Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pora poezji – dzień drugi

Biblioteka Elbląska i Instytut Książki zapraszają na drugi dzień Pory Poezji. Dziś (12 marca) o godz. 18 w Sali „U św. Ducha" odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący najnowszej poezji polskiej. W spotkaniu uczestniczyć będą Piotr Marecki, Igor Stokfiszewski i Marcin Orliński. Wstęp wolny.

„4 Pory Książki" to pomysł na całoroczną promocję czytelnictwa i współczesnej literatury polskiej, a także najciekawszych zjawisk literatury światowej. Charakter festiwalu pozwala na wyprowadzenie książki w przestrzeń publiczną, umożliwiając jej dotarcie nawet do odbiorców przypadkowych. Dzięki cykliczności festiwalu dyskusja o literaturze i życiu literackim ma miejsce w mediach kilka razy do roku.
     „4 Pory Książki" są również jedynym polskim festiwalem literackim nie zawężającym swoich zainteresowań do jednego wyłącznie gatunku literackiego i mającym przy tym charakter międzynarodowy. Głównym elementem festiwalu są spotkania autorskie. Towarzyszą im imprezy okołoliterackie, przygotowywane z myślą o tych, którzy na co dzień nie uczestniczą w sposób czynny w życiu literackim. W ten sposób problematyka współczesnej literatury pokazywana jest w szerszym kontekście kulturalno-społecznym.
     
     Program Pory Poezji
     12 marca (czwartek)
     godz. 18 – „Prognozy poezji" - panel dyskusyjny z udziałem Igora Stokfiszewskiego (prowadzący), Marcina Orlińskiego i Piotra Mareckiego.
     
     13 marca (piątek)
     godz. 19 – „Między egzystencjalizmem a obiektywną obserwacją świata" - wieczór autorski Tadeusza Dąbrowskiego. Prowadzący: Marcin Orliński.
     
     Igor Stokfiszewski studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2001-2006 był redaktorem działu literackiego magazynu „Ha!art", pracował jako kurator Klubu w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Współpracuje przy międzynarodowych literackich programach stypendialnych z Willą Decjusza w Krakowie. Od 2006 członek zespołu „Krytyki Politycznej", współkurator REDakcji KP - otwartej świetlicy kulturalnej mieszczącej się na ul. Chmielnej w Warszawie. Współredaktor (wraz z Piotrem Mareckim i Michałem Witkowskim) książki „Tekstylia: o rocznikach siedemdziesiątych" (2002) oraz (z Piotrem Mareckim i Renatą Serednicką) tomu „Ludzie, miasta: literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy - ślady nieistniejącego języka" (2008). Współautor scenariusza filmu Grega Zglinskiego „Na swoje podobieństwo" (2001).
     Jako dramaturg zrealizował z reżyserem Wojtkiem Klemmem „Piekarnię" Bertolda Brechta (Teatr Stary, Kraków 2008). Szkice i recenzje publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej", „Tygodniku Powszechnym", „Krytyce Politycznej", „Notatniku Teatralnym", „Ha!arcie", „FA-arcie" i „die tageszeitung". Jako recenzent filmowy współpracował z programem telewizyjnym Kinematograf (TVP 1). Jest recenzentem książkowym programu Czytelnia (TVP Kultura). Prowadzi seminarium literackie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia na warszawskiej Pradze.
     
     Piotr Marecki(fot. niżej) - redaktor, wydawca, kulturoznawca. Absolwent polonistyki i filmoznawstwa, doktor kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Spraw Publicznych UJ. Współtwórca i redaktor naczelny interdyscyplinarnego magazynu o nowej kulturze „Ha!art" (od 1999 roku), wydawca (m.in. Mariana Pankowskiego, Sławomira Shutego, Michała Witkowskiego, Marty Dzido, Radosława Nowakowskiego), organizator festiwali literackich i sesji naukowych. Redaktor w wydawnictwie Korporacja Ha!art. Aktywnie działa w trzecim sektorze (w latach 2000-2007 prezes Stowarzyszenia i Fundacji Krakowska Alternatywa). Zajmuje się współczesnym kinem i literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami, publikuje w książkach zbiorowych oraz czasopismach m.in. w „Kinie", „Lampie", „Kwartalniku Filmowym", pisze felietony o tematyce kulturalnej do „Gazety Wyborczej" w Krakowie. Oprócz nowej literatury, zajmuje się także pisarzami „źle obecnymi", niedocenionymi (m.in. promując twórczość Mariana Pankowskiego, Krzysztofa Niemczyka, Stanisława Czycza, Stefana Themersona). Współautor głośnej antologii o młodej literaturze polskiej „Tekstylia: o rocznikach siedemdziesiątych" (2002), redaktor książek o literaturze internetu ("Liternet", 2002, „Liternet.pl", 2003), redaktor słownika młodej polskiej kultury „Tekstylia bis" (2006) oraz autor tomu „Pospolite ruszenie" (2005) o polskich czasopismach kulturalnych ukazujących się po 1989 roku. Członek zespołu „Krytyki Politycznej", gdzie odpowiada za sprawy wydawnicze.
     

 


     
     Marcin Orliński - poeta i krytyk literacki. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu nagród literackich, m. in.: im. R. Wojaczka, im. C. K. Norwida. Wiersze i teksty krytycznoliterackie publikował w wielu ogólnopolskich czasopismach, takich jak "Gazeta Wyborcza", „Odra", „Twórczość", „Tygodnik Powszechny", „Topos", „Studium", „Kresy" czy „Akcent", a także w wydawnictwach zwartych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Redaguje „Zeszyty Poetyckie". Wydał tom wierszy Mumu humu (Zielona Sowa, Kraków 2006).

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Plecaki i tornistry
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Prezent na Dzień Chłopaka