Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odzyskane dziedzictwo na muzealnej ekspozycji

 
Elbląg, Odzyskane dziedzictwo na muzealnej ekspozycji Notes elbląskiego pastora z 1739r. oprawny w srebrne i złocone aplikacje – dzieło Sigismunda Tolkemita, zakupiony do zbiorów MAH w 2014 r., fot. nadesłana
Rek

W sobotę, 12 września o godz. 13, w budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego otwarta zostanie nowa ekspozycja prezentująca muzealne nabytki z lat 2010-2014.

Na wystawie zostaną zaprezentowane przede wszystkim bardzo liczne cenne przedmioty przekazane przez osoby prywatne oraz instytucje, a także zabytkowe przedmioty zakupione do zbiorów Muzeum w minionym pięcioleciu. Eksponowane obiekty reprezentują różne dziedziny sztuki i historii. Obok malarstwa i rysunku zobaczyć będzie można archiwalia w postaci map i dokumentów, zabytkowe książki oraz zdjęcia wykonane w przedwojennych elbląskich zakładach fotograficznych. Wyeksponowany zostanie również zbiór dawnych monet, medali i odznaczeń oraz różnorodne obiekty pozyskane podczas badań poszukiwawczych. Na wystawie znajdą się też pięknie wykonane wyroby rzemiosła artystycznego, a także dawne narzędzia rolnicze i urządzenia techniczne z okresu niedawno minionego.
     Do najciekawszych zakupionych eksponatów należą z pewnością: pięknie oprawiony druk z 1739 r., polichromowana XIX – wieczna skrzynia posagowa pochodząca z warsztatu żuławskiego, kolekcja monet bitych w mennicy elbląskiej oraz zbiór dokumentów związanych z postacią znanego elblążanina Heinricha Nitschmanna, zebranych z okazji 70 rocznicy jego urodzin w roku 1896.

  Zbiór dokumentów związanych z Heinrichem Nitschmannem – tłumaczem literatury polskiej, zakupiony do zbiorów MAH w 2010 r., fot. nadesłana Zbiór dokumentów związanych z Heinrichem Nitschmannem – tłumaczem literatury polskiej, zakupiony do zbiorów MAH w 2010 r., fot. nadesłana

Wyjątkowym darem jest interesujący zespół XVIII – wiecznej ceramiki chińskiej, pochodzącej z ładunku chińskiej dżonki zatopionej w pobliżu Ca Mau oraz złocona chochla wazowa z elbląskiego warsztatu złotniczego Juliusza Gustawa Proella z ok. 1838 r.
     Liczna grupa darów jest także rezultatem zrealizowanego w ubiegłych latach projektu „Muzea ponad granicami”. Muzeum zwróciło się wówczas do dawnych i obecnych mieszkańców Elbląga i regionu z propozycją współpracy przy tworzeniu ekspozycji poświęconych historii naszego miasta. Spotkało się to z życzliwością oraz żywym zainteresowaniem wielu osób. Efektem były nie tylko użyczenia, ale i liczne dary w postaci przedmiotów codziennego użytku z okresu międzywojennego, a także z czasów nam już bliższych, chociaż powoli odchodzących w zapomnienie.
     Znaczna część nowo pozyskanych muzealiów znalazła już swoje miejsce na stałych ekspozycjach w naszym muzeum, większość jednak pokazana zostanie po raz pierwszy. Najbardziej wyjątkowy zakup – portret Kaspra Bekiesza, którego fundatorem są faktycznie mieszkańcy Elbląga – znajdzie swoje należne miejsce w specjalnie przygotowanym wnętrzu.
     Chcemy podkreślić, że te wspaniałe dary stanowią nie tylko dokument minionych czasów, ale są też niezwykle cennym materiałem badawczym do odkrywania zapomnianych kart z historii naszego miasta i regionu.
     Wystawa „Dary i zakupy 2010 – 2014”, możliwa dzięki hojności wielu osób i instytucji, wpisuje się w tematykę tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Dzięki Darczyńcom, bohaterom sobotniego wernisażu w Muzeum, nasze wspólne dziedzictwo nie zostanie utracone. Kultura materialna jest bowiem ważną spuścizną minionych epok, zasługującą na ochronę, dokumentowanie i jak najszersze udostępnienie.
     

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
     
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 5
Fronty lakierowane mdf biały mat
AMK Kuchnia 1
AMK Szkło ozdobne 1