Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pokazy pofestiwalowe „Żydowskie Motywy”

 
Elbląg, Pokazy pofestiwalowe „Żydowskie Motywy”
Rek

W piątek 14 listopada o godz. 18 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na projekcję w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Będzie można zobaczyć dwa filmy dokumentalne: „Pani spod szóstki” oraz „Piętno?”. Wstęp wolny.

Festiwal Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
     Projekcje w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy odbywają się w Bibliotece Elbląskiej we wszystkie listopadowe piątki. Miejsce projekcji: Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7.
     
„Pani spod szóstki”, reż. Malcolm Clarke (Kanada/USA/UK, 2013, 39’)
     Oscar dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego (2014)
     O filmie:
„Pani spod szóstki”, laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu historii roku. Mająca 109 lat Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust, każdego dnia ćwiczyła na fortepianie przez dwie i pół godziny. Aż do śmierci w dniu 24 lutego 2014 była osoba niezależną i przypisywała swoje długie życie nie „dobrym genom”, ale „dobrej muzyce”. Pozytywny i optymistyczny ogląd świata oraz głębokie przekonanie o zasadniczej dobroci rodzaju ludzkiego utrzymywało Alice Herz Sommer przy życiu przez ponad stulecie.
     kraj i rok produkcji: Kanada, USA, Wielka Brytania, 2013
     reżyseria: Malcolm Clarke
     scenariusz: Malcolm Clarke, Carl Freed
     zdjęcia: Kieran Crilly
     montaż: Carl Freed
     muzyka: Luc St. Pierre
     produkcja: Reed Entertainment, Média Vérité Films, Bunbury Films
     rodzaj filmu: dokumentalny
     czas trwania: 39 min.
     
„Piętno?”, reż. Marti Sans, (Hiszpania, 2012, 73’)
     Pierwsza Nagroda za najlepszy długometrażowy dokument na Żydowskim Festiwalu Filmowym
     w Punta del Este (Urugwaj, 2013)
     O filmie:
„Piętno?” powstało z potrzeby autora, Martí Sansa, wytłumaczenia sobie powodów, dla których przez 50 lat lekceważył prawie wszystko co dotyczyło tradycji, będącej częścią jego kulturowego i genetycznego dziedzictwa. Dzięki wywiadom z piętnastoma ekspertami film ten rozwija historię i kolejne mutacje judeofobii, począwszy od oskarżeń ze strony chrześcijan o „bogobójstwo” aż do wyłonienia się nowoczesnego państwa Izrael. Piętno? proponuje zakwestionowanie kluczowych idei odziedziczonych przez stulecia nieporozumień i nietolerancji, które wymagają ponownego przemyślenia.
     kraj i rok produkcji: Hiszpania, 2013
     reżyseria: Martí Sans
     scenariusz: Martí Sans, Marçal Cebrian
     zdjęcia: Marcos Pasquin
     montaż: Albert Bernal
     muzyka: Angel Farres
     produkcja: Altervideo
     rodzaj filmu: dokumentalny
     czas trwania: 73 min.
     Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Seat