UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ojczysty się liczy!

 
Ojczysty się liczy!
fot. nadesłana

Przez trzy dni, w holu „Światowida” coś świszczało i piszczało... Nie, to nie były przeciągi! To uczestnicy warsztatów krasomówczych, którzy uczyli się ćwiczyli dykcję i wymowę.

W warsztatach krasomówczych, które trwały od 1 do 3 lipca wzięła udział elbląska młodzież w wieku od 12 do 26 lat. Celem warsztatów była popularyzacja sztuki oratorskiej oraz upowszechnienie kultury żywego słowa. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia poprawiające dykcję i wymowę. Mieli także okazję wystąpić przed kamerą, a później wraz ze specjalistami przeanalizować nagrany materiał.
       - W czasach, kiedy piszemy sms-y i coraz rzadziej używamy polskich znaków, a także stosujemy skróty myślowe i językowe, istotne jest to, żeby przypominać młodzieży, jak ważna jest poprawność językowa. Tak zrodził się pomysł na taki rodzaj warsztatów – mówi Marta Derlukiewicz z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, koordynatorka projektu „Ojczysty się liczy”.
       Zajęcia były również elementem przygotowawczym do konkursu krasomówczego „Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy”, który odbędzie się w sierpniu. Istotą konkursu będzie zaprezentowanie swej Malej Ojczyzny z wykorzystaniem wiedzy historycznej i krajoznawczej regionu.
       - Dzięki takim sposobom spędzenia czasu młodzież nabywa umiejętności, które przyczyniają się do podnoszenia kultury języka, pogłębienia pasji oraz chęci skutecznego i sugestywnego mówienia – mówi prowadząca warsztaty Irena Adamiak, aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
       Choć warsztaty krasomówcze dobiegły końca to jednak nie koniec popularyzacji wiedzy i umiejętności językowych. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zachęca do udziału w warsztatach dziennikarskich, które odbędą się od 13 do 15 lipca 2015 roku. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy pracy dziennikarskiej, a współpracując z elbląskimi dziennikarzami również możliwość stworzenia własnych artykułów. Najlepsze teksty ukażą się w elbląskich mediach.
       Udział w zajęciach jest bezpłatny. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniach proszone są o wysłanie e-maila na adres: marta.derlukiewicz@swiatowid.elblag.pl.
      
      
Projekt „Ojczysty się liczy!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych”.

      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Jako uczestniczka owych warsztatów dziękuję za możność udziału w świetnie zorganizowanych warsztatach! Wspaniali ludzie, wspaniały plan zajęć i oczywiście pyszneee obiadki! Cudowna atmosfera sprzyjająca na każdym spotkaniu sprawiła, że wolny wakacyjny czas wypełniły cudowne przeżyca, a zdobyte umiejętności na pewno przydadzą mi się przy najlbliższych okazjach! Polecam takie warsztaty na zabicie wakacyjnej nudy!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Madzialena????(2015-07-06)
 • chciałbym doczekać tej chwili, kiedy młodzi i starzy przestaną seplenić: szczęsce, czesc, dzesęc, powiedzec, miłosc, ale czarno to widzę. Leniwi, lub niedouczeni "poloniscji" górą i uczą byle wypełnić testy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-07-13)
 • Ta młoda Derlukiewicz sporo fajnych pomysłów zrealizowała i ciągle realizuje. Gratuluję inwencji i zaangażowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-07-15)