Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Odpowiedź artystek na list dyrektora Galerii El

 
Elbląg, Odpowiedź artystek na list dyrektora Galerii El fot. (arch. portEl.pl)
Rek

Autorki wystawy "Podróż", która została na polecenie wiceprezydenta Elbląga zdjęta z Galerii El przed czasem, domagają się jej przywrócenia. Napisały kolejny otwarty list do dyrektora Galerii El, którego treść prezentujemy poniżej.

Do Dyrektora
     Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu
     P. Jarosława Denisiuka
     
     Bardzo cieszymy się, że zdecydował się Pan odpowiedzieć na nasz list otwarty z dnia 21 maja br., który wystosowałyśmy w sprawie zamknięcia naszej wystawy „Podróż”, w prowadzonej przez Pana instytucji. Wystawa „Podróż” miała być dostępna w CS Galerii EL w dniach od 9 do 31 maja br., a została zdjęta 19 maja bez powiadomienia nas – artystek.
     Dyrektor, w odniesieniu do naszego listu otwartego, w swojej wypowiedzi z dnia 23 maja br., stara się dość obszernie przedstawić stanowisko, że nasz projekt zyskał na znaczeniu po podjęciu przez niego decyzji o zamknięciu wystawy z powodu nacisków Władz Miasta. Nieprzewidziany (i niechciany) skutek staje więc Pańskim orężem w obronie własnej decyzji. Poprzez swoją wypowiedź stara się Pan przypisać sobie celowość i świadomość swojego działania. Jeśli Pańskim celem było zamknięcie wystawy właśnie po to, by wywołać wokół niej rozgłos i medialny szum, chylimy czoła – jest to zapewne ciekawy przykład subwersywnej strategii działania instytucji sztuki współczesnej. Cieszyłybyśmy się, gdyby to była prawda, jednak w to wątpimy. Celem Władz Miasta i Pańskim nie było przecież wywołanie tej dyskusji. Celem było odebranie nam możliwości wypowiedzi.
     Bo czy cenzura staje się „tylko w części cenzurą”, jeśli nie zadziałała?
     Cieszy nas fakt, że dostrzegł Pan krzywdę wyrządzoną społeczności elbląskiej, której nie pozwolono na obejrzenie wystawy w uzgodnionym wspólnie wcześniej terminie. Pozostaje tylko pytanie, w czym troska o dobro społeczności elbląskiej, w Pana dalszych działaniach, będzie się wyrażała?
     W związku z powyższym, proponujemy, by wystawa została przywrócona, tak, by mogli ją obejrzeć ci odbiorcy, którym ta możliwość została wcześniej odebrana. Prosimy też, by zechciał się Pan odnieść do powyższej propozycji.
     
     Z poważaniem
     Liliana Piskorska i Martyna Tokarska
     
***
     Więcej informacji o sprawie znajdziecie w poniższych artykułach:
     W Galerii EL kobietom całować się nie wolno!
     Ws. całowania. Urząd wyjaśnia
     Wstyd na całą Polskę (opinia nadesłana)
     Dyrektor Galerii El odpowiada artystkom

     Artysta pisze do prezydenta
     
oprac. redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W elbląskiej Galerii EL zdemontowano wystawę dwóch homoseksualnych artystek, która miała budzić „niesmak” u zwiedzających. Artyści mogą się dzisiaj czuć pewniej przed składem sędziowskim niż przed środowiskowym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  internet(2014-05-29)
 • Strasznie długo myślały " artystki" nad odpowiedzią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 23
  jajaja(2014-05-29)
 • a po lewej to on czy ona?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 18
  (2014-05-29)
 • Panie/Pani " jaja" lepiej pomyśleć dłużej niż wcale i wypisywać brednie, ośmieszając się przed całym środowiskiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 9
  (2014-05-29)
 • Elbląg wolny od zboczeńców !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 20
  Inny(2014-05-29)
 • To jest sztuka? I dobrze że to zdjęli... Artystki to one są...na bank...homo nie wiadomo...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 21
  homofob...(2014-05-29)
 • Inny...Ty wcale nie jesteś inny...masz rację!!! Ani islamu ani zboczenców nie będziemy promować...Wolny kraj dla NORMALNYCH obywateli! Takie obrzydlistwo sobie w Holandii pokazujcie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 20
  homofob...(2014-05-29)
 • " . .. dostrzegł Pan krzywdę wyrządzoną społeczności elbląskiej. .. ' Żadnej krzywdy jako część tegoż społeczeństwa nie doznałam! Cieszę się, że wystawa promująca homoseksualizm została zdjęta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 19
  Lamia(2014-05-29)
 • Chciałbym zauważyć, iż ów tak wielką grozę budzącą wystawę, Pani kurator sprowadziła za zgodą Pana Dyrektora. Wypisując więc swe fachowe opinie, dokładacie właśnie jemu. To Dyrektor bierze całą odpowiedzialność za to co wydarza się w instytucji. Przypominam również, że Jemu do momentu reakcji Prezydenta, ów " Dzieło Samego Szatana" :) nie przeszkadzało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  (2014-05-29)
 • Nie przeszkadza mi, że to są dwie kobiety. Dla mnie za mało waloru artystycznego w samych zdjęciach. Po prostu nie są ładne. Nie widzę potrzeby ponownej wystawy. Wolę coś nowego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 10
  eeeetam(2014-05-29)
 • Ale wystawy nie zdejmuje się z powodu " za mało waloru artystycznego" i nie z tego powodu zakończono ją przed czasem. Takie decyzje należałoby podjąć przed rozpoczęciem. Poza tym to widz decyduje czy ma ochotę daną wystawę obejrzeć czy też nie. Nikogo na siłę nikt tam nie prowadził.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 1
  (2014-05-29)
 • Wszyscy wiedzą, że dyrekcja dostała nakaz z ratusza i musiała ściągnąć wystawę bo nie są właścicielami obiektu. Galerią el zarządza urząd miasta a zarzad, rada galerii el to figuranci bo ktoś musi być i „ kreować” kierować obiektem, „ kulturą” w mieście. Nie zwolnią wszystkich. W takim małym miasteczku jak elbląg mało kto ma jaja aby podskoczyć pracodawcy. Możliwe że to celowy był zabieg bo z reguły taka tematyka wystaw budzi kontrowersje w polsce to już szczególnie. Zdjęcie wystawy po fakcie to: a. Celowy zabieg w celach reklamowych, b. Rozkaz prezydenta bo tematyka jest śliska, ktoś doniósł że to niemoralne bo dzieci były. Co tutaj więcej pisac? Żadne polityczne sympatie nie zmienią faktu, że ktoś wydał nakaz a ktoś go wykonał. Czyli blokada myśli, cenzura, homofobia, zacofanie. Taki zakaz może tyczyć się wszystkich i przeciwników i zwolenników. Pamiętajcie kij ma dwa końce. Instytucje nie mają własne zdania!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 0
  (2014-05-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III