Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwszy spacer

 
Elbląg, Pierwszy spacer (fot. A. Wyszyński)
Rek

W tym tygodniu (11 kwietnia) odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkań z Przyrodą i Krajoznawstwem”. To spotkanie zapoczątkowało przygotowane przez nas na okres wiosenno-letni spacery, które mają na celu przybliżenie dzieciom różnych ciekawych tematów związanych z otaczającym nas miastem i przyrodą, której czasami nawet nie zauważamy. Zobacz zdjęcia.

Pod budynkiem PTTK punktualnie o godzinie 16.30 stawiła się młodzież wraz z opiekunami ze Szkół Podstawowych nr 6, 12 i 19 z Elbląga, a my – tzn. Jolanta Kałabun i Leszek Marcinkowski – rozpoczęliśmy historyczną wędrówkę.
     Tematem naszego spaceru było „Nasze niezwykłe Stare Miasto”. Spacer rozpoczęliśmy, przybliżając dzieciom dzieje ulicy Krótkiej i budynku, w którym obecnie mieści się PTTK. Kolejnym przystankiem był Plac Słowiański, gdzie młodzież dowiedziała się, jakie były dzieje poczty elbląskiej, sięgające czasów krzyżackich, jak wyglądał ratusz stojący przy tym placu, poznały też historię nieistniejących już pomników, które dawniej upiększały wygląd tego miejsca. Na koniec omówiliśmy tablice pamiątkowe, która znajdują się na trawniku na wprost poczty i pozdrowiliśmy sędziwy dąb – pomnik przyrody posadzony na pamiątkę 600-lecia istnienia naszego miasta.
     Dalej swoje kroki skierowaliśmy na ul. Garbary, gdzie przybliżyliśmy dzieciom historię Mennonitów i kamienicy, która przypomina nam o tych ludziach. Ulicą Przymurze przemknęliśmy ku boisku I LO, w pobliżu którego obejrzeliśmy formę przestrzenną Magdaleny Abakanowicz. I tu dzieci poznały historię spotkań artystów odbywających się w Elblągu w latach 60-tych, noszących nazwę „Biennale form przestrzennych”, oraz historię pomnika Diany stojącego tuż obok Liceum.
     Stąd udaliśmy się do Bramy Targowej, przy której zapoznaliśmy wszystkich z historią obwarowań miejskich oraz przybliżyliśmy historię Ferdynanda Schichaua i jego zakładów. Z kolejnym fragmentem naszej historii zapoznaliśmy młodzież przy podominikańskim kościele Najświętszej Marii Panny, obecnie bardziej znanym jako Galeria EL, po czym przeszliśmy na ulicę Stary Rynek i tu dzieci dowiedziały się, jak bardzo ważna była ta ulica w dawnych czasach i jakie pełniła role. Bardzo zdziwione były informacją, że ulica ta tętniła życiem handlowym i gospodarczym. Pomaszerowaliśmy dalej pokłonić się przepięknie zrekonstruowanej kamienicy zwanej „Domem Królów” i po zapoznaniu się z historią tego zabytku przemieściliśmy się pod katedrę św. Mikołaja. Historia największej świątyni naszego miasta i stojącego w pobliżu ratusza zafascynowała dzieci tak, że z ogromną ciekawością chłonęły nasze informacje.
     Ścieżka Kościelna była ostatnim zabytkiem, który omówiliśmy, ponieważ skończył nam się czas przeznaczony na spacer, a panie i dzieci czuły się już zmęczone od nadmiaru informacji, które przekazaliśmy im w tak krótkim czasie. Obiecaliśmy młodzieży, że innym razem przygotujemy wycieczkę, która będzie kontynuacją naszej dzisiejszej i wtedy dokładnie zapoznamy ich z historią, której nie zdążyliśmy przekazać im dziś.
     Dzieci gromkimi brawami bardzo serdecznie podziękowały nam za prowadzenie spaceru i dopytywały się, co im przygotujemy na kolejne spotkanie.
Jola Kałabun, PTTK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.