Środa 22-08-2018, imieniny Marii, Cezarego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięci Giedroycia

Elbląg, Pamięci Giedroycia

W poniedziałek 4 września w Bibliotece Elbląskiej zostanie otwarta wystawa „Jerzy Giedroyc i zagubieni romantycy…”. Na ekspozycji znajdą się m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Instytutu Literackiego w Paryżu, życiorys Jerzego Giedroycia oraz wybrane fragmenty artykułów z „Kultury”. Wstęp wolny.

Jerzy Giedroyc żył w latach 1906-2000. Był publicystą, politykiem, założycielem Instytutu Literackiego, twórcą i redaktorem paryskiego pisma „Kultura”, w czasie wojny żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, uczestnikiem kampanii libijskiej i walk w Tobruku. Laureat wielu nagród, m.in. Polskiego PEN Clubu, nagrody św. Brata Alberta, „Polityki” oraz „Złotego Berła” Fundacji Kultury Polskiej. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Wyrażając swoje krytyczne stanowisko wobec stosunków panujących w Polsce po 1989 roku, odmówił przyjęcia najwyższego polskiego odznaczenia - Orderu Orła Białego.
     Elbląska ekspozycja „Jerzy Giedroyc i zagubieni romantycy…” została zorganizowana dzięki współpracy z Towarzystwem Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu z siedzibą w Warszawie. Inspiracją do przedstawienia w Elblągu dorobku Giedroycia i założonego przez niego Instytutu Literackiego jest ogłoszony przez Sejm RP, a objęty patronatem UNESCO Rok Jerzego Giedroycia. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin tego wybitnego intelektualisty i sześćdziesiątą rocznicę założenia Instytutu Literackiego w Paryżu.
     Na wystawie będzie można zobaczyć kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Instytutu Literackiego - od jego powstania w roku 1946 w Rzymie do dnia dzisiejszego. Zaprezentowany zostanie także życiorys Jerzego Giedroycia oraz wybrane fragmenty artykułów z „Kultury” autorstwa Józefa Czapskiego, Andrzeja Bobkowskiego, Juliusza Mieroszewskiego, Czesława Miłosza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Fragment wystawy poświęcony będzie Zofii i Zygmuntowi Hertzom. Na ekspozycji znajdą się także fragmenty „Autobiografii na cztery ręce”.
     Wystawa będzie czynna do 20 września.
     

OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Polar z haftem