tak duże, że konieczny okazał się podział na poszczególne specjalności.
     Dzisiaj, niewielu jest kowali realizujących tradycyjne metody rzemieślnicze. Pozostają jednak twórcy, którzy przechowują pamięć o dawnych, precyzyjnych technikach. Dla nich, kowalstwo artystyczne to nie tylko praca i tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale przede wszystkim pasja. Pasja, którą gotowi są się podzielić również z początkującymi twórcami.
     Tu możecie obejrzeć zdjęcia.
     
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
Paulina Łuczak, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna