Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poznaj Warmię

Elbląg, Poznaj Warmię

Ma ona kształt zbliżony do wydłużonego trójkąta, a w jej skład wchodzą Braniewo, Lidzbark Warmiński, Olsztyn i Reszel. Nazywana jest świętą i określana jako kraj ludzi pobożnych i uczciwych. Jej nazwa pochodzi od pruskiego plemienia Warmów, które zamieszkiwało większą część późniejszego dominium. 

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu zaprasza na wykład Andrzeja Rzempołucha - historyka sztuki, starszego kustosza, kierownika Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, autora książek o regionie. Historyk opowie „O dziedzictwie kulturowym Warmii", ze szczególnym uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury ludowej.
     - „Jest to część Pruss, w tem bardzo godna uwagi, że pośród krajów czysto protestanckich położona, wyłącznie i bez żadnego pomieszania zachowała wiarę katolicką". – Taką, wówczas już nieaktualną, lecz słuszną w sensie historycznym, definicję Warmii dał ukryty pod inicjałami S.P. polski encyklopedysta z połowy XIX wieku – opowiada Andrzej Rzempołuch.- Dotyka ona istoty ukształtowania się i późniejszego utrzymania odrębności przez niewielkie przecież terytorium, które w różnych, zmieniających się warunkach zachowało integralność i tożsamość kulturową w granicach nadanych mu w średniowieczu.
     O istocie Warmii, jej historii, architekturze, kulturze i ludziach z nią związanych będzie można usłyszeć dzięki realizacji projektu „Warmio, qvo vadis?". Tego samego dnia o godz. 17 w holu głównym CSE „Światowid" będzie można zobaczyć wystawę obrazów, rzeźb i ceramiki inspirowanych historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa.
     Wykład odbędzie się 18 października w sali kameralnej Kina Światowid o godz. 11. Wstęp wolny.
     
     Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     
     Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie Jantar z Elbląga.       

     
     
Partnerem wydarzenia jest również Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
     
Edyta Bugowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Niestety Warmów, Jadżwingów, Prusów i inne narody nad Bałtykiem wyrznęli w pień rycerze spod znaku Najświętszej Panienki. Dopiero Aleksander Newski, Car Rosji zatrzymał ich pochód i rozgromił nad jeziorem Ilmień koło dzisiejszego Nowgorodu ( 120 km od Petersburga ). "Historyk"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 1
    (2016-10-11)