Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Palmy pierwszeństwa

Elbląg, Palmy pierwszeństwa

Znamy wyniki konkursu na najpiękniejsze Wielkanocne pisanki i palmy. Pokonkursowa wystawa będzie czynna do czwartku.

Konkurs, który zorganizowało centrum kultury Światowid, miał w tym roku charakter międzynarodowy. Wzięło w nim udział 34 artystów ludowych i amatorów nie tylko z regionu elbląskiego, województw: pomorskiego i warmińsko - mazurskiego, ale także z Wilna i obwodu kaliningradzkiego. Członkowie komisji artystycznej, etnografowie Krystyna Laskowska i Grażyna Komorska, plastyk Ewa Prelewska, Hanna Staszkiewicz z Urzędu Miejskiego i Teresa Wojcinowicz ze Stowarzyszenia „Viva art” wysoko ocenili poziom 73 nadesłanych prac. Było ich jednak mniej, niż w ubiegłych latach.
     Jury preferowało tradycyjne ludowe techniki zdobienia jaj i wyrobu palm z naturalnych materiałów. Dwie równorzędne nagrody za palmy wielkanocne otrzymały: Olga Kunicka z Litwy i Regina Matuszewska z Czarnego Lasu pod Starogardem Gdańskim. Jury doceniło urodę wielkanocnych pisanek elblążanek: Ireny Budzyńskiej i Aleksandry Charko (także dwie pierwsze nagrody), Małgorzaty Krause z Dzierzgonia i Anny Misiło z Elbląga (obie zajęły drugie miejsce) i Oktawii Krause z Dzierzgonia (miejsce trzecie). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały pisanki: Mariny Kołoskowej z Kaliningradu, Wandy Półtorak z Nowiny, a także przygotowane przez studentów Uniwersytetu III Wieku, Szkolny Klub Europejski przy elbląskim Centrum Kształcenia Ustawicznego, Klub Młodzieży Niepełnosprawnej przy Młodzieżowym Domu Kultury i Warsztaty Terapii Zajęciowej, również z Elbląga. Nagrodzone i wyróżnione prace wzbogacą zbiory etnograficzne Muzeum.
     Współorganizatorami konkursu byli: Światowid, Związek Polaków na Litwie, elbląski oddział Związku Ukraińców w Polsce, Urząd Miejski w Elblągu, Muzeum w Elblągu, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”. Kunsztownie, a czasem oryginalnie zdobione rozmaitymi metodami jaja oglądać można na wystawie w Sali Zielonej w Światowidzie.
     
     
***

     
     Konkurs na tradycyjnie wykonane palmy i pisanki oraz Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej to nie jedyne działania, jakie na rzecz folkloru i ocalania kulturowego dziedzictwa podejmuje Światowid. Centrum wraz z Urzędem Miejskim i Stowarzyszeniem „Viva art” rozpoczęło edukacyjny program dla dzieci i młodzieży zatytułowany „Polski rok obrzędowy”. Zajęcia, które odbywać się będą w zainteresowanych udziałem w programie szkołach, zostały podzielone na cztery bloki tematyczne związane z czterema porami roku. Atrakcyjne w formie spotkania mają przynieść młodym elblążanom nową wiedzę o przeszłości związanej z obrzędowością. Złożony z prelekcji, udziału w wystawach etnograficznych, spotkań z twórcami ludowymi, warsztatów plastycznych i projekcji filmów program zakończy w grudniu konkurs na temat obyczajów związanych z rokiem obrzędowym.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem