Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Porcelanowy początek pięknej przyjaźni

 
Elbląg, Porcelanowy początek pięknej przyjaźni Jak chińska porcelana trafiła na elbląskie stoły? (fot. MAH)
Rek

Kruchy obiekt pożądania, kiedyś był oznaką luksusu i statusu społecznego. Po upływie wieków wyciągnięty z ziemi (dosłownie) trafi na wystawę. O tym, jaką podróż musiała przebyć chińska porcelana, by znaleźć się na elbląskich stołach, przekonamy się w grudniu w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Ekspozycją już zainteresowali się przedstawiciele konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Może to początek miłej i owocnej współpracy?

Kilka tygodni temu konsul generalna Zhao Xiuzhen oraz konsul Li Minghui z Konsulatu Generalnego ChRL w Gdańsku odwiedzili elbląskie muzeum i obejrzeli liczący ok. 200 obiektów zbiór chińskiej porcelany pochodzącej z badań na Starym Mieście. Z zainteresowaniem słuchali o historii naszego miasta oraz o zabytkach i atrakcjach turystycznych. Przyjechali po raz pierwszy i wiele wskazuje na to, że nie ostatni.
     Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowuje bowiem wystawę, na której zaprezentowane zostaną dalekowschodnie, porcelanowe naczynia sprowadzone do Elbląga w XVII i XVIII stuleciu. Artefakty te są świadectwem nie tylko upodobań mieszkańców, ale też ich poczucia przynależności do europejskiej cywilizacji, wyrażającej się w modzie na picie kawy i herbaty z delikatnych czarek przy jednoczesnym zainteresowaniu egzotyczną kulturą.
     Wystawa stanowi uzupełnienie katalogu autorstwa dr Barbary Pośpiesznej i dr Mirosława Marcinkowskiego. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie wyrobów z porcelany dalekowschodniej, pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych. Prezentowane i opisywane artefakty obrazują związki Elbląga i dawnej Rzeczpospolitej z Orientem, życie codzienne mieszkańców Europy oraz wymianę handlową z Dalekim Wschodem.
     Tę publikacje przedstawiciele elbląskiego muzeum podarowali dyplomatom z Chińskie Republiki Ludowej podczas swojej wizyty w Gdańsku. - Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze – wspomina Maria Kasprzycka, dyrektor MAH w Elblągu. - Pani konsul generalna Zhao Xiuzhen z zainteresowaniem przyjęła naszą publikację dotyczącą chińskiej porcelany. Poradziła, by wystąpić o patronat nad wydawnictwem i wystawą, którą otworzymy 8 grudnia, do ambasady ChRL w Warszawie. Sama z chęcią przyjęła zaproszenie do ponownej wizyty w naszym muzeum. Wyraziła również chęć obejrzenia Elbląga z bliska, jak również pobliskich atrakcji m.in. Kanału Elbląskiego wraz z pochylniami.
     
     Wystawa „Dalekowschodnie skarby Elbląga – porcelana chińska z badań archeologicznych Starego Miasta” zostanie otwarta 8 grudnia. Promocja katalogu rozpocznie się o godzinie 17 w sali edukacyjnej budynku Gimnazjum, a otwarcie wystawy o godz. 18 w budynku Podzamcza. Wstęp wolny.      

     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli