Poniedziałek 15-10-2018, imieniny Teresy, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Pomosty jednoczą

W piątek, 21 listopada, w centrum kultury "Światowid" zainaugurowane zostaną "Pomosty", czyli Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej, które mają łączyć młodych ludzi na drodze do Unii Europejskiej. Program realizowany będzie do czerwca 2004 roku.

W poprzednich edycjach to taniec był głównym narzędziem w promowaniu idei integracji europejskiej, obecnie organizatorzy - Stowarzyszenie Taneczne "Jantar" oraz CKiWM "Światowid" - postanowili rozszerzyć imprezę o spotkania młodzieży uzdolnionej w innych dyscyplinach artystycznych, m.in. plastyce i fotografii.
     - Podobne inicjatywy od wielu lat realizowane są w środowisku osób niepełnosprawnych, gdzie spotykają się z dużym zainteresowaniem - mówi Justyna Kozłowska z centrum kultury Światowid. - Przykładem mogą być Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych. W ubiegłych latach realizowany był również program pn. "Kadyny - wioska sztuki, twórcze spoiwo czasu", mający na celu wspólne warsztaty artystyczne i spotkania osób z różnych krajów. Widząc zapotrzebowanie środowiska na tego typu przedsięwzięcia postanowiliśmy inicjatywę reaktywować i doprowadzić do wymiany i wzajemnej konfrontacji pomiędzy młodymi artystami z Polski i Kaliningradu. Organizować będziemy serię spotkań o wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym.
     "Pomosty" pomyślane zostały jako cykl warsztatów, konferencji, konkursów i seminariów. Pogłębieniem integracji młodzieżowego środowiska artystycznego będą wspólnie realizowane konkursy, przeglądy i wystawy. Uczestnikami programu będą młodzi ludzie współpracujący w dziedzinie kultury pochodzący z Polski i Rosji.
     - Mamy nadzieję, że takie kontakty, bezpośrednie spotkania i wymiana doświadczeń i poglądów przyczynią się do przełamywania barier i stereotypów zakorzenionych w naszych kulturach - dodaje Justyna Kozłowska. - Wierzymy, że wpłynie to na zniwelowanie ewentualnego negatywnego postrzegania sąsiadów z zagranicy oraz pozwoli na lepsze poznanie, a tym samym nawiązanie bliższej współpracy.
     Dzięki uczestnictwu w warsztatach poprawi się także sytuacja młodych artystów, którzy będą postrzegani jako wartościowi partnerzy, podnoszący jakość imprez artystycznych. Wspólne warsztaty wykładane będą w języku polskim i rosyjskim, dzięki czemu młodzież systematycznie podnosić będzie znajomość języka. Materiały informacyjne dotyczące programu wydane zostaną w dwóch językach i rozpowszechnione zarówno w Polsce, jak i w Rosji.
     - Realizacja programu "POMOSTY" już się rozpoczęła - mówi Justyna Kozłowska. - We wrześniu i w październiku trwały prace organizacyjne, aktualnie przygotowujemy się do inauguracji Europejskich Spotkań Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej. W dniach 21 i 22 listopada przedstawimy wszystkie dziedziny, którymi będziemy się zajmowali w realizacji "POMOSTÓW", zaprezentujemy artystów z Rosji (Kaliningrad) i Polski (Elbląg).
     Celem tego dwudniowego spotkania jest promocja programu "Pomosty" i integracja uczestników i organizatorów.
     - Ogłosimy również konkursy ceramiczny, batiku, plastyczny i fotograficzny - dodaje. - Tematy konkursów to: plastycznego - "Ja w rodzinie", ceramicznego - "Autoportret", batiku - "Nasze miasta", fotograficznego - "Pokaż mi swoje miasto". Konkursy ogłosimy w szkołach i ośrodkach kultury na terenie Polski i obwodu kaliningradzkiego. Mogą w nich brać udział również osoby indywidualne.
     Uwieńczeniem będą wspólnie zrealizowane i instalowane wystawy w miesiącu czerwcu 2004 r. W grudniu odbędą się seminaria tematyczne: "Rola instruktora w zespołach zainteresowań artystycznych", "Edukacja artystyczna dzieci i młodzieży", "Centrum Spotkań Europejskich programem międzynarodowej współpracy kulturalnej". Zaś w styczniu i w lutym 2004 r. - warsztaty z zakresu tańca towarzyskiego, ludowego i współczesnego. W warsztatach w zakresie towarzyskiego tańca sportowego wezmą udział tancerze zarówno z Polski jak i zza granicy. Prowadzone będą przez obecnie najlepszych w Polsce trenerów i choreografów z zakresu tańca towarzyskiego.
     - Warsztaty z pozostałych dziedzin, czyli wokalne, fotograficzne, plastyczne, warsztaty zespołów instrumentalnych, prowadzić będziemy w kolejnych miesiącach - w lutym i marcu - dodaje J. Kozłowska. - W marcu i kwietniu planujemy dwudniowe spotkania muzyków i wokalistów, które będą miały na celu wyłonienie najlepszych i pomocy w promowaniu zespołów i wokalistów na imprezach organizowanych w Elblągu i Kaliningradzie.
     W kwietniu i maju odbędą się konfrontacje zespołów tańca współczesnego oraz konfrontacje zespołów ludowych i par tanecznych tańczących taniec narodowy. W tym czasie odbędą się również seminaria: "Dostosowanie przepisów organizacyjnych i sędziowskich imprez artystycznych i sportowych do rangi europejskiej" oraz seminarium nt. "Aspekty współpracy transgranicznej w Euroregionie Bałtyk", które dotyczyć będzie roli i zadań jakie odgrywa Euroregion Bałtyk, uwypuklając współpracę młodzieży i dzieci jako pokolenia z sobą współpracującego w przyszłości.
     W maju i czerwcu przyszłego roku odbędzie się Turniej Towarzyskiego Tańca Sportowego, ogłoszenie wyników konkursów: fotograficznego i z dziedziny plastyki oraz wystawy pokonkursowe. Na zakończenie "POMOSTÓW" zaproszeni zostaną uczestnicy programu, którzy wspólnie wezmą udział w spotkaniu podsumowującym organizację Europejskich Spotkań Młodzieży Uzdolnionej Artystycznie.
     Przed nami inauguracja "POMOSTÓW". 21 listopada o godz. 18.00 wystąpią: Teatr mody "Radość", wokaliści z DK "Mariakow", grupa baletowa, zespół Ziemia Elbląska. Będzie można również zobaczyć tancerzy z Kaliningradu prezentujących sportowy taniec towarzyski. Wstęp na inaugurację jest wolny.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Soczewki progresywne 390zł
OKOWOKO s.c.