Środa 17-10-2018, imieniny Ignacego, Wiktora
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Latawce Latawce

Palmy i pisanki wielkanocne

Po raz kolejny Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Viva Art" ogłaszają doroczny międzynarodowy konkurs na najpiękniej wykonaną palmę i pisankę wielkanocną.

W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy, którzy wykonują palmy i pisanki zgodnie z tradycyjnymi technikami i przekazem rodzinnym. Autorzy biorący udział w konkursie do oceny jurorów mogą przedstawić jedną palmę wielkanocną i zestaw pisanek (maksymalnie 3 sztuki). Organizatorzy dopuszczają możliwość udziału jednego autora w obydwu kategoriach.
     Jak podkreśla Grażyna Komorska - koordynatorka konkursu - preferowane będą stare, tradycyjne techniki ludowe oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Palmy powinny zawierać kwitnące gałązki wierzbowe, kwiaty trzciny wodnej, barwinek, suszone zioła i kwiaty, krzewy, trawy oraz kolorowe kwiaty z bibuły, jak też wstążki. Z kolei pisanki powinny zostać ozdobione naturalnymi barwnikami, przykładowo - wywarem z łusek cebuli. Mogą to być tzw. kraszanki (pisanki jednobarwne) lub zdobione techniką woskową. Mogą być wydrapane ostrym narzędziem, oklejane wycinankami lub rdzeniem sitowia i wełna.
     Jurorzy będą oceniać również pisanki wykonane innymi współczesnymi technikami plastycznymi. Każda ze zgłoszonych na konkurs prac powinna posiadać metryczkę z informacją o autorze (imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy). Prace należy nadsyłać lub składać w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" (82-300 Elbląg, Pl. Jagiellończyka 1) do 29 marca 2004 r.
     Otwarcie wystawy konkursowej i wręczenie nagród nastąpi 3 kwietnia br. podczas Wielkanocnego Jarmarku Sztuki Ludowej. Nagrodzone i wyróżnione prace nie będą zwracane autorom, ale przekazane do zbiorów etnograficznych Muzeum w Elblągu. Według Grażyny Komorskiej - plastyczki i etnografa - elbląski konkurs stawia sobie za cel ochronę dziedzictwa kulturalnego, tradycji i tożsamości narodowej. Jest to także forma promocji rodzimego folkloru, a poprzez nią szeroko rozumiana edukacja etnograficzna, dzięki której przybliżone zostają ludowe zwyczaje i obrzędy.
     W tym roku oprócz autorów z Polski (szczególnie z terenu województwa warmińsko – mazurskiego oraz pomorskiego) do udziału w konkursie zostali zaproszeni także twórcy z Ukrainy, Litwy oraz Rosji.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem