Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poetyckie powidoki

Andrzej K. Waśkiewicz poeta, krytyk literacki czytał w elbląskim klubie "Studnia” swoją poezję - fragmenty dwóch poematów "Mirbad 7" oraz "Morena, zima. Notatki do poematu".

Andrzej K. Waśkiewicz (rocznik 1941) jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odegrał znaczną rolę w studenckim środowisku kulturalnym i literackim w latach sześćdziesiątych. Był związany z Orientacją poetycką Hybrydy. Redagował bądź współredagował szereg wydawnictw Zrzeszenia Studentów Polskich i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Obecnie jest wiceprezesem Związku Literatów Polskich.
     Andrzej K. Waśkiewicz zajmuje się również badaniem twórczości poetyckiej twórców związanych z polska awangardą lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.
     - Jest to twórczość niełatwa, dotykająca obszarów rudymentarnych, istnienia, w wszystko odbija się o świadomość – o utworach Waśkiewicza powiedział prowadzący spotkanie Ryszard Tomczyk. - Dostrzegam wyraźna zbieżność metody krytyka literackiego z poezją, którą pisze. Zajmuje się z taką zachłannością poezją awangardową. Poza tym jest to także poezja odwołująca się do przeżyć dzieciństwa.
     W poezji Waśkiewicza często pojawiają się elementy powidoków, chętnie wykorzystywanej w twórczości plastycznej i literackiej polskiej awangardy. Powidok jest zjawiskiem optycznym, powstającym po zadziałaniu na siatkówkę oka silnego światła. Pozostaje w widzeniu i świadomości obraz określany jako widok pozytywny, w kolejnej fazie powstaje powidok negatywny, który jest sygnałem obrazu źródła światła o barwie dopełniającej. W podobny sposób powstają powidoki pejzaży, przedmiotów, w sztuce są też powidoki wrażeń i przeżyć.
     Poezja Andrzeja K. Waśkiewicza nie znalazła samych tylko zwolenników.
     - Pana cynizm przekracza moje najśmielsze oczekiwania - powiedział elbląski literat Mieczysław Lenckowski. - Pan chce nam narzucić okrutny i zły świat. Narzuca nam pan wizje świata bez sacrum, bez przeżywania.
     Sam poeta odpowiedział krótko: dość gadania o sacrum, je trzeba przeżywać. W czasie dyskusji padły stwierdzenia z ust Grzegorza Baranowskiego, że zaprezentowane fragmenty poematów ukazują człowieka bardzo zagubionego w nowej rzeczywistości, bo nie ma już pierwszych sekretarzy, którzy nakreślali kierunki. W tej poezji czuje się nostalgię za czasami, kiedy twórcami opiekowało się państwo.
     Waśkiewicz stwierdził, że po 1989 r. nie pojawiła się żadna nowa rzeczywistość:
     - Co tak naprawdę się stało? Nic szczególnego. Rzeczywistość nie zmieniła się radykalnie. Trudno powiedzieć, czy tamta rzeczywistość była lepsza. Ona po prostu przestała istnieć, jej nie ma. Zmienia się rzeczywistość społeczna, a wraz z nią wrażliwość. I ja też zmieniam styl.
     Spotkanie z autorem zorganizowało Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów SEKA.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pani B.S. jest autorką fantastycznych wierszy erotycznych, powinna odwiedzić Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-03-03)
 • Pan Tomczyk umie mówic mądrze i zawile. I taką umiejętność trzeba cenić. Brawo prosimy o więcej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-03-04)
 • Mam pytanie .Piszę wiersze gdzie mozna by je wysłać Moze jest w Elblągu jakiś klub czy cos w rodzju kólka poetyckiego Chciałabym pokazac je komus do oceny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Poetka(2004-03-04)
 • poetka: Jak twoje wierze sa na takim samym poziomie jak pisanie na tej stronie, to lepiej je wyrzuc do kosza. Zadajesz pytanie, ale nie konczysz zdania pytajnikiem, brak dwukropka badz srednika....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-03-04)
 • Do tego co odpisał poetce. Poeta (głąbie albo głłąbico) moze wypowiadać sie nie stosując interpunkcji bo to jest właśnie poeta a Ty jesteś cymbał bez podpisu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Podpisujacy się(2004-03-05)
 • Te, podpisujacy sie: twoj podpis tyle znaczy i jest wart co i bez podpisu. Poeta moze sobie wyczyniac co chce ale w swojej poezji a nie na publicznym forum. Ciekaw jestem, jakby taki "poeta" napisal podanie do >zwierzchnosci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-03-05)
 • Brawa dla Lenckowskiego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mur(2004-03-05)
 • Nic nie rozumiecie, nie znacie się na poezji i sztuce i głupoty pleciecie. Ja wiem, na czym polega dobra poezja. Moge służyć radą tylko postawcie piwko. Udowodnię wam, że się nie znacie, a pleciecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jan M.(2004-03-07)
 • Poetko, jedno z "kółek" masz wymienione w artykule: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów SEKA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2004-03-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Agama brodata
Ochotka żywa
karma kanarek
karma p. falista