UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podróż z mistrzem akordeonu

 
Elbląg, Marcin Wyrostek wystąpił z zespołem i EOK pod batutą Marka Mosia
Marcin Wyrostek wystąpił z zespołem i EOK pod batutą Marka Mosia (fot. Michał Skroboszewski)

Marcin Wyrostek z zespołem i Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Marka Mosia udowodnił, że polska muzyka w połączeniu z ludowymi inspiracjami i dźwiękami akordeonu to cudowna mieszanka, w której można się zapomnieć. Nic więc dziwnego, że kolejny koncert festiwalu „Polska muzyka na Żuławach” przyciągnął do kościoła w Krzyżanowie – Starym Polu tłumy melomanów. Zobacz fotoreportaż.

Gotycki kościół w Krzyżanowie koło Starego Pola to jedyne miejsce, w którym Elbląska Orkiestra Kameralna koncertuje od początku istnienia letniego festiwalu, a więc już piąty raz. Mały jubileusz wypadł okazale, bo inaczej po prostu być nie mogło, jeśli z koncertem przyjeżdża Marcin Wyrostek, wirtuoz akordeonu, który podbił serca widzów z całego kraju, wygrywając jeden z programów talent show. Od tego czasu kariera tego gruntownie wykształconego muzyka nabrała rozpędu, a efektem jest kilka nagranych płyt. Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. utwory z dwóch ostatnich krążków „For Alice” i „Polacc”. - Rzeczywiście zwróciliśmy się w stronę naszych polskich korzeni, inspirując się tradycyjną muzyką ludową, twórczością kompozytorów XX wieku i współczesnych – mówił Marcin Wyrostek o płycie „Polacc”.
     Efekt naprawdę robi wrażenie, szczególnie wykonanie znanej ludowej pieści „Zabrałaś serce moje”, podczas której publiczność nuciła znany jej doskonale tekst. - Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie krajobrazy zielonej wyspy – zachęcał Marcin Wyrostek przed wykonaniem kolejnego utworu - „Śmierci Marty Stuart”. Chwalił elbląskich muzyków za poziom artystyczny. - EOK to naprawdę pierwsza liga. To nasza idealna polska reprezentacja – nawiązywał do Mundialu.

  Elbląg, Kościół w Krzyżanowie wypełnił się do ostatniego miejsca
Kościół w Krzyżanowie wypełnił się do ostatniego miejsca (fot. MS)


     - Naszej polskiej muzyki nie musimy się wstydzić. Państwo się o tym dzisiaj przekonają – mówiła tuż przed koncertem Bożena Sielewicz, dyrektor EOK. I miała rację. Dźwięki rozchodzące się w zabytkowym kościele sprawiały, że w tej jednej chwili można było zapomnieć o całym świecie.
     Koncert w Krzyżanowie odbył się w roku jubileuszu 699-lecia erygowania parafii w Krzyżanowie. Przed 700-leciem organizatorzy festiwalu ustawili poprzeczkę bardzo wysoko. I to sami sobie.
     Kolejne koncerty Festiwalu "Polska Muzyka na Żuławach" odbędą się w czwartek w elbląskiej katedrze i w piątek w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, Początek o godz. 19, wstęp wolny. 
     


     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym festiwalu i EOK
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama