Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Opowieści na dwa głosy – spotkania literackie na Ogrodach POLITYKI

 
Elbląg, Opowieści na dwa głosy – spotkania literackie na Ogrodach POLITYKI
11. Letnie Ogrody POLITYKI, fot.D. Żyłowski

Podczas 12. Letnich Ogrodów POLITYKI nie zabraknie rozmów o literaturze. W spotkaniach literackich prowadzonych przez redaktorów Tygodnika POLITYKA, wezmą udział: Filip Springer, Marek Przybylik, Sylwia Chutnik, Jakub Żulczyk, Marcin Kołodziejczyk i Ziemowit Szczerek. Zapraszamy!

10.06, godz. 18.30, miejsce: Pub Specjal
     Jak się zmieniły nasze miejsca. Spotkanie z Filipem Springerem i Markiem Przybylikiem
     - rozmowa o społecznej funkcji architektury, mieście i urbanistyce z humanistycznej perspektywy
     prowadzenie: red. Martyna Bunda
     
     Filip Springer
(ur. 1982) – fotograf, reporter, dziennikarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Autor książek: „Miedzianka. Historia znikania” (Wydawnictwo Czarne, 2011), „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (Karakter, 2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter, 2013), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne, 2013). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Jego reporterski debiut – książka pt. „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale Literackiej Nagrody Nike 2012, finale Literackiej Nagrody Gdynia 2012 oraz finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2012. W roku 2014 autor został laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. Obecnie pracuje nad reporterskim projektem „Miasto Archipelag” na temat byłych miast wojewódzkich.
     
     Marek Przybylik (ur. 1946) – dziennikarz, były redaktor naczelny tygodnika „Szpilki”, współpracuje m.in. z Tygodnikiem POLITYKA, stały komentator w programie publicystycznym „Szkło kontaktowe” w TVN24. Autor książek: „To było tak. Dzień targowy” (Latarnik, 2009) i „Dzień targowy. Tak się kończył PRL” (Oficyna Wydawnicza Przybylik, 2014).
     
     11.06, godz. 18.30, miejsce: Pub Specjal
     Pisanie miasta. Spotkanie z Sylwią Chutnik i Jakubem Żulczykiem
     - rozmowa o mieście jako bohaterze literackim
     prowadzenie: red. Justyna Sobolewska
     
     Sylwia Chutnik (ur. 1979) – pisarka, felietonistka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, absolwentka Gender Studies. Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca, jako przewodniczka miejska po Warszawie oprowadza po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Jako pisarka zadebiutowała w roku 2008 powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet” (Korporacja Ha!art), za którą otrzymała Paszport POLITYKI w kategorii literatura za rok 2008 „za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością”. Pozostałe książki: „Dzidzia” (Świat książki, 2009), „Warszawa kobiet” (Spółdzielnia Pracy Polityka, 2011), „Mama ma zawsze rację” (Mamania, 2012), „Cwaniary” (Świat Książki, 2012), „W krainie czarów” (Znak, 2014). Jej teksty ukazały się też w wielu książkach zbiorowych. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, za książki: „Kieszonkowy atlas kobiet” i „Cwaniary”.
     
     Jakub Żulczyk
(ur. 1983) – polski pisarz i dziennikarz. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje m.in. z Lampą i Machiną, jest stałym felietonistą Exklusiva. Jako publicysta współpracował z Tygodnikiem Powszechnym, Neo Plus, Metropolem, Playboyem, Elle, Wprost. Autor książek: „Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości” (Wydawnictwo Aleksandria, 2006), „Radio Armageddon” (Świat Książki, 2008), „Instytut” (Znak, 2010), „Zmorojewo” (Nasza Księgarnia, 2011), „Świątynia” (Nasza Księgarnia, 2011), „Ślepnąc od świateł” (Świat Książki, 2014). Za książkę „Ślepnąc od świateł” został nominowany do Paszportów POLITYKI.
     
     12.06, godz. 18.30, miejsce: Pub Specjal
     Obcość i swojskość. Co to znaczy: „Jestem stąd”? Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem i Marcinem Kołodziejczykiem
     - rozmowa o tożsamości i determinizmie związanym z miejscem pochodzenia
     prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak
     
     Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Absolwent prawa i podyplomowych nauk politycznych. Interesują go tematy dotyczące Europy Środkowej i Wschodniej. Autor książek: „Przyjdzie Mordor i nas zje” (Korporacja Ha!Art, 2013 r.) - sfabularyzowanego reportażu na temat Ukrainy oraz „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Słowian” (Wydawnictwo Znak, 2013 r.) – będącej alternatywną historią Polski utrzymaną w formie eseju oraz e-booka: „Był sobie Polak Rusek i Niemiec, czyli historie z Europy B” – zbioru wcześniej publikowanych w różnych miejscach esejów. Laureat Paszportu POLITYKI za rok 2013 w kategorii literatura „za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna”.
     
     Marcin Kołodzejczyk – od 18. roku życia pracuje jako reporter i dziennikarz. Za swoje reportaże zdobył wiele nagród m.in. nagrodę Melchiora, wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. Od roku 2000 związany z Tygodnikiem POLITYKA. Autor książek: „B. Opowieści z planety prowincja” (Wielka Litera, 2013), „Dysforia. Przypadki mieszczan polskich” (Wielka Litera, 2015).
     
     Na wszystkie spotkania literackie – wstęp wolny.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex W3 Multi
Clinex M9 Strong
Clinex Dispersion Soft
Płyn do mycia i dezynfekcji