Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Otwarte bramy Jacka Albrechta

Elbląg, Otwarte bramy Jacka Albrechta Jacek Albrecht (fot. Jędrzej Rusiński).

- Pomorze, jego historia i zabytki są dla mnie największą inspiracją – powiedział Jacek Albrecht na wernisażu swoich prac w Galerii Nobilis Centrum Kultury Światwoid. Wystawę prac malborskiego artysty można oglądać do 20 marca.

Cykl zaprezentowanych w Światowidzie obrazów nosi tytuł „Impresje pomorskie – bramy czasu”. Ich autor jest absolwentem Zaocznego Studium Edukacji Artystycznej ASP w Gdańsku oraz konserwatorem zabytków architektury. I to właśnie pomorskie zabytki architektoniczne stały się głównym tematem prac malborskiego artysty, który uległ urokowi zamków, budowli obronnych i starych kościołów.
     - Galeria Nobilis powstała po to, by prezentować elbląskiej publiczności profesjonalnych artystów. Jacek Albrecht bez wątpienia do nich należy – powiedział do gości wernisażu dyrektor CKiWM Światowid Antoni Czyżyk.
     W prezentowanym w Galerii Nobilis cyklu akrylowych impresji nie chodzi tylko o ukazanie piękna i niezwykłości zabytków. „Bramy czasu” to próba twórczego namysłu nad spuścizną Pomorza w kontekście wielu zawirowań historycznych. Jacek Albrecht uważa, że nie wolno nam się od tej przeszłości odcinać. Artysta udowadnia, że istnieje duchowy związek z tradycją i spuścizną, którą pozostawiła nam obca kultura. W nawiązaniu do niej powinniśmy budować nową jakość. Tak więc wystawa nie jest jedynie wydarzeniem artystycznym. Obrazy Albrechta to również ważny głos w dyskusji na temat tożsamości Pomorza i jego mieszkańców, dlatego podczas wernisażu artysta pozwolił sobie wyrazić ubolewanie z powodu niszczenia wielu cennych zabytków.
     Motywem przewodnim zaprezentowanych prac jest brama. Otwarta, jasna brama symbolizuje przejście do innej rzeczywistości, do innej kultury. Ta brama niepokoi, nie pozwala, aby widz poprzestał tylko na estetycznym doznaniu, zmusza do zastanowienia nad początkiem historii prezentowanego miejsca. Historii, którą należy zrozumieć i zaakceptować. Otwarta brama to również symboliczne zaproszenie wszystkich elblążan do oglądania „Impresji pomorskich”.
     
JR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Soczewki progresywne 390zł
Bezpłatne badanie wzroku