UWAGA!

Podsumowanie projektu Wydźwięki/Resonances

 Elbląg, Podsumowanie projektu Wydźwięki/Resonances

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na oficjalne podsumowanie projektu Wydźwięki/Resonances, które odbędzie się w Krużganku Galerii EL w piątek, 12 grudnia o godz. 18. Wstęp wolny.

Projekt Wydźwięki/Resonances, realizowany przez Galerię EL we wrześniu tego roku miał na celu ukazanie twórczości artystycznej w obszarze sztuki dźwiękowej, która w Polsce jest ciągle niszowa. Na projekt złożyły się koncerty, performance, wykłady i warsztaty z dziedziny sztuki dźwiękowej. W Galerii EL można było zobaczyć i posłuchać m.in. Fennesza (A) jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie artystów, tworzących w nurcie muzyki ambient, Lillevana (D) wybitnego światowego twórcę animacji i sztuki video oraz Annę Zaradny (PL) uznaną w kraju i zagranicą artystkę sztuk wizualnych, kompozytorkę, improwizatorkę, artystkę sound artu, animatorkę festiwali muzycznych.
       Podczas piątkowego podsumowania projektu zobaczymy film dokumentalny Marcina Borchardta "Wydźwięki / Resonances", realizowany podczas trwania Festiwalu. Odbędzie się także promocja książki "Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących. Tom pierwszy" z możliwością jej zakupu.
       Ta napisana w formie popularyzatorskiego przewodnika książka jest świadectwem rewolucyjnych zmian w myśleniu o muzyce, jakie dokonały się po drugiej wojnie światowej. W pierwszej części rozpisanej na trzy tomy monografii autor koncentruje się na czterech tematach: wynalazczości i eksperymentach Johna Cage’a; muzyce konkretnej i zmaganiach Pierre’a Schaeffera z kanonem „do, re, mi”; historii wczesnej muzyki elektronicznej, a zwłaszcza zagadnieniu mechanizacji, elektryfikacji i matematyzacji muzyki od Pitagorasa do początków lat 70. XX wieku; oraz przedstawieniu sylwetek czterech minimalistów (La Monte Young, Terry Riley, Steve Reich, Philip Glass), których kompozycje podbiły muzykę amerykańską u schyłku ubiegłego stulecia. Każdemu z rozdziałów towarzyszy syntetyczny „Przewodnik” po najważniejszych kompozycjach i nagraniach poszczególnych artystów. Celem książki jest promocja nowej muzyki oraz wypełnienie luki istniejącej w polskim piśmiennictwie w zakresie publikacji popularyzujących współczesną muzykę awangardową, zarówno w jej filharmonicznym, jak i undergroundowym wcieleniu.
       Muzycznym akcentem będzie występ Marcina Dymitera aka Emitera oraz grupy SoundLab, w której gra kurator Festiwalu Wydźwięki/Resonances – Maciej Olewniczak.
      
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama