UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Ostatni dzień 14. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, Warsztaty architektoniczne,
Warsztaty architektoniczne, fot. Dominika Żyłowski
Reklama

Czwarty dzień 14. Letnich Ogrodów Polityki (sobota, 3 czerwca) w dużej części poświęcony będzie architekturze: odbędą się warsztaty architektoniczne dla dzieci i dorosłych, zaraz po nich o społecznych funkcjach architektury podyskutują Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z pracowni Ultra Architects z Poznania – laureaci „Bryły Roku 2016” oraz Katarzyna Wiśniewska – elbląska urbanistka. Podczas wieczornego panelu z Patrycją Sasnal – specjalistką ds. bliskowschodnich i dziennikarzami Pawłem Moskalewiczem i Agnieszką Lichnerowicz zastanowimy się, czy w ogóle obchodzi nas świat? Na koniec kolejne filmy dokumentalne festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Zapraszamy!

godz. 10 - warsztaty: „Szkicologia: Tektura – struktura”
       prowadzenie: Aleksandra Litwinowicz
       miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. Zamkowa 1
       Warsztaty urbanistyczno-makieciarskie dla dzieci, które będą twórczym spotkaniem z architekturą i urbanistyką. Zajęcia przybliżą dzieciom zagadnienia związane z projektowaniem i odczuwaniem przestrzeni. Mają na celu rozwinięcie u dzieci wyobraźni przestrzennej oraz wyczucia skali i proporcji, umiejętności manualnych oraz pracy w zespole.
      
       Aleksandra Litwinowicz – architektka, ukończyła architekturę na Politechnice Poznańskiej, studiowała na Universita di Firence oraz Katholieke Universiteit Leuven. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Bydgoszczy, Gdańsku i Poznaniu. Na stałe związana z poznańską pracownią architektoniczną PL+ sp. z o.o. Mama trójki dzieci, z którymi maluje, rysuje, wycina i składa, co uwiecznia na profilu instagramowym @possibility_mom
      
       godz. 13 - warsztaty: „Szkicologia: Zapis przestrzeni”
       prowadzenie: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski/Ultra Architects
       miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. Zamkowa 1
       Warsztaty architektoniczne poprzedzone zostaną prezentacją dorobku architektonicznego pracowni, która została nagrodzona „Bryłą Roku 2016”. Następnie uczestnicy przy pomocy kalki i ołówków zmierzą się z koncepcją architektoniczną elbląskiej starówki.
      
       Ultra Architects – poznańskie biuro architektoniczne słynące z wielu oryginalnych projektów architektonicznych. Zaprojektowana przez nich siedziba Wiadomości Wrzesińskich została zaliczona przez portal BRYLA.PL do najciekawszych realizacji architektonicznych 2016 roku i otrzymała „Bryłę Roku 2016”, wcześniejszy projekt „Dom nad morzem” – minimalistyczny dom jednorodzinny w lesie wśród wydm, znalazł się w finałowej piątce nagrody architektonicznej Tygodnika POLITYKA w roku 2013.
      
       godz. 16.30 - panel dyskusyjny: „Społeczne funkcje architektury”
       goście: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski, Katarzyna Wiśniewska
       prowadzenie: Piotr Sarzyński/Tygodnik Polityka
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
       Marcin Kościuch – pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej obronił w roku 1999. W roku 2004 razem z Tomaszem Osięgłowskim założył biuro projektowe Ultra Architects s.c. w Poznaniu. W 2009 roku otrzymał nagrodę EUROPE 40 UNDER 40 przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design najlepszym europejskim architektom przed „czterdziestką”. Laureat Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2013. Autor m.in. projektu Domu nad morzem, który otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Polski Cement w Architekturze” w 2013 r. oraz wyróżnienie w konkursie SARP o Nagrodę Roku 2013, Biura-Garażu nominowanego do finału konkursu „Building of the Year 2013” międzynarodowego portalu architektonicznego ArchDaily i Domku Mai wyróżnionego w konkursie Architizer A+Awards w 2013 r. Projektant wzorcowej termomodernizacji poznańskiego bloku na Osiedlu Chrobrego, która znalazła się w albumie „101 najciekawszych polskich budynków dekady”. Od 2002 roku jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, a w latach 2006-2012 był wiceprezesem poznańskiego oddziału SARP.
       Tomasz Osięgłowski – pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej obronił w roku 1999. W roku 2004 razem z Marcinem Kościuchem założył biuro projektowe Ultra Architects s.c. w Poznaniu. W 2009 roku otrzymał nagrodę EUROPE 40 UNDER 40 przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design najlepszym europejskim architektom przed „czterdziestką”. Laureat Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2013. Autor m.in. projektu Domu nad morzem, który otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Polski Cement w Architekturze” w 2013 r. oraz wyróżnienie w konkursie SARP o Nagrodę Roku 2013, Biura-Garażu nominowanego do finału konkursu „Building of the Year 2013” międzynarodowego portalu architektonicznego ArchDaily i Domku Mai wyróżnionego w konkursie Architizer A+Awards w 2013 r. Projektant wzorcowej termomodernizacji poznańskiego bloku na Osiedlu Chrobrego, która znalazła się w albumie „101 najciekawszych polskich budynków dekady”. Od 2002 roku jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich.
       Katarzyna Wiśniewska – elbląska urbanistka, była zaangażowana w projekty i działania związane z przestrzenią miejską w Elblągu, m.in. wraz z prof. Marią Lewicką koordynowała w Elblągu badanie ankietowe na temat wartościowania przez mieszkańców przestrzeni swojego miasta, których wyniki znalazły się później w książce pt. „Psychologia miasta”.
      
       godz. 18.30 - panel dyskusyjny: „Co nas obchodzi świat?”
       goście: Patrycja Sasnal, Agnieszka Lichnerowicz, Paweł Moskalewicz
       prowadzenie: Marek Ostrowski/Tygodnik Polityka
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
       Patrycja Sasnal – doktor nauk politycznych, stypendystka Fulbrighta w Paul H. Nitze School of Advanced International Studies (SAIS) na Johns Hopkins University w Waszyngtonie (USA), badacz stowarzyszony na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie (Liban), a wcześniej studentka na Sorbonne Nouvelle Paris III w Paryżu (Francja). Wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie oprócz doktoratu uzyskała dwa tytuły magistra: stosunków międzynarodowych i arabistyki. Publikowała na temat polityki USA i Unii Europejskiej na Bliskim Wschodzie, wyzwaniach transformacji państw arabskich, konflikcie arabsko-izraelskim, m.in. w „Al-Ahram”, „LeMonde.fr”, „EUobserver”, „Polityce” i „Gazecie Wyborczej”.
       Agnieszka Lichnerowicz – dziennikarka, reporterka radia Tok FM, w którym prowadzi audycje: Poczytalni, Światopodgląd i Historie Polski. Ukończyła studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W pracy dziennikarskiej specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. W 2012 została laureatką Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej przez Polską Agencję Prasową.
       Paweł Moskalewicz – dziennikarz, redaktor naczelny dwutygodnika „Forum”, wcześniej był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Bloomberg Businessweek Polska”, wydawcą w tygodniku „Wprost”, zastępcą redaktora naczelnego „Przekroju”, „Rzeczpospolitej” i „Pulsu Biznesu”. Pracował w TVN24, TVP. Swoje pierwsze kroki dziennikarskie stawiał w „Gazecie Wyborczej”.
      
       godz. 20.30 - kino dokumentalne/edukacja filmowa festiwalu Millennium Docs Against Gravity
       „Obcy w raju” w reż. Guido Hendriksa
       „Wolność słowa wolna od lęku” w reż. Tarquina Ramsaya
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
      
       „Obcy w raju” w reż. Guido Hendriksa
       czas trwania: 72 min; kraj/rok: Holandia, 2016; zdjęcia: Emo Weemhoff; produkcja: Zeppers Film & TV; wybrane festiwale i nagrody: IDFA Amsterdam 2016
       Na Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.
       Według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”.
      
       „Wolność słowa wolna od lęku” w reż. Tarquina Ramsaya
       czas trwania: 86 min.; kraj/rok: Wielka Brytania/2016; zdjęcia: Niels Ladefoged; produkcja: Fear Free films; wybrane festiwale i nagrody: Docutah 2016: Nagroda Raven za Najlepszy Film Zagraniczny, IDFA Amsterdam 2016
       Czym jest wolność słowa? – zadał sobie to pytanie 15-letni Tarquin Ramsay, a o odpowiedzi poprosił swoich rówieśników, dyrektora szkoły, mieszkańców miasteczka. Bardzo szybko zorientował się jednak, że szlachetne wypowiedzi brytyjskich nastolatków całkowicie rozmijają się ze społeczną praktyką oraz szerzącymi się przykładami naruszania prawa również przez zachodnie demokracje. A co z kwestiami takimi jak: bezpieczeństwo i nadzór, mowa nienawiści, granice wolności i prywatności? Początkowe pytanie wywołało wiele dylematów i wątpliwości, a zaowocowało pięcioletnim projektem, w wyniku którego powstał ten film. Pojawiają się w nim wypowiedzi takich światowych ekspertów, aktywistów i celebrytów jak: Jude Law, Sarah Harrison, John Kiriakou, Jacob Appelbaum, Julian Assange, Rob Gongrjp, Andy Müller-Maguhn, Jeremie Zimmerman. Rozmówcy Ramsay’a czasem niedowierzali, że tak młody człowiek jest w stanie zrozumieć znaczenie wolności słowa – co i raz zadawali pytanie: „Czy rozumiesz, co mówię?”. Jednak to pytanie wybrzmiewa z ekranu wobec każdego z nas. Czy wpisanie wolności słowa do zestawu podstawowych praw człowieka zamyka temat? Czy gwarantuje, że z niego skorzystamy albo chociaż zauważymy, gdy zostanie ograniczone? I czy sami je rozumiemy?
      

       Patronem medialnym 14. Letnich Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama