UWAGA!

Pięknie powiedziane

 Elbląg, Uczestnicy w kategorii recytacja odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk jurora Jarosława Wasika
Uczestnicy w kategorii recytacja odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk jurora Jarosława Wasika (fot. AD)

Są młodzi, piękni i zdolni. Natchnienie czerpią z literatury, ze sceną są za pan brat, niestraszna im trema i występ przed festiwalowym jury. Dziś (21 marca) na Scenie na Piętrze w CSE Światowid, w ramach XIX Festiwalu Sztuki i Słowa „Czy to jest kochanie?”, odbyły się przesłuchania konkursowe w kategorii recytacja.

Swoich sił na scenie spróbowała Natalia Biegaj z Gimnazjum w Nowakowie, jedna z najmłodszych uczestniczek konkursu. Natalia zadanie miała niełatwe. Zaprezentowała się przed publicznością jako pierwsza: - Towarzyszyła mi ogromna trema, cała się trzęsłam, aż się popłakałam z tego wszystkiego, ale nie było to zamierzone, tak po prostu wyszło – mówi pełna emocji gimnazjalistka. – Zobaczymy. Może to akurat spodobało się jury.
       Natalia Biegaj do konkursu przygotowywała się zupełnie sama i zadeklamowała dwa utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: - Moja opiekunka była chora. Musiałam się więc sama wszystkiego nauczyć, sama zinterpretować tekst – opowiada. - Nie było łatwo, ale mam nadzieję, że dałam radę. Uwielbiam Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Każdy jego wiersz jest po prostu fenomenalny i za każdym razem można powiedzieć go inaczej. Był to bardzo wielki artysta, dlatego też w hołdzie dla niego przedstawiłam jego utwory.
       Weronika Ulanowska, licealistka z Torunia zmierzyła się z twórczością Haliny Poświatowskiej: - Bardzo zależało mi na tym, żeby zadeklamować właśnie jej utwór – opowiada. - Pisała ona w podobnym okresie, w jakim ja się teraz znajduję. Była młodą kobietą wkraczającą w dorosłość. A dlaczego wybrałam właśnie ten wiersz? Bo był taki „z pazurkiem”. Z kolei drugi tekst pt. „Próba zazdrości” urzekł mnie, bo był taki przewrotny i niezbyt popularny. Z wyborem utworów jest tak, że trzeba je po prostu czuć.
       Na utwór Fiodora Dostojewskiego zdecydowała się Karolina Łochowska z Białegostoku: - Próbowałam zdawać do szkoły teatralnej i utwór „Białe noce” Dostojewskiego towarzyszył mi od kilku lat. Bardzo go polubiłam i wciąż go sobie powtarzam, a gdy wychodzę za każdym razem na scenę, mówię go zupełnie inaczej. Nigdy nie mówi się tego samego tekstu tak samo. Czasami jest tak, że w niektórych momentach sama siebie zaskakuję.

  Elbląg, Natalia Biegaj z Gimnazjum w Nowakowie
Natalia Biegaj z Gimnazjum w Nowakowie (fot. AD)

Karolina ma także dobrą receptę na pokonywanie tremy, która towarzyszy na scenie niemal każdemu artyście: - By trema mnie nie zjadła, przed wejściem na scenę biorę zawsze czterdzieści oddechów, a potem staję się daną postacią, jestem nią i mówię jak ona – zdradza. - Oczywiście towarzyszy mi ogromny stres, ale jak stanę już na scenie, to jakoś ze mnie szybko ucieka.
       Z bardzo dojrzałym repertuarem zmierzyła się Agata Węglarz, studentka pedagogiki w Poznaniu i zadeklamowała „Czułość” Jonasza Kofty i „Trzepot skrzydeł” Katarzyny Grocholi: – Teksty wybrałam już dawno temu, jak jeszcze byłam w liceum, ale wtedy uznałam, że są dla mnie za trudne – mówi. - W tym roku stwierdziłam, że jestem na tyle dorosła, że jestem w stanie je zadeklamować i się do nich przygotować. Ćwiczenia były bardzo trudne, nie miałam żadnego nauczyciela, który by nade mną czuwał. W przygotowaniach pomagali mi przyjaciele i bliscy.
       W dzisiejszych przesłuchaniach konkursowych w kategorii recytacja wzięło udział 24 uczestników z różnych stron Polski. O tym, kogo wyróżni jury (zasiedli w nim tym razem aktorzy Olga Bołądź i Maciej Jachowski, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie Grażyna Matyszkiewicz oraz dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Jarosław Wasik) dowiemy się w niedzielę (22 marca) podczas Koncertu Laureatów XIX edycji Festiwalu Sztuki i Słowa „Czy to jest kochanie?”.
      
      

Patronem medialnym Festiwalu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama