Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pięć lat Liceum Plastycznego

 
Elbląg, Pięć lat Liceum Plastycznego
Rek

Pięć lat temu powstało w Gronowie Górnym Liceum Plastyczne. Może niezbyt dawno, jednak ludziom zaangażowanym w przedsięwzięcia wzniosłe czas upływa inaczej.

Codzienność gęsto wypełniają wydarzenia, zatem pięcioletni dorobek wydaje się na tyle okazały, że jest godny choćby skromnego jubileuszu.
     Współautorką pomysłu na stworzenie w Gronowie Górnym Liceum Plastycznego jest Krystyna Brinkiewicz – dyrektor szkoły. To jej wizja, siła przekonywania, wpływy i nade wszystko determinacja sprawiły, że znaleźli się ludzie z fantazją, którzy od początku w ten projekt uwierzyli. Inni pogłębili kwalifikacje, aby z artystów stać się również nauczycielami, jeszcze inni musieli się przestawić na uczenie i przygotowanie do matury młodych ludzi o szczególnej wrażliwości. Wszystkich połączyła miłość do sztuki i potrzeba krzewienia kultury wyższej, głównie wśród młodzieży, ale przez fakt uczestnictwa w szeroko rozumianym życiu publicznym, również w społeczeństwie lokalnym, a docelowo wzbogacanie kultury narodowej.
     Potrzeba takiej placówki w rejonie Elbląga jest dziś oczywista, a znak firmowy Liceum Plastyczne Gronowo Górne to znak wysokiej próby. Honorowym patronatem zaszczyca Szkołę Centrum Sztuki – Galeria EL, wizytówka miasta w dziedzinie sztuki współczesnej.
     Od początku szkoła z powodzeniem uczestniczy w wielu prestiżowych przedsięwzięciach, przeglądach, konkursach, akcjach ulicznych, wymianach międzynarodowych pod patronatem Unii Europejskiej, zaprasza wybitnych artystów polskich i zagranicznych, których angażuje w gościnne zajęcia i warsztaty, rozpisuje własne konkursy plastyczne o zasięgu ogólnopolskim, wyznaczając sobie coraz bardziej poczesne miejsce na mapie kulturalnej kraju i Europy.
     Szkoła to przede wszystkim ludzie, ale też miejsce. Miejsce mamy bardzo urokliwe, ale początki nie były łatwe. Adaptacja budynku gospodarczego przy dawnym Zespole Szkół na pracownie wymagała wiele pracy, ale też dobrego projektu.
     Wystawa w Sali u Świętego Ducha w Bibliotece Elbląskiej obejmuje skrótowo pięcioletni dorobek Szkoły. Prezentujemy wszystkie dziedziny sztuki, w których kształcą się nasi uczniowie, czyli dwie specjalizacje: techniki graficzne i reklamę wizualną oraz malarstwo, rysunek, rzeźbę, podstawy projektowania – kompozycje, a także podstawy fotografii i filmu. Oprócz grafiki warsztatowej jest wiele przykładów możliwości komputerowych. Z rzeźby pokazujemy odlewy gipsowe, ceramiki oraz prace w drewnie. Malarstwo to głównie technika akrylowa, ale również olej, tempera bądź techniki mieszane na różnych podobraziach. Rysunek jako podstawa wszystkich kierunków, jest głównym narzędziem wypowiedzi przy projektowaniu, ale funkcjonuje też jako osobna dyscyplina i tak właśnie go prezentujemy. Reklama wizualna z kolei posługuje się jako środkami wypowiedzi wszystkimi wymienionymi dziedzinami.
     Wystawa to oczywiście wybór dorobku, zawsze problematyczny i niewdzięczny. Sztuka jest tematem niewymiernym. Mamy nadzieję, że wzbudzi zainteresowanie.
     Uroczysty wernisaż w piątek 25 października w godz. 15-17. Sala u Świętego Ducha w Bibliotece Elbląskiej przy ulicy Św. Ducha 3-7. Wystawa będzie prezentowana do końca listopada. Serdecznie zapraszamy.
     
Zbigniew Chrostek, LP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem