UWAGA!

Poznaj stypendystów „Promocji”

 Elbląg, Magdalena Jędrzejewska
Magdalena Jędrzejewska

W czwartek (24 listopada) w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się Koncert Donacyjny, podczas którego elbląscy artyści otrzymają stypendia programu „Promocje 2011”. Zobacz sylwetki laureatów.

Wiktoria Głowińska
       Jest uczennicą ZPSM II stopnia w Elblągu w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i jest dopiero na początku swej drogi artystycznej. Dlatego też obecnie najważniejsze jest podnoszenie kwalifikacji na m.in. Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Białoszycach, Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Łańcucie. Przygotowywany repertuar konkursowy miała okazję zaprezentować podczas warsztatów mistrzowskich w Zakopanem a koncert odbył się w willi Karola Szymanowskiego „Atma”
       W minionym roku otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe” 2010 na Słowacji a w bieżącym również wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych, który odbył się w Elblągu.
      
       Magdalena Jędrzejewska
      
Jest studentką pierwszego roku historii sztuki w Gdańsku. Ukończyła III Liceum ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu, „lecz by powiedzieć o szkołach, które w większości ukształtowały to, kim teraz jestem, muszę podkreślić moją 10-letnią naukę w elbląskiej szkole muzycznej. To właśnie tam zaszczepiono we mnie, bynajmniej nie siłą, wielką miłość do muzyki, głównie klasycznej, poważnej, aczkolwiek własnymi drogami pokochałam tę rozrywkową. W wieku 5 lat zaczęłam naukę gry na fortepianie, gram wciąż i mam zamiar nadal starać rozwijać się w tym kierunku. Od niecałego roku również gram na klawesynie wraz z mistrzem Ryszardem Skotnickim, dzięki Jego pomysłowi, muzykę dawną. Okazało się to być moją nową pasją. Myśl o malarstwie, czy jakimkolwiek działaniu plastycznym urodziła się całkiem niedawno, bo dopiero w liceum - zaczęłam uczęszczać do pracowni pani Katarzyny Smei-Skulimowskiej w Młodzieżowym Domu Kultury i pokochałam malarstwo. Tak się stało, że odnalazłam potrzebę wyrażania się tym rodzajem mowy.
       Interesuje mnie wiele rzeczy, aczkolwiek klarownym stało się, że do życia niezbędna jest mi muzyka, malarstwo i chodzenie po górach, więc na tym głównie się skupiam. Najważniejszym jednak motorem w moim życiu jest postać mojego Taty, Janusza Jędrzejewskiego, mojego autorytetu w wielu dziedzinach - muzyki, sztuki w ogóle, miłości do gór czy, nade wszystko, wiary.”
      
       Karolina Kardas
      
Jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu a obecnie studentką pierwszego roku malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Na uczelnię dostała się z bardzo dobrym wynikiem. „Osiągnięcie tego upragnionego celu wymagało ogromnego zaangażowania i pracy. Warsztat(przygotowanie do egzaminu) zdobyłam między innymi w pracowni plastycznej w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu prowadzonej przez panią Katarzymę Smeję-Skulimowską. W MDKu na wystawie zbiorowej w 2010 i 2011 roku znalazło się kilka moich prac rysunkowych i malarskich. Natomiast w CSE „Światowid” poznałam inne techniki plastyczne takie jak batik, linoryt, ceramika i rzeźba. Owoce pracy znalazły się na pokonkursowej wystawie „Ceramiony 2010”. Zdobyłam również wyróżnienie w konkursie plastycznym „Kompozycje 2009”.  Aktywnie uczestniczę w wielu imprezach kulturalnych np.: w cyklicznym już Maratonie Artystycznym. Malarstwo jest główną dziedziną sztuki, którą się zajmuję, ale nie jedyną. Moją drugą pasją jest teatr. Prowadziłam koło teatralne w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu i jednocześnie byłam liderem grupy kuglarsko-teatralnej „Divertir”. W 2010 roku pełniłam funkcję reżysera i scenografa spektaklu teatru ognia wieńczącego projekt „Objazdowy Teatr Cyrkowy” z programu „Młodzież w Działaniu”.
      
       Monika Matysiak
       Urodziła się w 1994 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie mgr Beaty Glazy – Sutt. Od 2008 roku jej nauczycielem jest prof. Krystyna Jurecka. Monika uczestniczyła w wielu konkursach (m.in. I i II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, Kocian Violin Competition w Czechach, X Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku) oraz warsztatach muzycznych (Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Bałoszycach). Jest laureatką „Przedwiośnia Talentów” oraz Stypendystką Prezesa Rady Ministrów.
      
       Barbara Misiewicz
      
Urodziła się w Elblągu i tu rozpoczęła naukę w gry na wiolonczeli w klasie w klasie znakomitego pedagoga prof. Olega Studnickiego w elbląskiej szkole muzycznej. Kolejnym etapem Jej życia muzycznego były studia muzyczne na Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow uzyskując tytuł Bachelor of Music i Postgraduate Diploma w klasie profesora Johannesa Goritzkiego. Obecnie kontynuuje studia mistrzowskie w konserwatorium w Szwajcarii. Ubiegłe lata przyniosły jej wiele sukcesów: nagrodę Ian D Watt I Dunbar Gerber w dziedzinie muzyki kameralnej, finał prestiżowego konkursu Governor’s Recital Prize Królewskiej Akademii, a także nagrodę w dziedzinie „najlepszy muzyk orkiestrowy” za rok 2007/ 2008. W listopadzie Barbara została zaproszona na festiwal wiolonczelowy Cello Biennale w Amsterdamie, gdzie zagrała przed Nathanielem Rosen (czołowy przedstawiciel gry wiolonczelowej w Stanach Zjednoczonych, uczy w Manhattan School of Music). Była solistką na otwarciu Kelvingrove Museum uczęszczanym przez Królową Elżbietę II, jest regularnie zapraszana na Cantilena Festival na wyspie Islay, gdzie gra u boku profesorów z Akademii Królewskiej.
       Młoda wiolonczelistka powiększała swoje umiejętności i doświadczenia bardzo aktywnie także poza Akademią, co przyniosło jej współpracę z Młodzieżowa Orkiestrą Unii Europejskiej, a także z prestiżową brytyjską orkiestrą Britten Pears. Barbara ma już za sobą praktyki w profesjonalnych orkiestrach brytyjskich: the Scottish Ensemble, Scottish Opera, a także Royal Scottish National Orchestra.
       Pojawiła się u boku amerykańskiego rapera Kanye West grając w kwartecie smyczkowym przed ponad 100 tysięczną publicznością w największej sali koncertowej Szkocji: SECC. Przed rokiem zagrała na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Fringe w Edynburgu a w listopadzie miała swój debiut solowy w Edynburgu, gdzie zagrała koncert wiolonczelowy Elgara.
      
       Krzysztof Bidziński
      
Urodził się w 1979 r. w Elblągu. Zajmuje się wieloma dziedzinami nauki i sztuki m.in. historią, dokumentalistyką oraz muzyką. Od 1998 r. udziela się artystycznie nie tylko na lokalnej scenie. Koncertował m.in. w Krakowskiej Piwnicy Artystyczno-Muzycznej „Faust” oraz w elbląskim Centrum Sztuki Galeria EL. Na swoim koncie ma kilkanaście wydawnictw zrealizowanych własnym sumptem. W marcu 2007 r. uruchomił archiwum cyfrowe www.muzycznyelblag.pl opisujące historię elbląskiej muzyki z lat 1945-2011. Od 2007 r. prowadzi w Radiu EL audycję „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. W 2009 r. był kuratorem wystawy multimedialnej „Elbląska Scena Muzyczna”. Od 5 lat opisuje historie zespołów w lokalnej prasie.Najważniejsze wydawnictwa: Plankton (siedem płyt, 1998-2006), „Teraz My, Reszta Może Poczekać 2” (kompilacja z elbląskimi grupami, producent, reklama, 2009); „Muzyczna Warmia i Mazury” (kompilacja z grupami z Warmii i Mazur, producent, reklama, 2010) „Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010” (wersja elektroniczna, 2010); „Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010” (wersja tradycyjna, 2011). W przygotowaniu: „Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1237-2015”.
       W październiku 2011 r. otrzymał nagrodę w Sopockim III Ogólnopolskim Konkursie „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”. W marcu 2011 r. w ramach „Elbląskich Nagród Kulturalnych” otrzymał nagrodę „Kreatora Kultury” za rok 2010. Jest również stypendystą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
      
       Dominik Grędziński (fot. obok)

 


       Urodził się w Elblągu w 1988 roku. Tu ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną a obecnie jest studentem roku dyplomowego na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie klarnetu. Jego profesorem jest Bogdan Ocieszak.
       Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym biorąc udział w konkursach, warsztatach czy festiwalach. Ma na swoim koncie m.in. wyróżnienia: na IX Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, w 42 Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego – XIV Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach. Swój warsztat doskonalił m.in. pod okiem prof. Alessandro Travaglini. Przed nim 2 dyplomowe recitale ale i kolejne konkursy czy warsztaty.
      
