Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwszy dzień 12. Letnich Ogrodów POLITYKI

Elbląg, Pierwszy dzień 12. Letnich Ogrodów POLITYKI
fot. Jacek Kołodziejski

Pierwszy dzień 12. Letnich Ogrodów Polityki rozpoczniemy dyskusją „Dobre życie w polskich miastach”, otwierającą seminaria samorządowe poświęcone ćwierćwieczu polskiej samorządności, w międzyczasie nad rzeką warsztaty „Literatura i design” i spektakl „Epitafium dla władzy”, zaraz po nim spotkanie literackie „Jak się zmieniły nasze miejsca” z Filipem Springerem i Markiem Przybylikiem, a na koniec w murach biblioteki koncert Mister D. Do zobaczenia!

godz. 12.00, Sala Staromiejska Kamieniczek Elbląskich (ul. św. Ducha 3-4)
     Seminarium samorządowe „Dobre życie w polskich miastach”

     Wybory samorządowe 2014 r. potwierdziły obserwacje, że zmieniają się priorytety mieszkańców miast. Głównym wyznacznikiem oceny miejsca, w którym się mieszka lub chciało mieszkać staje się jakość życia. Jeszcze do niedawna wydawało się, że pojęcie to bezpośrednio koreluje z poziomem zamożności i sytuacją na rynku pracy. Ranking jakości życia w polskich miastach z 2014 r. pokazał jednak, że ocena jakości życia jest bardziej złożona i zależy od wielu czynników: obok zamożności ważne jest bezpieczeństwo, rozwojowi rynku pracy towarzyszyć musi rozwój oferty kulturalnej i edukacyjnej. Coraz mniej uwagi mieszkańcy poświęcają tradycyjnej infrastrukturze drogowej, coraz większe znaczenie ma dla nich jakość transportu publicznego i dostępność ścieżek rowerowych. Jak więc zarządzać miastami, by żyło się w nich dobrze?
     Uczestnicy: Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Krzysztof Kosiński, Prezydent Ciechanowa; dr Jacek Pluta, Uniwersytet Wrocławski; prof. dr hab. Janusz Czapiński, Uniwersytet Warszawski; Joanna Erbel, aktywistka miejska, socjolożka; Stanisław Trzaskowski, Burmistrz Dobrego Miasta.
     Prowadzenie: red. Edwin Bendyk z Tygodnika POLITYKA
     
     godz. 14.00
, Bulwar Zygmunta Augusta
     Warsztaty projektowe „Literatura i design”
     Warsztaty będą poświęcone literackim inspiracjom w projektowaniu. Poprowadzi je Adriana Ronżewska-Kotyńska – architektka i malarka, autorka projektu „Audiomurale” zrealizowanego na ścianie kamienicy przy ul. Rzeźnickiej na Starym Mieście w Elblągu, nauczycielka rysunku w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym i aktywistka miejska, współtwórczyni lokalnego projektu ZiElbląg mającego na celu organizację działań na rzecz przestrzeni miejskiej. Artystka do współpracy przy organizacji warsztatów zaprosiła elbląską pracownię projektową AP Dizajn. Zapraszamy chętnych w każdym wieku!
     Warsztaty odbędą się w środę 10 czerwca na Bulwarze Zygmunta Augusta, początek: godz. (UWAGA: w razie niepogody warsztaty odbędą się w Czytelni Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych przy ul. św. Ducha 3-7).
     
     godz. 17.00, ul. Wodna/Most Wysoki
     Spektakl plenerowy „Epitafium dla władzy” (według „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego) w wykonaniu Teatru Gdynia Główna w reż. Ewy Ignaczak
     Spektakl nawiązuje do jednego z najbardziej znanych dzieł Ryszarda Kapuścińskiego – „Cesarza”. Utwór stał się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl „Epitafium dla władzy” stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.
     
     godz. 18.30
, Pub Specjal/ ul. Wybrzeże Gdańskie 15
     Opowieści na dwa głosy – spotkanie literackie: „Jak się zmieniły nasze miejsca”
     Uczestnicy: Filip Springer i Marek Przybylik
     Prowadzenie: red. Martyna Bunda
     
     Filip Springer (ur. 1982) – fotograf, reporter, dziennikarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Autor książek: „Miedzianka. Historia znikania” (Wydawnictwo Czarne, 2011), „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (Karakter, 2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter, 2013), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne, 2013). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Jego reporterski debiut – książka pt. „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale Literackiej Nagrody Nike 2012, finale Literackiej Nagrody Gdynia 2012 oraz finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2012. W roku 2014 autor został laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. Obecnie pracuje nad reporterskim projektem „Miasto Archipelag” na temat byłych miast wojewódzkich.
     
     Marek Przybylik (ur. 1946) – dziennikarz, były redaktor naczelny tygodnika „Szpilki”, współpracuje m.in. z Tygodnikiem POLITYKA, stały komentator w programie publicystycznym „Szkło kontaktowe” w TVN24. Autor książek: „To było tak. Dzień targowy” (Latarnik, 2009) i „Dzień targowy. Tak się kończył PRL” (Oficyna Wydawnicza Przybylik, 2014).
     
     godz. 20.30, Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
     Koncert: Mister D.
     Koncert zespołu Mister D., prezentujący utwory z płyty pt. „Społeczeństwo jest niemiłe”, która swoją premierę miała w kwietniu zeszłego roku. Mister D. to muzyczny debiut pisarki Doroty Masłowskiej (laureatki Paszportu POLITYKI w kategorii literatura za powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”). Jak mówi Dorota Masłowska – jej gatunkiem macierzystym nadal pozostaje słowo, ale ponieważ nie lubi literatury zaangażowanej, postanowiła zostać pisarką, aby móc wyrazić to, o czym nie potrafi pisać. Na płycie porusza również tematy, które wcześniej pojawiały się już w jej książkach. „Masłowska wokalistka ciągle jest Masłowską pisarką. (…) Jak w swoich powieściach Masłowska demaskuje pustkę tej rzeczywistości poprzez język. I ten niezwykły talent do żonglowania słowami pozostaje jej kluczowym atutem.”/Robert Sankowski, GW, 21.02.2014
     
     12. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa plenerowa grafik Darii Mielcarzewicz: „Daria rysuje, Oni mówią".
     Seminarium samorządowe: zaproszenia.
     Spotkanie literackie, spektakl plenerowy, wystawa, warsztaty „Literatura i design”: wstęp wolny.
     Koncert: wejściówki.
     
     Przebieg seminariów samorządowych i wieczornych dyskusji można śledzić poprzez transmisję on-line za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.      

     Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.
     
     Patronem medialnym 12. Letnich Ogrodów POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ładna dziewczyna na fotce! Chętnie bym się z taką umówił na randkę!;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Mikuś(2015-06-10)
 • Z tych naszych rozmów wyłania się idea występów i... jakich jeszcze nie było. Stworzenia czegoś zupełnie nowego. Nowa wartość może powstać jako synteza różnorodnych sprzecznych ze sobą wartości. Jeżeli chcemy osiągnąć nową wartość, musimy doprowadzić do konfliktu między tym, co fizyczne, a tym, co duchowe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-06-10)
 • zenada prawda jest bolesna 80 % mlodych ludzi ucieka z miast takich jak nasze wiec o czym wy gadacie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  mlodyalojzy(2015-06-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 7
AMK Zabudowa baru
Fronty mdf frezowane kolor mat
AMK-Recepcja