Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” . Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” .

Pejzaże, portrety i rzeźby

Do 28 maja w domu kultury "Zakrzewo" można oglądać wystawę prac zgromadzonych w ramach Otwartego Salonu Plastycznego "Wiosna 2004". Są to dzieła 30 artystów m.in. z Elbląga, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego.

Kiedy w 1992 roku zrodził się pomysł zorganizowania w Zakrzewie wystawy plastycznej twórców związanych ze środowiskiem, organizatorzy nie przypuszczali, że impreza będzie się cieszyć takim zainteresowaniem. Do tegorocznej, szesnastej edycji Otwartego Salonu Plastycznego zgłosiło się 30 autorów, w tym również z Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego. Na stosunkowo niedużej, jak na ilość zgromadzonych obiektów, powierzchni sali zaprezentowano ponad 250 prac wykonanych różnymi technikami.
     Jak informuje Anna Tomczak, kierowniczka Spółdzielczego Domu Kultury "Zakrzewo" na wystawie dominuje malarstwo realistyczne, pochwała urody rodzimego krajobrazu, jak chociażby na płótnach Zbigniewa Śmiechowskiego, który posługując się bogatą paletą barw, pulsujących czasem niespokojnie, przywołuje klimaty ziemi kujawskiej, choć nie tylko.
     Podobne idee przyświecają twórczości Jerzego Gawryołka i Edwarda Drylla. Obaj artyści opiewają w swoich pracach piękno okolic nam najbliższych, przy czym o ile pierwszy z nich w akwarelach utrwalił konkretne, rozpoznawalne miejsca i motywy naszego regionu, drugi posługując się spojrzeniem bardzo ogólnym odzwierciedlił w swoich miniaturach raczej nastroje towarzyszące obcowaniu z przyrodą Żuław czy Wysoczyzny Elbląskiej.
     Malarstwo Piotra Romanowskiego to także pejzaże. Artysta kreuje przestrzeń obrazu kolorem nawiązując nieco do twórczości impresjonistów. Płótna Pawła Konopki (także pejzaże) cechuje wyraźna szorstkość struktury malarskiej i surowość barwy.
     Ale XVI Otwarty Salon Plastyczny to nie tylko pejzaże. Możemy podziwiać także portret (Kazimierz Salonek, Julita Milewska), realistyczny akt (Agnieszka Songin), czy nieco filozoficzne, wypływające z głębin świadomości kompozycje Sławomira Zawistowskiego.
     Warte uwagi są również pastele Grzegorza Kwaśniewskiego. Z dużych formatów brązowego kartonu wyłaniają się postaci ludzi, głównie kobiet i zwierząt. Na wystawie nie brakuje także rzeźby. Zbigniew Szeszel, zafascynowany rzeźbą sakralną, prezentuje Chrystusa frasobliwego, anioły, postaci świętych. Natomiast w pracach Dariusza Paproty, który zgłębia strukturę różnych gatunków drewna, dostrzec można zadumę nad szeroko zrozumianym społeczeństwem.
     Z innych prac warto jeszcze wymienić "poetyckie" batiki Grażyny Komorskiej, która od wielu lat z powodzeniem uprawia tę azjatycką sztukę zdobienia tkanin z zastosowaniem wosku i barwników.
     Te i wiele innych prac można oglądać w SDK "Zakrzewo" przy ul. Robotniczej 246 od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00. Wystawa Otwartego Salonu Plastycznego "Wiosna 2004" będzie czynna do 28 maja.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.