       Piotr Olejnik
      
Urodził się 12 lutego 1984 roku w Elblągu. Jest niezawodowym wokalistą, pianistą i kompozytorem. Swoją karierę artystyczną rozpoczął w 2002 roku, w elbląskim Młodzieżowym Domu Kultury pod czujnym okiem Niny Dziwniel. W roku 2003, Piotr Olejnik wygrał finał wojewódzki konkursu pod hasłem „Narkotyki-Nie, bo nie” w Olsztynie. Zwycięstwo przyniosło mu skomponowanie muzyki do spektaklu pod tym samym tytułem. Obecnie komponuje piosenki do wierszy Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ernesta Brylla, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana i wielu innych. W latach 2004-2007 studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Później przez rok kształcił się na wydziale wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
       Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Zdobył m.in. drugą nagrodę na "Ogrodach Piosenek" - Festiwalu Piosenki Studenckiej w Lublinie, wyróżnienie na Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie, trzecią nagrodę na Festiwalu Piosenki Autorskiej "Oranżeria" w Radzyniu Podlaskim
       Pierwszym, zarejestrowanym nagraniem Piotra był koncert w ówczesnym Teatrze Dramatycznym w Elblągu, który odbył się na Małej Scenie, w 2005 roku. Wydarzenie to zostało zarejestrowane na specjalnym wydawnictwie i stanowi oficjalny początek dyskografii Piotra i jego zespołu. Jego pierwszy studyjny singiel zatytułowany „...jeden” został zrealizowany w toruńskim studio Black Bottle w 2006 roku. Znalazły się na nim dwa utwory: „Ulica Szarlanatów” do tekstu K.I. Gałczyńskiego (zarejestrowany w Zaiks’ie dzięki pomocy i niezmiernie żywej promocji córki autora, Kiry Gałczyńskiej) i „Od Ciebie do mnie” do tekstu Nicolae Chadzinikolau. Do utworu „Ulica Szarlatanów” powstał także teledysk, zrealizowany w ówczesnym Teatrze Dramatycznym w Elblągu. W 2007 roku ukazał się drugi materiał nagrany przez Piotra, singiel zatytułowany: „Kroki”. Utwór ten został nagrany na wydziale sztuki lubelskiego UMCS. Rok później, w listopadzie 2008 Piotr nagrał kolejnego singla. Tym razem, także na UMCS, zrealizował nagranie do tekstu Ernesta Brylla, zatytułowane „Rana”.
       Od początku pracy  w jego sukces zaangażowane były najważniejsze elbląskie instytucje, organizacje i urzędy. Niezwykłą pomoc okazują także lokalne i regionalne media. 
      
       Tomasz Steńczyk
       Jest wokalistą, gitarzystą i liderem wielu zespołów. Przede wszystkim zajmuje się muzyką autorską oraz w coraz szerszym zakresie piosenką artystyczna. Lista jego nagród jest bardzo pokaźna a do tych najważniejszych zaliczyć należy: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku (2011) – Grand Prix; Grechuta Festival Kraków (2010) – I miejsce i nagroda Prezydenta Krakowa; Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” Olsztyn (2010) – I nagroda; Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury (2010); Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga (2011). A te najnowsze nagrody, to: I miejsce na 47 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz wyróżnienie statuetką „Złote Serce” w Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia", będącym częścią Festiwalu Twórczości Korowód (Kraków).
      
       Przemysław Świerk
      
Urodził się w Elblągu w 1991 roku, gdzie ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie altówki. Naukę w szkole średniej kontynuował już w Bydgoszczy a obecnie jest studentem I roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej, kierunek Jazz i Muzyka Estradowa, specjalność Instrumentalistyka Jazzowa - gitara elektryczna.
       Na swoim koncie ma liczne koncerty na terenie Bydgoszczy i okolic, w tym koncerty z Bydgoskim Chórem Gospel. Jest laureatem nagrody Rady Miasta Bydgoszczy za „współtworzenie i udział w projekcie poświęconym Józefowi Święcickiemu”.
       W swojej krótkiej muzycznej biografii odnotował: I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym ,,Młode Talenty 2010" w kategorii Zespoły Muzyczne (Zespół LORFE); udział w Warsztatach Muzycznych w Końskich (2010), Sielpia i Bolesławiec (2011); dwukrotny udział w programie Telewizji Polsat ,,Must Be The Music" (Zespół LORFE) (2011); wykładowca podczas warsztatów gitarowych w ramach ,,Bruk Festival" w Olsztynie (lipiec 2011); udział w rejestracji koncertu DVD zespołu Pilichowski Band (Kliczków, 11-12.08.2011).
      
       Koncert odbędzie się 24 listopada o godz. 17.30 w sali „U Św.Ducha” Biblioteki Elbląskiej. Wstęp wolny.
      
       Projekt „Promocje” realizowany jest przy pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Elblągu w ramach: Wspieranie twórczości elbląskich artystów, w szczególności promocja kultury lokalnej w kraju i zagranicą”.
      
      

Teresa Wojcinowicz, prezes ETK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Fajne zdjęcie na górze Chrobrego, ciekawi mnie co za budynek (pałac się tam znajdował), gdzieś słyszałem że to pierwszy aptekarz elbląski tam mieszkał, ale nic więcej żadnych dat :(
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Tomasz W(2011-11-23)
  • Córko-dumnam z Ciebie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    fifffka(2011-11-23)
  • To chyba nie jest na Gorze robione zdjęcie, choć modelka urody cudnej:) Ale, odpowiadajac na Twe pytanie, stała tam restauracyjka, odwiedzana przez elblążan podczas niedzielnych spacerów. Przedwojennych elblążan, oczywiście :) Nazywała się Thumberg.
  • W przypadku Krzysztofa Bidzińskiego warto również dodać, że "ma na swoim koncie obraz namalowany techniką eksperymentalną"
  • Gratulacje dla wszystkich!
Reklama